Linux bir cennet!

Windows'u seviyorum. Sevmeye de devam edeceğim. Linux çok uğraştırıcı. En iyi düzen Windows'tadır. Açık ara farkla.

İkisi de aynı derece uğraştırıcı bence. Pek bir fark yok aralarında o konuda.

Ben de zorunlu bir şekilde geçtim. Laptop'ın anakartı gitti. Onu değiştirdiler bir de üzerine ekran kartı chipseti mi ne değiştirdiler( ya da ona benzer bir şey bilgim yok). Değişim olduktan sonra windows 10 inanılmaz derecede kasmaya başladı. Parça değişiminden sonra sıfır kurulum yaptım. Alt tarafı tarayıcı açıp youtube'a gireceğim. orada bile o kadar hantal ki sinir krizi geçirdim. Ki özellik olarak o kadar da kötü değil. Oyun için elbette kötü de. Sadece tarayıcı kullanacağım alt tarafı. 12gb ram. 8.nesil i7 var. Bari bi linux'u deneyeyim dedim. Şu an gayet memnunum. Dual boot zaten. Bir şey olursa windows kurulu. O kasmaya devam ediyor tabi :)

Hocam Windows harbiden çok RAM sömürüyor onda hemfikirizdir ayrıca günümüzde 32 Bit diye bir şey kaldı mı? Da çoğu yeni çıkan uygulama 32 Bit desteğini kesiyor uyumsuzluk sorunları açacak bir şey neyse bunu geçtim.

Elinde bir sürü seçenek olması güzeldir Windows'un masaüstü ortmanını istesen de değiştiremezsin ama Linux'ta istediğin her ortamı kullanabilirsin dağıtımlarda bu seçeneklerin paketlenip hataların aza indirilmiş hali. Örnek vermek gerekirse biri baharatlı diğeri peynirli gibi.

Kontrolsüz derken Windows'ta kontorülü Microsoft'un eline vererek çoğu verinizi kullanmasınımı kasdediyosunuz. Linux'ta kontrol sizdedir Windows'ta sırf bir Edge'yi kaldıramıyosunuz isteseniz bile bir sornaki güncellemesi yine kuruluyor.

Vermiş olduğunuz benzetmede saçma Türk gıda endüstrisinde yapılmasık hile yok yediğiniz en ufak bir şeyde tonlarca katkı maddesi o bu var. İnsanın ömrünü kısaltıyordur o gıda olamaycak şeyler. Giderim kuru pilav satıcısından yerim daha iyi.
Demek istediğim anlaşılmamış. RAM'in çok kullanılması kötü bir şey değildir. Linux bile bu mottoyla hareket eder. Kullanılmayacaksa bu donanımın olmasının amacı nedir? 32 bit önerisi yapmak ise gerçek bir öneri değil iğneleme maksadıyla yapılmış bir yorum.

Elinde seçeneklerin çok olması güzel ancak standartların oluşmaması kötüdür. İlerlemeyi yavaşlattığı gibi gerilemeye de sebep olabilir. Sırf görüntüye bakacak olursak onlarca "tool" var, istediğin gibi ayarla.

Kontrol ve veri aktarımı farklı şeyler. Şu an kullandığım Windows'u optimize ettim diyebilirim, firewall ile baksak telemetri akmıyordur ancak düzenli güvenlik güncelleştirmelerimi alıyorum ve keyfime bakıyorum. Dahası bir ayarım bozulursa hesap sorabileceğim bir support kısmı var.

Bu arada optimize etmesem de ekosistem olarak bana vadettikleri deneyimi sunacaklarına dair bir sözleşmeleri var. Veri gizliliği ile ilgili ayarlara gelişmiş kullanıcı olarak müdahale etmezsem kişiselleştirilmiş tüm verileri kapatabileceğime dair arayüz sunuyorlar. Zaten şirket içi eğitimlerinin büyük bir kısmı da anonimleştirilmiş veri.

Edge'in kaldırılmasını istememe sebepleri son kullanıcının tarayıcısız kalma ihtimalini önlemek. Son kullanıcı gibi davranmayan herhangi birisi rahatlıkla kaldırabilir. Revo Uninstaller ile seçip tıklıyorsun kısayol bile kalmıyor, güncelleştirme ile kurulmuyor. İstersen terminal ile silebiliyordun eskiden, baktılar işten anlamayan herkes korkusuzca resmi yolu deniyor ve sonra şikayet ediyor. Önlediler.

Son kısma gelirsek buyurun sokaktaki doğal diye geçen antibiyotikli sütü için, ben denetimden geçmiş sütümü alayım. Siz köy tavuğu diye ne ile beslendiği bilinmeyen tavuğunuzu yiyin, ben denetimden geçmiş ve bozuksa gerekirse yasal yollarla sıkıntıya sokabileceğim yerden yiyeyim. Hatta daha da ilerisi, kolunuz/bacağınız parçalı kırık olduğunda bir çıkıkçıya gidin iki bandana sarıp buz tutsun sonrasında sakat mı kalırsınız bilmem ama ben doktora gidip tetkiklerle beraber tedavimi alayım, normal yaşamıma 2 hafta geç devam ederim.
Anlattığım basit bir şeyi anlamamak için uğraşmaya gerek yok.

Edge'in kaldırılmasını istememe sebepleri son kullanıcının tarayıcısız kalma ihtimalini önlemek.

Ustune imzami atarim. Iyi kalpli Apple da mesela cevreyi korumak icin artik sarj aleti vermiyor yeni telefonlarda.

