LGS 2024 için stres nasıl düzeltilebilir?

BaranDeJr

Femtopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar, ben bu sene LGS 2024'e gireceğim. Sınava son 3 ay kaldı, son deneme sonuçlarım;
Türkçe:17-3
Ara dersler Ingilizce 2 yanlış, diğerleri full.
Fen: 17-3
Mat: 7D-6Y
Öncelikle sonucundan memnun değilim, iyi yaptığım denemelerim de var ama sürekli ya çok kötü yapıyorum ya da iyi yapıyorum. Bu deneme orta bence, matematik olmuyor ve bir türlü korkuyorum. Kalbim ağzımdan çıkıyor, bazen ağlıyorum, düzenli çalışamıyorum. Yardım edin!

Merhaba arkadaşlar ben bu sene LGS 2024'e gireceğim sınava son 3 ay kaldı son deneme sonuçlarım
Türkçe:17 3
Ara dersler ingilizce 2 yanlış diğerleri full
Fen:17 3
Mat: 7D 6Y
Öncelikle sonucundan memnun değilim iyi yaptığım denemelerim de var ama sürekli ya çok kötü yapıyorum yada iyi yapıyorum bu deneme orta bence matematik olmuyor bir türlü korkuyorum kalbim ağzımdan çıkıyor bazen ağlıyorum düzenli çalışamıyorum yardım edin!
Bir de hedefim çok büyük değil, 400-410 puan yeterli.

Mesela fen lisesi ile meslek lisesi arasındaki tek fark tabii ki arkadaş ortamı değil ama senin gitmeyi planladığın liseler arasındaki tek farklardan biri arkadaş orta mıdır?

Şu ana kadar çok iyi arkadaşlarım oldu kardeş gibi umarım ileride yine iyi arkadaşlarım olur.

Haklısınız bir de 8. sınıfayken fen lisesi kazanılmazsa hayat biter gibi bir dogma yöneltiliyor daha küçücük çocuklara stres yaratılıyor boşa halbuki fen lisesine gitmek normal, düzenli bir Anadolu lisesinden daha zor ve gereksiz mesela. Güzel bir Anadolu lisesi kazanıp gitmek yeterli olacaktır.

Kanka benim ailemi tarif etmişsin sürekli baskı yapıyorlar.

Kanka benim ailemi tarif etmişsin sürekli baskı yapıyorlar.
Onlar senin iyiliğini istediklerini düşünüyorlar ama kötü bir etki bıraktıklarının farkında değiller çok takma ben 11. sınıfım benim ailem de çok baskıcı ve açıkçası cahiller bence. Üniversite kazanamazsam hayatımın biteceğini, sürüneceğimi düşünüyorlar çünkü onların zamanında öyleydi ve onlar okumadı. Sen onları üzme, dediklerini yapmaya çalış. Zaten kendi mesleğini ve özgürlüğünü eline alınca ailen sana daha bir şey diyemeyecek. Sen kendi geleceğini kurmaya bak.

Kazanacağın lise değil, üniversite önemli. Lisede OBP'ni yüksek tut yeter.
Yokatlastan açsın baksın kötü liseden iyi üniversiteye adam çıkmıyor zaten. Lise değil üniversite iyi gibi klişelerle kendimizi kandırmayalım lütfen. Konu sahibi gideceğin liseye göre üniversiteye gideceksin. Gideceğin lisede arka sırandaki arkadaşın bir gün esrar içtiğinden polis tarafından gözaltına alınabilir veya 10 yıl sonra Türkiye'de önemli kadroların başında görebilirsin işte bunu belirleyecek sınav. Zamanında keşke çok çalışsaydım streslen ne gerekiyorsa yap.

Artı -1 Eksi
Bunu zaten biliyorum ama etrafımdakiler okul okumadığı için baskı yapıyorlar beni motive edeceklerine daha da streslenmeme sebep oluyorlar birkaç kişi fen lisesi kazanamazsan direk bir işe gider çalışırsın diyor.
Hocalardan öğrencilere kadar her şey değişiyor. Zamanında evim yakın diye puansız anadoluya da gittim, yüksek puanlı fen lisesine de. Anadoluda bir tane fizik öğretmeni vardı, adam ya konuyu yanlış anlatırdı ya da direkt konuyu anlatmayıp hikaye anlatırdı hatta bir ara fenden geldiğim için beni boş boş yüceltip dersi bana anlattırdığı bile oluyordu. Diğer öğretmenlerin de niteliği tartışılır ama fendeki öğretmenler çok daha iyiydi. Liseler aynıdır diyen kişiler LGS'de veya TEOG'da yüksek puan yapamayıp daha yüksek puanlı liselerin nasıl olduğunu görmemiş kişiler. Tabii kötü bir liseye gidip iyi bir yer kazanılır fakat bence iyi bir lise iyi bir üniversitenin temeli. Sırf ortamı için bile gidelebilir.

Yokatlastan açsın baksın kötü liseden iyi üniversiteye adam çıkmıyor zaten. Lise değil üniversite iyi gibi klişelerle kendimizi kandırmayalım lütfen. Konu sahibi gideceğin liseye göre üniversiteye gideceksin.
Lise değil üniversite iyi demedim. Açık lisede okuyup derslerine çalıştıktan sonra iyi bir üniversiteye hazırlansan da girersin.
İş tam anlamıyla lisede bitmiyor, elbet gidilecek lisenin önemi büyük, ancak meslekten veya kötü bir okuldan mezun olup iyi bir üniversite kazanmış, etrafta bir sürü canlı örnek varken ''liseye göre üniversiteye gideceksin'' ne demek yahu? :D
Gideceğin lise de arka sırandaki arkadaşın bir gün esrar içtiğinden polis tarafından gözaltına alınabilir veya 10 yıl sonra Türkiye'de önemli kadroların başında görebilirsin, işte bunu belirleyecek sınav.
Hangi okulda kim esrar içiyormuş? Verdiği örneğe bak allasen. Liseye gitmeyenler baştan kaybetmiş o zaman.
Zamanında 430 puan alıp şehrin en iyi liselerinden birine gittim sınıf arkadaşlarımdan bir baltaya sap olamayanlar da var, olanlar da var. Kötü bir lisede okuyup iyi bir üniversite de okuyan çok fazla başarılı insan tanıyorum, hatta liseye dahi gitmemiş bile.
Bu dediğimden ters bir anlam çıkartmayın sakın. Yani kime göre neye göre, kim belirliyor bu standartları arkadaş?
Zamanında keşke çok çalışsaydım stres yap ne gerekiyorsa yap.
Sınav esnasında stres yaparsa baştan kaybeder. Yapması gereken şey stres değil, disiplinli ve sistematik şekilde çalışmaktır.

Kalbim ağzımdan çıkıyor, bazen ağlıyorum, düzenli çalışamıyorum. Yardım edin!
Benim konunun en başında verdiğim cevapta buna ithafen.

Üniversite sınavı senin lisene bakmıyor, senin ne kadar başarılı olduğuna bakıyor. OBP'ne göre de puanına ekleme sağlanıyor...

Merhaba arkadaşlar, ben bu sene LGS 2024'e gireceğim. Sınava son 3 ay kaldı, son deneme sonuçlarım;
Türkçe:17-3
Ara dersler Ingilizce 2 yanlış, diğerleri full.
Fen: 17-3
Mat: 7D-6Y
Öncelikle sonucundan memnun değilim, iyi yaptığım denemelerim de var ama sürekli ya çok kötü yapıyorum ya da iyi yapıyorum. Bu deneme orta bence, matematik olmuyor ve bir türlü korkuyorum. Kalbim ağzımdan çıkıyor, bazen ağlıyorum, düzenli çalışamıyorum. Yardım edin!

Bir de hedefim çok büyük değil, 400-410 puan yeterli.
Geçen sene girdim lgsye 477 puan aldım öncelikle,
denemelerde çok takma adı üstüne deneme kendini denemek için giriyorsun. Yapamadığın soruların üstünde dur, yaptığın değil yapamadığın soru sana sınavı kazandırır. Lgs'den de çok korkma korkulacak kadar zor bir sınav değil.

Yeni konular

Geri
Yukarı