Linux dağıtımlarının geniş çaplı listesi

Linux nedir ?

Linux bir maliyeti olmayan hatta birden çok platformda çalışabilen çok kullanıcılı, sınırsız bir şekilde dağıtımı yapılabilen unıx işletim sisteminin bir türevi olan çok görevli bir işletim sistemidir? Hemen hemen her bilgisayar için uyumlu olan bu işletim sistemi açık kaynak kodludur. Geliştirici ve yazılımcıların çokça kullandığı işletim sistemidir? Birçok Linux dağıtımı vardır.
Öncelikle bu kısım tamamen yanlış. Linux bir işletim sistemi değil işletim sistemi çekirdeğidir. GNU/Linux ise bir işletim sistemidir. Genel olarak linux demek kolay olduğu için herkes linux der. Linux işletim sistemi der ama doğru olanı GNU/Linux işletim sistemi demektir. Bir diğer husus ise yüzlerce hatta binlerce dağıtım vardır. Burada sadece ufak bir kısmından bahsetmişsiniz. Daha geniş bilgilere ve çok daha fazla dağıtıma bakmak isteyen olursa DistroWatch.com: Put the fun back into computing. Use Linux, BSD. buradan bakabilir.

Linux nedir ?

Linux bir maliyeti olmayan hatta birden çok platformda çalışabilen çok kullanıcılı, sınırsız bir şekilde dağıtımı yapılabilen unıx işletim sisteminin bir türevi olan çok görevli bir işletim sistemidir? Hemen hemen her bilgisayar için uyumlu olan bu işletim sistemi açık kaynak kodludur. Geliştirici ve yazılımcıların çokça kullandığı işletim sistemidir? Birçok Linux dağıtımı vardır.

debian

Yaygın kullanılan Linux dağıtımlarından birdir. Birçok dağıtıma kaynak sağlamaktadır. Kendine özgü paket biçimi olan. Deb kullanmaktadır. Zengin paket depolarına sahiptir.

Buradan Sitesine Gidebilirsiniz.

open suse

Opensuse, herkesin kullanabileceği stabilitede ve destek konusunda iyi bir açık kaynak işletim sistemidir? Düşük sistemler için tercih edilebilir.

Ubuntu

Günümüzün en popüler dağıtımlarından dır. Donanım uyumluluğu, yenilikleri ve modern masaüstü konusunda iddialıdır. Türk topluluğu mevcuttur.

Arch Linux

Arch Linux basitlik ve hafiflik göz önünde bulundurularak geliştirilen bir Linux dağıtı mıdır? Hızlı, kararlı, güncel ve kullanımı kolaydır.

fedora

Red hat’ın 2004 yılında sonlandırdığı Red hat Linux dağıtımının devamı olarak görülür. Güncel paketlere sahiptir. Oldukça kararlı dağıtımdır.

Pardus

Tübitak/UEKAE bünyesinde geliştirilmekte olan milli Linux dağıtı mıdır? Güncel ve kararlı yapı sunar. Hızlı ve pratik kullanım için tercih edilebilir. Destek ekibi oldukça ilgilidir.

elementary OS

macOS stiline benzemektedir. Öğrenmesi kolaydır. Kendisinin birkaç uygulaması mevcuttur. Düşük sistem için önerilmez.

Linux Mint(yeni başlayanlar için tavsiyemdir)

En popüler dağıtımlar arasındadır. Düşük sistemde çalışan güzel bir Linux dağıtı mıdır? Windows'tan geçiş yapanlar için en iyi dağıtımdır.(Bana göre) geniş topluluğa sahiptir. Türkçe desteği çok iyi durumdadır.

kubuntu

Ubuntu türevi bir dağıtımdır. Bazı Ubuntu paketlerini kullanır. Linux Mint gibi düşük sistemde kullanılabilir. Hızlı ve pratiktir.

Kali Linux

Siber güvenlik için oluşturulmuş bir dağıtımdır. Yazılım geliştiricilerin hem de siber güvenlikçilerin sıklıkla başvurduğu bir dağıtımdır. Kurulum esnasında birçok araç kurulu olarak gelir. Bazı kategorileri; password Tools, web applications, ınformation gathering, Wireless attacks, reporting Tools, hardware hacking. Kali Linux ile ilgili eğitim kitapçıkları mevcuttur. Düşük sistemde kullanılabilir. Türkçe destek forumları mevcuttur.

Manjaro

Güncel ve hafif dağıtımlar arasında yer alır. Arch tabanlıdır deneyimli kullanıcılara hitap eder. Sürücü desteği iyidir eski sürücüler bile kurulu gelir. Elementary OS kadar olmasa da tasarımı hoştur. Türkçe forum mevcuttur.

Sitesine Buradan Gidebilirsiniz.

zorin OS

Yeni başlayanlar için kullanışlıdır. Windows'tan geçiş yapanlar için iyi dağıtımlar arasındadır. Düşük sistemde kullanılabilir.

Linux Lite

Başlangıç dostu Linux dağıtı mıdır? Windows'tan geçiş yapanlar pek zorluk çekmezler. Düşük sistemde çalışabilir.

lubuntu

Düşük sistem için birebirdir. Hızlı ve verimlidir. Günlük kullanıcı için gerekli uygulamalar mevcuttur.

pisi Linux

Son kullanıcı odaklı dağıtımdır. Sıfırdan inşa edilmiştir. Pardus gibi milli dağıtımdır. Pisi paket yöneticisini kullanır. Çomar, pisi, yalı, kaptan, müdür kendine özgü araçları mevcuttur.

not: 2 gündür forumda hangi Linux dağıtımını seçmeliyim gibi şeyler görüyorum kendi çapımda kısa açıklayıcı bir şey yapmaya çalıştım. Eksikleri muhakkak vardır. Hata gördüğünüz yerleri yorumlarda belirtirseniz sevinirim.

GNU/Linux kullanıcıları bir platformda birleşse belki ortaya yeni bir "GNU/Linux" dağıtımı ortaya çıkabilir.

Ek olarak ben de bir Linux dağıtımı önermek isterim.

Pop! Os
Neredeyse gördüğüm çoğu sitelerde hiç bu işletim sisteminin adını geçirenleri görmedim.
Pop!_OS'u sisteme kurup kullandım fakat reboot attıktan sonra gri bir ekranda kaldı sürekli. Çözümünü de bulamadım. En memnun kaldığım linux'tu fakat üzdü :/

"Geniş Çaplı" Liste bu muydu?
Ayrıca Gentoo göremedim, çocukla uğraşmaktan beter.
Screenshot.png
Başlığı moderatör değiştirmiştir.

Ek olarak ben de bir Linux dağıtımı önermek isterim.

pop! OS
Neredeyse gördüğüm çoğu sitelerde hiç bu işletim sisteminin adını geçirenleri görmedim.

Nasil bir şey açıklar mısınız özelliği nedir?

Nasil bir şey açıklar mısınız özelliği nedir?
Bir ay kadar önce başarılı bir kurulumun ardından bir süre kullandım ve en memnun kaldığım dağıtımlardan biri oldu. Nvidia ve Intel olarak iki ayrı sürümü var. Oyun için en ideal olanı Nvidia sürümü. Sisteminizde Nvidia ekran kartı varsa oyun oynamayacaksanız bile çok stabil çalışıyor. Zaten tek amacı da oyun değil, Nvidia ekran kartlı çift gpu'lu sisteme sorunsuz olarak Optimus'u kurması. Intel ISO olan sürümü de aynı şekilde sorunsuz çalışıyordu. Gnome kullanmasına rağmen ağır değildi, tabii ram'iniz 4 gb altında değilse. Tavsiye ediyorum ben de PopOS'u. Diğer Ubuntu/Debian tabanlı dağıtımlara oranla çok daha sorunsuz çalışıyor.

Red hat ücretli. Bu arada Arch kurulumu bazı insanlar için uğraştırıcı olabilir. Bir şey daha bence arco Manjaro'dan iyidir fakat Manjaro muhteremdir. Gentoo çok uğraştırıcı bir dağıtımdır. Onu da yazmanızı rica ediyorum.

Fedora, CentOS ücretsiz onları deneyebilirler.

Yeni konular

Geri
Yukarı