Lineage OS güvenli mi?

AteshleBarut

Hectopat
Selam dostlar. Birkaç ay önce cihazıma (Galaxy a3) lineage OS 17.1 kurdum. Cihazım yağ gibi akıyor; donma kasma olmuyor ve pil ömrü çok uzadı. Wikipedi'de lineage geliştiricilerinin lineage OS'un casus yazılım içermediğini ve her hafta güvenlik güncellemesi aldığını belirtmişler. Ama şu videoyu izlediğimde çok kuşkulandım:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

İlgili videoda kardeşimiz bize telefonumuza ROM kurarak aslında onu kendi ellerimizde bir X'da Developer'a vereceğimizi ve telefonumuz aracılığı ile DDoS veya kendine beş yıldız verme gibi yetileri telefonumuz aracılığı ile yapabileceğini söyledi. Fakat bunlar olurken elbette şarjın hızlı bitebileceğini dile getirdi. Benim aklıma da bahsi geçen olayların gece cihaz şarjdayken gerçekleşebileceği geldi. Bu doğru olabilir mi? Lineage OS gerçekten uzaktan erişim imkanını X'da developerlarına tanıyor mu? Cihazımıza casus yüklenebilir mi? Şimdiden cevaplayan herkese minnettarım arkadaşlar.

Güvenilir.

Zaten hiç bir popüler ROM bunu yapmıyor.

Bunu yapan daha çok 10 kişinin kullandığı kalitesiz ROM'lar oluyor.
Lineage OS yıllardır aktif olan ve güvenilirlik kazanmış bir topluluk/şirket. Lineage OS'e güvenebilirsiniz.
Teşekkür ederim dostlarım, dün bu videodan sonra yeniden en son resmi orijinal güncellemem olan android 7'ye dönecektim neredeyse; o seviyede korku yaşadım. İyi günler dilerim

Kimse yararlı bir cevap vermemiş.
Videoyu izlemedim ama büyük ihtimalle UNOFFICIAL, yani resmi LineageOS ekibinin değil de başkalarının değiştirdiği ROM'lardan bahsediyordur.

İndirdiğiniz kaynak/ROM OFFICIAL dağıtım ise sorun yoktur.

Selam dostlar. Birkaç ay önce cihazıma (Galaxy a3) lineage OS 17.1 kurdum. Cihazım yağ gibi akıyor; donma kasma olmuyor ve pil ömrü çok uzadı. Wikipedi'de lineage geliştiricilerinin lineage OS'un casus yazılım içermediğini ve her hafta güvenlik güncellemesi aldığını belirtmişler. Ama şu videoyu izlediğimde çok kuşkulandım:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

İlgili videoda kardeşimiz bize telefonumuza ROM kurarak aslında onu kendi ellerimizde bir X'da Developer'a vereceğimizi ve telefonumuz aracılığı ile DDoS veya kendine beş yıldız verme gibi yetileri telefonumuz aracılığı ile yapabileceğini söyledi. Fakat bunlar olurken elbette şarjın hızlı bitebileceğini dile getirdi. Benim aklıma da bahsi geçen olayların gece cihaz şarjdayken gerçekleşebileceği geldi. Bu doğru olabilir mi? Lineage OS gerçekten uzaktan erişim imkanını X'da developerlarına tanıyor mu? Cihazımıza casus yüklenebilir mi? Şimdiden cevaplayan herkese minnettarım arkadaşlar.
Burada biraz yanlış anlaşılma olduğunu düşünüyorum çünkü Mesut Çevik ve Can Değer bu konularda bilgili kişiler. Custom Rom'lar diyerek aslında Lineage OS modlayan kişileri(RR, Bootlegger VS.) kastediyor. Lineage OS yıllardır saf android deneyimini yaşatan büyük bir firma, bizim telefonlarımızı bot yapıcak kadar alçak değiller. Kaldi ki github sayfaları bile bulunuyor.

Geri
Yukarı