Neden Linux kullanılır?

Kullanım amacına göre değişkenlik gösteren bir durum.

Ne için işletim sistemi kullanacaksınız?

Örneğin oyun oynamak içinse linux bu özgürlüğü size istediğiniz şekilde sunmayacaktır.

Oyun oynamak istiyorsanız şuan için Windows ile sınırlısınız.

Fakat ben Bilgisayarı öğrenmek,işletim sistemi nedir öğrenmek istiyorum diyorsanız aradığınız işletim sistemi linux dağıtımlarından biri olabilir.

Bir yapının işletim sistemi olabilmesi için bir kernel yani çekirdek ve bir shell yani kabuk (kernel ı yönetebilmeniz için) yeterlidir.

Burda linux distroları ile birlikte kullanım amacınıza göre ayrılıyor.

Son kullanıcıya yönelik bir deneyim arıyorsanız size tavsiyem ubuntu ve ya debian olacaktır.

Fakat ben işin derinliklerine inmek istiyorum diyorsanız arch-linux tavsiye ederim.Kendinize uygun bir gui seçerek özgürce arayüze müdahalelerde bulunabilirsiniz.

Linux ile kendinizi donanıma daha yakın,daha müdahale edebilir bulacaksınız.
İşletim sistemine komutlarla müdahale etmek Bilgisayar kullanımını daha eğlenceli hale getirmesi bir yana belli bir süre sonra bakmışsınız Windows işletim sisteminizi oyun oynamak dışında açmıyorsunuz.

Tavsiyem diskinizde bir partition oluşturarak grub-loader sayesinde hem bir linux dağıtımı hemde Windows kullanmanız olacaktır.

Edit: Eklemeyi unutmuşum :) Filesystemlerin sadece fat32 ve ntfs den ibaret olmadığı diskiniz üzerinde neler yapabileceğinizi görmek için güzel bir fırsat olacaktır linux kullanmak.

Saygılar.
Yiğidim seni tanımak istiyorum

Windows dururken neden kullanır? Bu konuda bilgim yok, bunu aklınızda bulundururarak cevap verirseniz sevinirim. :)
Sizi GNU projesinin sayfasına alalım. Oradaki sayfaların birkaçını okuduktan sonra "GNU/Linux varken neden Windows kullanılıyor?" diyeceksiniz.
Ayrıca neden özel mülk yazılımlardan (Windows .vb) uzak durmamız gerektiğini şu sayfadan öğrenebilirsiniz.

Not: Sayfaların bir kısmı İngilizce.

Bu arada lütfen işletim sisteminden bahsederken "Linux" değil, GNU/Linux deyin.

Son düzenleme:
Linux dersleri veren adam akıllı bir yer var mı arkadaşlar ? Kali-Arch hangisi olursa ?
Udemy’ de Temel Kali Linux dersleri var. Kali dediğine bakmayın. Bütün Debian sistemler için geçerli şeyleri anlatıyor.(Çekirdek, dosya sistemi hiyerarşisi...) Udemy üzerinden aldığım şu ana kadar ki en kaliteli ve uzun ömürlü ders serisidir kendisi.
Linux dersleri veren adam akıllı bir yer var mı arkadaşlar ? Kali-Arch hangisi olursa ?

Son düzenleme:

Yeni konular

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı