Linux diye bir işletim sistemi yok

Yaptıkları olmasa kullanamayacağız sistemler için adamların adını bile anmamak, hiç doğru bir hareket değil.
Aynı zamanda GNU özgür yazılım hareketinin popülerliği adına çok önemli bir ibare.
Sen oyun oynadığında oyun bittiğinde herkesin ismini anıyor musun. Yani oyunu yapanların. :D

Aklıma bu meme geldi.
2-gnu-linux-linux-is-best-its-gnoo-lenux-30079546.png

Evet haklısınız ancak Linux derken kastedilen belli bence.

Son düzenleyen: Moderatör:
Ayriyeten sizden herkesi anmanız beklenmiyor zaten. Özgür yazılım hareketi için GNU oluşumu çok önemli, bugün buradaysak en büyük pay onlara ait. Bu hareketin amacı sadece alternatif sunmak değil, aynı zamanda kullanıcı düşmanı yazılım çevreleri ile mücadele edip sizleri korumaya çalışmak. GNU, çok kilit bir ibare, bayrak taşıyıcı bie sembol. Linux yalnızca bir alternatif, GNU bu işin felsefesini daha iyi temsil ediyor.
Mac yerine XNU, Windows yerine Windows NT demiyorsanız burada da Linux dememelisiniz.

Bunu bir çok kişi bir çok şekilde öğreniyor fakat telafuzu ve yazımı pratik olmadığı için kullanılmıyor bu kadar basit.

Burada gördüğüm kadarıyla büyük çoğunluk Linux diyor.
Linux bir işletim sistemi değildir, böyle bir işletim sistemi yoktur.
Linux, işletim sisteminin çekirdeğidir, üzerine bindirilen araçlarla bir bütündür ve adına GNU/Linux denir.
Linux, linus torvalds tarafından yazılmış, üzerine bindirilen GNU araçları richard stallman öncülüğünde gelişerek GNU/Linux işletim sistemi olmuştur.
Yani bizim kullandığımız işletim sistemi Linux değil GNU'dur.
Bu nedenle Linux yerine GNU/Linux demeliyiz.
Buradan ve buradan daha geniş bilgiye ulaşabilirsiniz.

Linux derken GNU/Linux kastediyoruz. Fakat evet her ne kadar "Linux" diyen olsa da herkes "GNU/Linux" anlamında söylemiyorlar ki çok kasmaya gerek yok. :D

Bunu bir çok kişi bir çok şekilde öğreniyor fakat telafuzu ve yazımı pratik olmadığı için kullanılmıyor bu kadar basit.

Pratik değil diye bütün isimleri değiştirelim, örneğin Technopat yerine teyzepat diyelim, nasıl olsa yazımı da söylemesi de kolay değil mi?

Yeni konular

Geri
Yukarı