Linux masaüstü ortamları

Çok güzel anlatmışsınız. Keşke fotoğraflar da olsaymış.

Favorim: KDE Plasma, Arc teması yüklenmiş XFCE, Classic Mode'da DDE, LXQT ve Unity.
DDE içinde güvenlik açığı bulunmakta. :)
Bunlar benim de favorilerim aslında DDE içinde güvenlik açığı olmasa bence aşırı iyi bir masaüstü ortamı.

D'de içinde güvenlik açığı bulunmakta. :)
Bunlar benim de favorilerim aslında D'de içinde güvenlik açığı olmasa bence aşırı iyi bir masaüstü ortamı.

Biliyorum. Bir ara spyware olduğu söyleniyordu. Mağaza uygulamasına izleyici gömmüşler, sonra güncelleme ile kaldırdılar fark edilince.

Kullanmanızı önermiyorum. Ben biraz güzel gözüktüğü için söyledim. Yoksa bence KDE FTW.

Biliyorum. Bir ara spyware olduğu söyleniyordu. Mağaza uygulamasına izleyici gömmüşler, sonra güncelleme ile kaldırdılar fark edilince.

Kullanmanızı önermiyorum. Ben biraz güzel gözüktüğü için söyledim. Yoksa bence KDE FTW.
İşte bunu yapan masaüstü ortamına ve dağıtıma güven olmaz bence.

/ XFCE /

Minimal ve hızlı bir masaüstü ortamıdır. Kendine has bir pencere yöneticisi, dosya yöneticisi, panel ve bunun gibi öğeler barındırmaktadır. GNOME ve KDE'ye kıyasla daha az sistem kaynağı kullanmaktadır. Kararlı ve Hızlı bir masaüstü ortamıdır. Düşük sistem bilgisayarlar için önerilir. Programlar hızlı çalışır. Verimlilik için tasarlanmıştır.

XFCE arayüzüne sahip bazı dağıtımlar

-Pisi Linux
-Pardus
-Debian

/ KDE /

Unix ve Unix benzeri işletim sistemleri için geliştirilmiş bir masaüstü ortamıdır. Windows masaüstü ortamlarına benzer. Öğrenmesi kolaydır ve geniş özelleştirme yapılabilir.

KDE arayüzüne sahip bazı dağıtımlar

- Kubuntu
- Manjaro

/ KDE4 /

Performansı yüksektir, hızlıdır. Özelleştirilebilir. Diğer arayüzlere göre daha yeni olduğundan hala gelişme aşamasındadır. Bu yüzden kararlı değil, değişkendir.

/ IceWM /

Tercih edilen bir arayüz değildir. Düşük sistemde çalışabilir. Öğrenmesi kolay ve hızlı arayüz ortamı sağlar.

/ GNOME /

Unix ve BSD tabanlı birçok işletim sistemine kurulabilmektedir. Günlük kullanım için idealdir. Görsel açıdan en iyi arayüze sahiptir. Büyük ölçüde özelleştirme yapabilirsiniz.

GNOME arayüzüne sahip bazı dağıtımlar

-
Fedora
-Ubuntu
-Arch Linux
-Kali Linux
-Manjaro

/ Enlightenment /

Yüksek sistem performansına ihtiyacı yoktur. Fakat öğrenilmesi biraz zor bir masaüstü ortamıdır. Yüksek derecede kişiselleştirilebilen bir arayüzdür.

ENLİGHTENMENT arayüzüne sahip bazı dağıtımlar

- Elementary OS

NOT:İstediğiniz Masaüstü ortamını istediğiniz dağıtıma kurabilirsiniz.
NOT: Eksiklikler olabilir. Eksiklikleri yorumda belirtirseniz sevinirim.
Neden hala KDE4 belirtiliyor? Desteği kesilmedi mi?
Ayrıca Arch Linux'ta sadece bir seçenek olarak var GNOME. Kurulu gelmiyor. Eğer seçeneklerden bahsediyorsanız Debian vs. de eklenmeliydi. ElementaryOS Enlightenment kullanmaz. Pantheon kullanır. Manjaro XFCE de destekler, GNOME da.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı