Linux hakkında bilgi edinebileceğim kaynaklar

283156

Megapat
Makaleler
2
Arkadaşlar Linux'u araştırma başladım ve çok terim var. Bunları öğrenmem gerekiyor. Linux hakkında bilgilendiren siteler varsa linkini atar mısınız? Technopat konusu bile olabilir. Linux'u tam anlamıyla öğrenmek istiyorum. Biliyorum sisteme Linux kurmadan olmaz diyorsunuz ama kurarsam abim falan kızacak. Sen n'aptın bu laptopa diyecek. 1 gün boyunca laf anlatacağım. En iyisi Windows diye başımın etini yiyecek. O yüzden sizden Linux hakkında kaynak istiyorum. İnşallah derdimi anlatabilmişimdir.

Raspberry Pi 4 4 GB modeline hangi Linux'u kurmak daha mantıklı? İstediğimizi kurabilir miyiz?

KDE, XCFE, bunlar ne anlama geliyor?

Linux hakkında kaynak istiyorum. Mümkünse Türkçe olsun.
YouTube videosu da olabilir.

Son düzenleyen: Moderatör:
Raspberry'ın durumu biraz karışık. Dağıtımların özel olarak derlenmesi gerekiyor. (armhf mimarisinden dolayı) Ancak Raspberry'ın topluluğu büyük olduğu için neredeyse çoğu dağıtımın bir sürümü Raspberry Pi için çıkartılmış durumda. Çeşit konusunda x86 kadar olmasa da bol denilebilir.

@Kerem00 GNU/Linux konularında daha bilgili.

USB'ye kur Pardus'u çalıştır bak nasılmış kurmana gerek yok illa.

İlk önce bilgi edineyim ondan sonra USB 32 GB bellek alacağım.
Raspberry'ın durumu biraz karışık. Dağıtımların özel olarak derlenmesi gerekiyor. (armhf mimarisinden dolayı) Ancak Raspberry'ın topluluğu büyük olduğu için neredeyse çoğu dağıtımın bir sürümü Raspberry Pi için çıkartılmış durumda. Çeşit konusunda x86 kadar olmasa da bol denilebilir.

KDE Manjaro hoşuma gitti kurabilir miyim? Bu işlerde yeniyim.

En iyi kaynak duckduckgo.com
Kimse Linux kurmadan olmaz dememiştir, diyenleri dinlemeyiniz.

RPi'nin kendi sitesinde dağıtımlar vardı. Oradan en baştakini kur gitsin.

KDE, XFCE masaüstü olarak geçer. GNU/Linux dağıtımlar masaüstü olmadan da kullanılabilir ancak bu durumda yalnızca terminal ekranı olur önünüzde, pencere falan olmaz.

Oncelikle iyi forumlar. Linux'a merak salmis olmaniz iyi bir şey daha dogrusu umut verici. Piyasada inanilmaz miktarda cok kaynak var. Oncelikle PC'nize sanalmakine yani Virtualbox kurmaniz lazim, basitlestirirsek PC icinde PC oluyor. Rasperry Pi daha mantikli aslinda ama secim sizin. Kaynak kisminda iseBu linkten isteyebileceginiz her şeye ulasabilirsiniz. Kendisi bir siber guvenlik uzmani sali, persembe ve cumartesileri yayin yapiyor Twitch'de ve oldukca faydali oluyor. Youtube Kanali

Dağıtımları derlemeye ihtiyaç yok bildiğim kadarıyla. Daha önceden kendi sitesinden ISO dosyasını indirip kurmuştum. Ama her Linux dağıtımının kurulumu ile ilgili diyorsanız onu bilemem, doğrudur.

Raspberry Pi 4 4 GB modeline hangi Linux'u kurmak daha mantıklı? İstediğimizi kurabilir miyiz?
ARM destekli olanlar kurulabilir. İçinde Raspberry Pi konfigürasyon araçlarıyla gelmesi sebebiyle Raspberry Pi OS öneririm.

KDE, XCFE, bunlar ne anlama geliyor?
Masaüstü ortamları. Kullandığınız dağıtıma herhangi birini yükleyebilirsiniz. Doğrudan görünüşü ve dağıtımın sistem kaynağı kullanımını etkiler.

Kaynak olarak tek bir kaynağa bağlı kalmaya gerek yok, araştırın, hangi kaynak gelirse ona bakın.

Udemy kursları vardı GNU/Linux öğreten ama ne kadar etkilidir bilmiyorum.

Sanal makineye kurabilirsiniz.

KDE Manjaro hoşuma gitti kurabilir miyim? Bu işlerde yeniyim.
Evet kendi sitesinden indirip kullanabilirsiniz.
Dağıtımları derlemeye ihtiyaç yok bildiğim kadarıyla. Daha önceden kendi sitesinden ISO dosyasını indirip kurmuştum. Ama her Linux dağıtımının kurulumu ile ilgili diyorsanız onu bilemem, doğrudur.
Bizim derlememize gerek yok. Önceden derlenmiş olması yeterli. Benim vurgu yapmak istediğim nokta "ARM64 imajlarının Raspberry üzerinde çalışmayacağı." üzerineydi.

Yeni konular

Geri
Yukarı