Linux masaüstü ortamları

Windows özel mülk ve kötücül yazılım olduğundan dolayı insanlar Windows'a bu şekilde sistemin tamamını değiştirecek işlemlerde bulunamıyorsunuz. macOS'de aynı şekilde.

GNU hem özelleştirmede, hem de haklarıyla özgür bir işletim sistemidir. Dilerseniz bu işletim sisteminin çekirdeğini bile değiştirebilirsiniz. Ya da kullandığı arayüzün kodlarıyla oynayarak görünümünü tamamıyla değiştirebilirsiniz. Bu sistemle yapabilecekleriniz sonsuz! GNU/Linux dağıtımları bu yüzden çok fazla.
Haklısınız hocam. Ama maalesef yazılım desteği çok kısıtlı.

Linux kernel oldugu icin uzerine istedigin gorunumu insa edersin.

Microsoft da istese birden fazla DE yapar ama yapmasi isine gelmez. En fazla sagdan soldan tema bulabilirsin.

Linux dunyasinda gorecegin DE'lerin stabilitesi farklilik gosterecektir. Linux DE'leri yapboz gibi oldugundan ve Windows gibi binlerce farkli makinede calisip data toplamadigindan yeterince efektif bugfix yapamaz. O yuzden ozunde aslinda Windows GUI'si cogu Linux sistemin DE'sinden daha stabildir. Hatta Linux sistemlerde karsilasilan sorunlarin buyuk cogunlugu DE kaynakli, cekirdek tas gibidir yoksa. ( bkz: Linux server )

Ayrica internette gordugunuz afilli masaustu ortamlarinin cogu customizasyon sonucu elde edilir. Out of the box DE'lerin cogu epey cirkindir aslinda.

Yazdiklarimla Linux tarafini gommus gibi gorunsem de aslinda ovuyorum, bu ozgurluk ve customizasyon sayesinde gorup gorebilecegin en stabil ve guzel DE'yi yine Linux sistemde yaratirsin, cunku serbestsin.
Aynen öyle. Elinize sağlık her şey özetlenmiş.

Bu ortamlar sistemine göre seçilir aslında. XFCE, LXDE, LXQT gibi ortamlar düşük sistemli bilgisayarları hedef almış, buna göre geliştiriliyor.

Cinnamon, KDE, GNOME gibi ortamların da böyle bir hedefi yok, ağır ortamlar. Bu ortamları seçenlerin zevklerine kalmış, gidip de düşük sistemli bilgisayarlara bunları kurarsan sapıtır sistem tabii.

Bazı ortamlar özeleştirme konusunda daha özgür bırakıyor seni. Xfce gibi. GNOME benzeri ortamlarda, tweaks kurmak zorundasın.

Aslında emin olmamakla beraber daha fazla yazılım var. Fakat insanlar Windows'da olana alışmış. Bu en basit örneği:
Alternatif programları windowsta denedim. Office lisansım bittiği için yedek olarak libre office kullandım ve inanılmaz kullanışsız buldum ardından idareten wps kurdum. Oyunlar ve programlar konusunda alternatifler yerine birebir alıştığımız kaliteli yazılımları kullanabilsek şu an Windows'un esamesi okunmaz bence.

Bunun nedeni GNU/Linux'un açık kaynaklı ve özgür olmasıdır. Geliştiriciler istediği gibi masaüstünü geliştirebilir.
Windows'da da Explorer.exe dışında ortamlar var ancak Microsoft Windows'u çok kısıtladığı için insanlar pek geliştirmiyor.
İşte bazı Windows için masaüstü ortamaları:
1647608385989.png

Geri
Yukarı