Bitanecik uzumlu kek Samsung da kullanicilar tarayicisiz kalmasin Galaxy serisinde diye kendi telemetrix isimli browser'i ucretsiz veriyor.

Gecen beni Bulgaristandan bir hanim aradi, hemen 5000$ atesledim kizcagiz buraya otobusle degil ucakla gelsin de askimizi yasayalim diye.

Ram tüketiminin az olması zayıf sistemlerde daha stabil performans sunuyor. 32 bit windows 4 GB RAM'e kadar destekliyor. İhtiyaç durumunda diğer uygulamalar taş yiyecek sanırım? 8GB bellekte windows'ta şuan açık olan şeylerin aynısı açık olsa, Windows 10-11 gb civarında bellek tüketiyor olurdu.

Chromium tabanlı 2 uygulama (2 VS Code, 1 Discord), 11 sekme açık olan bir pencere ve tek sekmesi olan ikinci bir pencere ile Chrome açık, Java kullanan (aşırı memory heavy appler oluyor java uygulamaları) bir uygulama (JetBrains DataGrip) daha açık. Sistem gereksiz telemetri servisleri vb ile arka planda bellek sömürüsü yapmadığı için 8GB bellek bile olsa elimde rahatça çalışmaya devam edebilirim anlamına geliyor. Bu bir avantaj. Beraber bölümde okuduğum arkadaşım Windows üzerinde VS Code, Chrome, Discord açınca 7.8 GB bellek tüketimine ulaşıyor. Sistem tepkiselliğini bayağı kaybediyor.

Dolayısıyla düşük bellek tüketimi bir avantaj.
Eki Görüntüle 1923695
RAM tüketiminin az olması değil, sistemdeki kaynak miktarına göre ayarlanması önemlidir. İşletim sisteminin görevi zaten bunu ayarlamak. 32 bit kısmında iğneleme yaptığımın anlaşılmaması üzücü.

Windows'ta sistem belli bir algoritmada RAM'i kullanıyor. 8 GB RAM'in mi var, sistem 3 GB kullanır (işine yaramayan hizmetler açıksa), 16 mı var 5 GB civarı kullanır, 64 mü var 12 GB civarı kullanır. Linux için bu program düzeyinde optimizedir. İşlemi belirler ve RAM kullanımı ona aktarılır.

Arkadaşın işine yaramayan ayarları 10 dakika ayarlarda gezinip "sıradan" kullanıcı olarak kapatma butonuna tıklayıp kapatabilirse muhtemelen tepkisellik kaybetmeyecektir.

İşin ilginci hep de absürt şeylerin Linux severlere ya da Linux severlerin arkadaşlarının başına gelmesi.

Oyun kısmından bakarsam Rocket League oynarken 8 GB'lı eski bilgisayarımda 6 GB swap alanı çeken Linux sisteme ne demeliyim? Ayarlar kısmında da acemi değilim.

Ha ben Swap kullanmasından rahatsız mıydım peki, hayır. Neden? Çünkü işleme RAM verilmesi benim için kötü değil, RAM boş olmalı fetişim yok.

Ustune imzami atarim. Iyi kalpli Apple da mesela cevreyi korumak icin artik sarj aleti vermiyor yeni telefonlarda.

Bitanecik uzumlu kek Samsung da kullanicilar tarayicisiz kalmasin Galaxy serisinde diye kendi telemetrix isimli browser'i ucretsiz veriyor.

Gecen beni Bulgaristandan bir hanim aradi, hemen 5000$ atesledim kizcagiz buraya otobusle degil ucakla gelsin de askimizi yasayalim diye.
Microsoft Store'un eksik ve zayıf olmasına eleştiri olsaydı haklısın derdim ancak Microsoft UWP kısmında tamamen bocaladı. Winget ise herkes tarafından erişilebilir değil.

Hepsi bizi düşünüyor.

RAM tüketiminin az olması değil, sistemdeki kaynak miktarına göre ayarlanması önemlidir. İşletim sisteminin görevi zaten bunu ayarlamak. 32 Bit kısmında iğneleme yaptığımın anlaşılmaması üzücü.

Windows'ta sistem belli bir algoritmada RAM'i kullanıyor. 8 GB RAM'in mi var, sistem 3 GB kullanır (işine yaramayan hizmetler açıksa), 16 mı var 5 GB civarı kullanır, 64 mü var 12 GB civarı kullanır. Linux için bu program düzeyinde optimizedir. İşlemi belirler ve RAM kullanımı ona aktarılır.

Arkadaşın işine yaramayan ayarları 10 dakika ayarlarda gezinip "sıradan" kullanıcı olarak kapatma butonuna tıklayıp kapatabilirse muhtemelen tepkisellik kaybetmeyecektir.

İşin ilginci hep de absürt şeylerin Linux severlere ya da Linux severlerin arkadaşlarının başına gelmesi.

Oyun kısmından bakarsam Rocket League oynarken 8 GB'lı eski bilgisayarımda 6 GB swap alanı çeken Linux sisteme ne demeliyim? Ayarlar kısmında da acemi değilim.

Ha ben swap kullanmasından rahatsız mıydım peki, hayır. Neden? Çünkü işleme RAM verilmesi benim için kötü değil, RAM boş olmalı fetişim yok.

Microsoft Store'un eksik ve zayıf olmasına eleştiri olsaydı haklısın derdim ancak Microsoft UWP kısmında tamamen bocaladı. Winget ise herkes tarafından erişilebilir değil.

Hocam Windows Store'da düzgün bir şey bulabilmek samanlıkta iğne aramak gibi.

Geri
Yukarı