Linux diye bir işletim sistemi yok

Biz de biliyoruz zaten fakat Linux hem daha kısa hem de yine aynı algılanıyor.
HDD yerine Hard Disk Drive demediğin gibi düşün.

Son düzenleme:
Ayriyeten sizden herkesi anmanız beklenmiyor zaten. Özgür yazılım hareketi için GNU oluşumu çok önemli, bugün buradaysak en büyük pay onlara ait. Bu hareketin amacı sadece alternatif sunmak değil, aynı zamanda kullanıcı düşmanı yazılım çevreleri ile mücadele edip sizleri korumaya çalışmak. GNU, çok kilit bir ibare, bayrak taşıyıcı bie sembol. Linux yalnızca bir alternatif, GNU bu işin felsefesini daha iyi temsil ediyor.
Mac yerine XNU, Windows yerine Windows NT demiyorsanız burada da Linux dememelisiniz.
Linux duyarı mı bu :D @efsoduyar .

Burada gördüğüm kadarıyla büyük çoğunluk Linux diyor.
Linux bir işletim sistemi değildir, böyle bir işletim sistemi yoktur.
Linux, işletim sisteminin çekirdeğidir, üzerine bindirilen araçlarla bir bütündür ve adına GNU/Linux denir.
Linux, linus torvalds tarafından yazılmış, üzerine bindirilen GNU araçları richard stallman öncülüğünde gelişerek GNU/Linux işletim sistemi olmuştur.
Yani bizim kullandığımız işletim sistemi Linux değil GNU'dur.
Bu nedenle Linux yerine GNU/Linux demeliyiz.
Buradan ve buradan daha geniş bilgiye ulaşabilirsiniz.

Elinize sağlık. Kesinlikle katılıyorum. Duygularıma tercüme olmuşsunuz.

Yeni fark ettim sanırım yaşınız hatalı ise yaşınızı doğru haliyle değiştirmek için yeni konu açabilirsiniz.
(Cidden doğru ise tek kelime ile helal olsun!)

Burada gördüğüm kadarıyla büyük çoğunluk Linux diyor.
Linux bir işletim sistemi değildir, böyle bir işletim sistemi yoktur.
Linux, işletim sisteminin çekirdeğidir, üzerine bindirilen araçlarla bir bütündür ve adına GNU/Linux denir.
Linux, Linus Torvalds tarafından yazılmış, üzerine bindirilen GNU araçları Richard Stallman öncülüğünde gelişerek GNU/Linux işletim sistemi olmuştur.
Yani bizim kullandığımız işletim sistemi Linux değil GNU'dur.
Bu nedenle Linux yerine GNU/Linux demeliyiz.
Buradan ve buradan daha geniş bilgiye ulaşabilirsiniz.

Hocam takmayın böyle şeyleri, üşengeç milletiz Linux yazanları GNU/Linux anlayıverin :D.

Hocam takmayın böyle şeyleri, üşengeç milletiz Linux yazanları GNU/Linux anlayıverin :D.
EcniU\LAyNüx.
Hatalı yazmışsınız insanlık bu işte sizi anlıyorum. (!)

Tamam mesela Manjaro Linux demek yerine şöyle yazacağım:
Arch Linux tabanlı ve XFCE kullanan GNU/Linux: Manjaro.
Yine Linux yazmışım.
Hadi neyse kafa yormaya gerek yok Linux de yeter zaten.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı