Linux masaüstü ortamları

Faruk28

Hectopat
Makaleler
2
/ XFCE /

Minimal ve hızlı bir masaüstü ortamıdır. Kendine has bir pencere yöneticisi, dosya yöneticisi, panel ve bunun gibi öğeler barındırmaktadır. GNOME ve KDE'ye kıyasla daha az sistem kaynağı kullanmaktadır. Kararlı ve Hızlı bir masaüstü ortamıdır. Düşük sistem bilgisayarlar için önerilir. Programlar hızlı çalışır. Verimlilik için tasarlanmıştır.

XFCE arayüzüne sahip bazı dağıtımlar

-Pisi Linux
-Pardus
-Debian

/ KDE /

Unix ve Unix benzeri işletim sistemleri için geliştirilmiş bir masaüstü ortamıdır. Windows masaüstü ortamlarına benzer. Öğrenmesi kolaydır ve geniş özelleştirme yapılabilir.

KDE arayüzüne sahip bazı dağıtımlar

- Kubuntu
- Manjaro

/ KDE4 /

Performansı yüksektir, hızlıdır. Özelleştirilebilir. Diğer arayüzlere göre daha yeni olduğundan hala gelişme aşamasındadır. Bu yüzden kararlı değil, değişkendir.

/ IceWM /

Tercih edilen bir arayüz değildir. Düşük sistemde çalışabilir. Öğrenmesi kolay ve hızlı arayüz ortamı sağlar.

/ GNOME /

Unix ve BSD tabanlı birçok işletim sistemine kurulabilmektedir. Günlük kullanım için idealdir. Görsel açıdan en iyi arayüze sahiptir. Büyük ölçüde özelleştirme yapabilirsiniz.

GNOME arayüzüne sahip bazı dağıtımlar

-
Fedora
-Ubuntu
-Arch Linux
-Kali Linux
-Manjaro

/ Enlightenment /

Yüksek sistem performansına ihtiyacı yoktur. Fakat öğrenilmesi biraz zor bir masaüstü ortamıdır. Yüksek derecede kişiselleştirilebilen bir arayüzdür.

ENLİGHTENMENT arayüzüne sahip bazı dağıtımlar

- Elementary OS

NOT:İstediğiniz Masaüstü ortamını istediğiniz dağıtıma kurabilirsiniz.
NOT: Eksiklikler olabilir. Eksiklikleri yorumda belirtirseniz sevinirim.

Son düzenleme:
Dağıtımlarda genel olarak bir tutarsızlık var. Linux Mint KDE kullanmıyor mesela. Arch Linux GNOME ile gelmiyor kendiniz kuruyorsunuz ve Kali Linux ise artık XFCE ile geliyor. Ayrıca istediğiniz masaüstü ortamını istediğiniz dağıtıma yükleyebilirsiniz bunu da belirtmeniz iyi olur.

Favorim GNOME. 🙂

Dağıtımlarda genel olarak bir tutarsızlık var. Linux Mint kde kullanmıyor mesela. Arch Linux gnome ile gelmiyor kendiniz kuruyorsunuz ve Kali Linux ise artık xfce ile geliyor. Ayrıca istediğiniz masaüstü ortamını istediğiniz dağıtıma yükleyebilirsiniz bunu da belirtmeniz iyi olur.

Favorim gnome. 🙂

Kurulduğunda gelen masaüstü ortamı olarak yazmadım kurulabilen olarak yazdım diğer belirttiğiniz örnek ve hataları düzelttim ilginiz için teşekkürler. 🙂
Diğer konu yüksek ihtimal pencere yöneticileri olacak 🤔

Olabilir. 😄

Güzel derleme fakat birkaç hatanız var.

IceWM adından da anlaşılacağı gibi bir masaüstü ortamı değil pencere yöneticisidir. Masaüstü ortamları bir sürü program ve yazılımı içerirler (pencere yöneticisi, güç yöneticisi, ağ yöneticisi, dosya yöneticisi, ayarlar yönetici, pollkit vs.). IceWM sadece bir pencere yöneticisidir.

Arch Linux herhangi bir arayüzü varsayılan olarak kullanmıyor. Bu yüzden GNOME'a örnek vermek yanlış olur. Depolarında olması GNOME'u kullanıyor anlamına gelmez.

ElementaryOS kendi geliştirdiği Pantheon masaüstü ortamını kullanıyor.

KDE4, KDE'nin eski sürümü değil mi?

Geri
Yukarı