Linux neden kullanılır?

495477

Hectopat
Makaleler
2
Aniden içime Elemantery OS kullanma isteği doğdu ancak tam olarak neden kullanmam gerektiğini bilmiyorum. İnsanlar neden bir Linux dağıtımı kullanır? Oyun oynayan biri değilim oyun dışında Windows 11'den ne gibi farklılıkları var Elemantery OS'in?

Aniden içime Elemantery OS kullanma isteği doğdu ancak tam olarak neden kullanmam gerektiğini bilmiyorum. İnsanlar neden bir Linux dağıtımı kullanır? Oyun oynayan biri değilim oyun dışında Windows 11'den ne gibi farklılıkları var Elemantery OS'in?
Kullanmak gerekmiyor, daha az donanim istemesi vs. cekici oluyor, ayrica sade bir sistemin oluyor. Elementary OS ile baslayabilirsin.

Örnek veriyorum kuş olduğunu düşün. Windows'ta bir kafeste tutuluyorsun. Linux'ta ise istediğin gibi gezip dolaşabiliyorsun, istediğinle konuşabiliyorsun vs. Hangisini seçerdin? Bu kadar kısa ve net.

Açık kaynak, özgürlük, dilediğiniz gibi özelleştirme, doğal destekli oyunlarda daha iyi performans, daha düşük sistem gereksinimleri gibi iyi yönleri olduğu için seviyorum. Ayrıca Windows nereden baksanız sorunlu bir işletim sistemi.

Daha özgür ve neredeyse bütün virüsler Android ve Windows'a yazıldığı için güvenlik konusunda da Windows'tan çok daha önde. Ben Dual-Boot kullanıyorum Windows 11 - Debian 11 olarak. Linux'a alışamam falan diyordum hiç sıkıntı çekmedim.

Konuya farklı bir açıdan yaklaşmak gerekirse bilgisayar kullanmayı eğlenceli kılmak için de Linux kullanılabilir. Windows bir bilgisayar ile eğlenmek için oyun oynamak gerekir, Linux bir makine ile eğlenmek için komut satırı açmak yeterlidir. :D

Knoppix'te bir sürü oyun var. Satranç bile yuklü. Hem de kurmana bile gerek yok. USB'yi tak oyna.

Son düzenleyen: Moderatör:

Yeni konular

Geri
Yukarı