Linux bir cennet!

Ben oyun ve rahat kullanım için geçiyorumda şu an RAM kullanımı dışında bir sıkıntım yok. Geçmeli miyim? Yukarıdaki rehber mevcut onu uygulayacağım.

Herkes en azindan bir kez denemeli bence bakarsin seversin, yeni kapilar aciyor insanin hayatinda. Tabii herkes bu acidan bakmiyor, kimisi kosa kosa Windows'a geri donuyor. Sen denemeden bir şey soyle miyim seversen becerirsin.

Herkes en azindan bir kez denemeli bence bakarsin seversin, yeni kapilar aciyor insanin hayatinda. Tabii herkes bu acidan bakmiyor, kimisi kosa kosa Windows'a geri donuyor. Sen denemeden bir şey soyle miyim seversen becerirsin.

2. SSD'ye kurmayı düşünüyorum bir 1-2 hafta geçireceğim hoşuma gider ise kalıcı geçmeyi düşünüyorum. Sevmezisem gereksiz Windows fanboyluğu yapmam sanırım.

2. SSD'ye kurmayı düşünüyorum bir 1-2 hafta geçireceğim hoşuma gider ise kalıcı geçmeyi düşünüyorum. Sevmezisem gereksiz Windows fanboyluğu yapmam sanırım.
Ne Linux ne Windows'un fanboylugunu yapan insanlarla muhattab olmaya da gerek yok zaten, ne yaptiklarinin farkinda bile degiller.

Raft oyun mu? Oyunsa açıyor onu Linux.

Evet oyun da Windows kadar optimizasyonlu olmaz. Linux her yeren cennet diyor arkadaş. Her yer kriterinden oyunu sil açsa optimizasyon yok. Windows NT RAM sorunu var. Ofis, sosyal işlerindede Linux iyi. İşin yoksa bırak çöp vs. Deme bir gün paşa paşa dönersin ya NT'ye ya Linux'a.

Ne Linux ne Windows'un fanboylugunu yapan insanlarla muhattab olmaya da gerek yok zaten, ne yaptiklarinin farkinda bile degiller.
Fanboyluk imzandaki türden kişilerin uyguladığı cancelleyici bir taktik. Kısa vadede düşmanı alt eder ama uzun vadede nanay.

Evet oyun da Windows kadar optimizasyonlu olmaz. Linux her yeren cennet diyor arkadaş. Her yer kriterinden oyunu sil açsa optimizasyon yok. Windows NT RAM sorunu var. Ofis, sosyal işlerindede Linux iyi. İşin yoksa bırak çöp vs. Deme bir gün paşa paşa dönersin ya NT'ye ya Linux'a.

Fanboyluk imzandaki türden kişilerin uyguladığı cancelleyici bir taktik. Kısa vadede düşmanı alt eder ama uzun vadede nanay.
Değişiyor oyundan oyuna. Bazısı daha iyi performans verebiliyor. Ben Warframe oynarken Linux'ta daha yüksek FPS alıyorum.

Hocam bir Raft açsana oradan ya?

Var ya sırf bunu denemek için Raft alasım var.
Bu arada Linux'ta çoğu oyun açılabiliyor Steam'in geliştirdiği proton ile (emületör değildir uyumluluk aracıdır) hele Steam Deck kullanılmaya başlandı başyalayalı oyundestekleride hızla artıyor. Bir de son olarak şunu da ekleyeyim Linux'ta çalışan oyun sayısı PS5+PS4 gibi konsollardakinoyun sayısından daha fazla oyuna sahip.

Değişiyor oyundan oyuna. Bazısı daha iyi performans verebiliyor. Ben Warframe oynarken Linux'ta daha yüksek FPS alıyorum.
Geleneksel oyunlarda maalesef durum aynı değil. (bkz. RDR2 GTAV CSGO vsvs.)

Var ya sırf bunu denemek için Raft alasım var.
Bu arada Linux'ta çoğu oyun açılabiliyor Steam'in geliştirdiği proton ile (emületör değildir uyumluluk aracıdır) hele Steam Deck kullanılmaya başlandı başyalayalı oyundestekleride hızla artıyor. Bir de son olarak şunu da ekleyeyim Linux'ta çalışan oyun sayısı PS5+PS4 gibi konsollardakinoyun sayısından daha fazla oyuna sahip.
Denesen iyi içerik olur. Bakalım.

Linux'u geliştirme yaparken kullanmak çok hoşuma gidiyor. WM kullanıyorum ve kısa yollarına fazlasıyla alıştım şimdi. Workspaceler arasında hızlıca geçmek, tiling yöneticileri ile çok hızlı bir şekilde açık tüm pencereleri sıralamak. Uygulama açmak ve kapatmak için kısayollar vesaire vesaire. İşimi çok rahatlatıyor. Ama hala oyun oynarken birincil tercihim değil. Pek çok oyun çalışsada uğraşmak istemediğim zamanlarda Windows ilk tercihim oluyor. Ek olarak hala stream content tüketirken üzücü bir şekilde düşük res veriyor Netflix ve diğer DRM korumalı stream servisleri. Bundan dolayıda daha tadını çıkararak izlemek istediğim şeyleri Windows'ta izliyorum.

Kontrolsüzlük kısmına katılmıyorum hocam. Aksine açık kaynak kodlarından ötürü Linux dağıtımları daha kontrol-denetim içindedir. Çünkü herkes girip kontrol edebilir. Söyler misiniz Windows'u kim kontrol ediyor? Tek bir şirkete güvenmek zorundayız. Herhangi bir yasal durum da devlet girer işin içine tabii ki ama ortaya çıkmadığı veya bir şikayet olmadığı sürece saman altından su yürütmek tamamen o şirketin isteğine kalmış durumda.
Farkında değilsiniz ama açık kaynak kodun zaafiyeti ve risklere yakınlığı bu işleri yalayıp yutmuş birinin 2 aylık histeri krizi sonrası tüm dünyaya bela olması kadar uzaklıkta. Kapalı kaynak da olsa gizlilik anlaşmaları, otoritelerle uğraşılması ve bir sorun çıktığında sorumluluğu almak zorunda kalan bir kurumun olması iyidir. En çok kontrol edilen Ubuntu mesela ama bir spyware içeren sürüm güncellemesi verseler %90'ı bakmadan güncelleyecek. Şimdi bunu kimsenin arkasında birinin olmadığı dağıtım için düşün bakalım. Cezası yok, indiren patladı. Ne oldu? Açık kaynak çözüm olmadı.

Geri
Yukarı