Linux bir cennet!

Bu arada oyun dosyaları nasıl. proton exe yi linuxta açacak hale mi getiriyor? dll sistemimi var?
Proton, wine adlı bir şeyin oyunlar için preconfigure edilmiş hali. Wine (Wine is not an emulator) bir translation layer olarak geçiyor. Türkçesi NT kernel için yazılmış uygulamalar çalışabilmek için NT kernelinin API callarından yararlanır. Bellek yönetimi, işlemci içerisinde compute komutları vesaire NT kerneli tarafından donanıma iletilir. Fakat Linux kerneli bu çağrıları anlayamaz. Bu noktada Wine giriyor devreye. Bu çağrıları Linux için tercüme ediyor. Böylece Linux kerneli donanımla iletişim kurup uygulamanın çalışması için gereken ortamı oluşturabiliyor.

Not: Yanlışım varsa düzeltiniz.
Bkz: Why can Wine convert Windows systemcall to Linux systemcall?

4K'da var ama hatta 4K 60 fps lakin boyutları yüksek ve arşiv dizi, film yapması da bir hayli zor oluyor.

Ben arşiv yapıp izliyorum öyle. Bir dizi 1080p 60fps ve düşük format codecleriyle 700 MB'ye kadar sığıyor ve çok kaliteli izleniyor gerçktende .
sırf 4k native 120 fps gerçek zevkli filmler için dualboot windows kurarım.

Bahsettiğim tam da bu değil. Raft değildi zaten kb rust du. oyunlara fazla yakın değilim unutmuşum.
Dalga geçiyorsun galiba? Oyunlarla fazla yakın değilsen yorum yapma. ProtonDB'nin varlığını yeni öğrenmiş birisi olduğun kesin. Rust çalışıyor, ancak anti-cheat bu duruma izin vermiyor. Şuan çalışmayan oyun çok az. Ya client side bir engelleme oluyor, ya da anti-cheat uyumlu çalışmıyor.

Haklısın geliyor linux'a destek ama yine çökecek yine çökecek. Windows ile kafa kafalar ama windows ta çöküyor.
Pc alıp linux kurup para varsa oyunu konsoldan extra optimizasyonlu oynamak.
Neresi çöküyor?

Yapsınlar aga zevk alamıyorum bi. tam iş biticek çökmesin.
Benim çektiğim site de var da orijinaller içerikleri dağıtınlarda de o yoktur yani.

Screenshot_20230830_005653-1.png

Geleneksel oyunlarda maalesef durum aynı değil. (bkz. RDR2 GTAV CS:GO vsvs.)

Denesen iyi içerik olur. Bakalım.

Açtı sadece benim sistemimden dolayı biraz (değil) düşük performans veriyor bir de videoyu kaydederken kayıtta biraz problem olmuş bazı yerlerde donma yapıyor ama aslında o kısımlarda donma yapmıyor.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Açtı sadece benim sistemimden dolayı biraz (değil) düşük performans veriyor bir de videoyu kaydederken kayıtta biraz problem olmuş bazı yerlerde donma yapıyor ama aslında o kısımlarda donma yapmıyor.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Hangi dağıtım ve masaütü ortamı?

Eğer müsaitsen Discord'dan siteyi atabilme şansın var mı? isimsoyisim şeklinde bulabilirsin.
DCm yoktur ama internette ufak araştırmalar ile bulunabilen bir şey. 60 fps movie downlaod yazıyorsun çıkıyor zaten.

Geri
Yukarı