Linux dağıtımı nasıl yapılır?

tekno_lokum

Picopat
Daha fazla  
Arkadaşlar bu aralar Linux'a merak sardım, ve kendime bir Linux dağıtımı yazmak istiyorum. Bu işe nereden başlayabilirim? Hangi dili öğrenmem gerekiyor. Nasıl masaüstü ortamı geliştirilir? Tek başına yapılabilir mi? Kapalı kaynaklı olarak geliştirirsem sorun olur mu?
@Üzüntü @Eray T @Recep Baltaş @Ali Güngör @cengover_ekin
Çok fazla yazılım bilgim yok, hazır bir yapı üzerinde oynama yaparak başlamak istiyorum, nasıl yapabilirim?

Kapalı kaynaklı olarak geliştirirsem sorun olur mu?
Kendiniz sıfırdan yazacaksanız olmaz ancak başka dağıtımları vs. taban alacaksanız sorun olur.

Tek başına yapılabilir mi?
Yapılabilir ancak işin kapsamı değişir. Tek başınıza tema vs. kolayca yapabilirsiniz. Ama bir dağıtım yapmak için uzun yıllar harcamanız gerekir. Bu iş ekiple yapılır.

Çok fazla yazılım bilgim yok, hazır bir yapı üzerinde oynama yaparak başlamak istiyorum, nasıl yapabilirim?
İlledelinux'u inceleyebilirsiniz. Kendi sitesinde anlatımları var ürettiği dağıtımların.

Arkadaşlar bu aralar Linux'a merak sardım, ve kendime bir Linux dağıtımı yazmak istiyorum. Bu işe nereden başlayabilirim? Hangi dili öğrenmem gerekiyor. Nasıl masaüstü ortamı geliştirilir? Tek başına yapılabilir mi? Kapalı kaynaklı olarak geliştirirsem sorun olur mu?
@Üzüntü @Eray T @Recep Baltaş @Ali Güngör @cengover_ekin
Hocam bir linux işletim sistemini kodları ve arayüzüyle oynayın veya açık kaynak kodlarını kullanarak yapmanızı öneririm."Bende kodlama ile ilgilendiğim için söylüyorum"
Hocam bir linux işletim sistemini kodları ve arayüzüyle oynayın veya açık kaynak kodlarını kullanarak yapmanızı öneririm."Bende kodlama ile ilgilendiğim için söylüyorum"
Örnek olarak Linux Mint'in kaynak kodları ve görselleri ile oynayarak kendi işletim sistemimi yapmaya çalışıyorum.

Hooop! Daha GNU/Linux'u kurmadınız veya kurdunuz da haber vermediniz. Geçen açtığınız konuda "Linux terminalinden anlamıyorum" diyordunuz. Önce bir keşfedin, öğrenin, araştırın, yoksa bu işten karlı çıkamazsınız.
Komutları ezbere bilmiyorum. Linux u da şimdilik sanal makine de çalıştırıyorum.

Geri
Yukarı