Linux nedir?

mehmetcbb

Hectopat
Yer
Istanbul
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
PALIT GTX 1660 6GB

Intel Core i3 10100F

MSI H510M-K PRO

Kingston 2x16GB DDR4 RAM

240GB HP SSD

2TB Western Digital HDD
Meslek
Öğrenci
Arkadaşlar, bu forumda çok rastlıyorum. Profillerinin altına hep Linux simgesi Linux ile ilgili açılan konular Linux'un daha hızlı olduğundan falan bahsediyorlar, nedir? Bu Linux bu kadar abartılıyor. Bu arada oyun için kullanılır mı?

Arkadaşlar, bu forumda çok rastlıyorum. Profillerinin altına hep Linux simgesi Linux ile ilgili açılan konular Linux'un daha hızlı olduğundan falan bahsediyorlar, nedir? Bu Linux bu kadar abartılıyor. Bu arada oyun için kullanılır mı?
Linux açık kaynak kodlu bir işletim sistemidir. Genellikle yazılımla ilgilenen kişiler kullanır, şirket sunucuları vs. gibi.

Linux bir işletim sistemi temelidir, teknik adıyla kernel. BU temel o kadar mübarek bir temeldir ki yeterli programlama becerisi ve teknik bilgisi olan herkes bunun üstüne kendi işletim sistemini yazabilir hem de bedavaya.

Linux tabanlı işletim sistemleri, Dünya çağında herkesin ticari ya da kişisel kullandığı dağıtımlardan Android, Ubuntu, RHEL, SUSE olarak gösterilebilir. Bunlar senin sunucularını ve telefonlarını çalıştırır bunlar dışında ise özel amaçlı üretilmiş dağıtımlar da vardır. Örnek olarak televizyonundaki yönetim sistemi Linux kerneli taban alınarak yazılmış olabilir. Zamanında PS3lerin ilk modelleri Linux kullanıyordu (Sonra BSD diye başka bir sistemle değiştirdiler)

Evde Linux kullanımı çok yaygın değildir çünkü çoğu profesyonel program ve oyun Windows ile çalışacak şekilde yazılır fakat özellikle son zamanlarda yaşanan Steam Deck'İn çıkışı ve Linux kullanıcılarının sayılarının artmasıyla artık oyun sayısı yavaş yavaş artmaya devam ediyor, Windows için yapılanlar ise emülasyon katmanları ile Windows performansına her gün daha çok yaklaşacak şekilde (hatta bazen de daha hızlı çalışıyorlar) Linux üzerinde çoğu durumda çalıştırılabiliyor.

Yapıları gereği hızlı ve hafiftirler, kullanıcının istemeyeceği bloat yazılımlardan son derece uzaktır çoğu ve kaynak kullanımları en ağır olanlarının bile Windows'a göre son derece düşüktür.

İyidir güzeldir, kendim de kullanırım. Tavsiye ederim.
Sistemine uygun dağıtım önerisi istersen yapmak (ve oynamak) istediklerini yazarak yeni bir konu açabilirsin.

Abartma? denilir mi bilmiyorum, iyi olduğu için seveni var. Oyun kısmında da desteği mevcut. En azından Steam'deki oyunları oynayabiliyorsun. Ayrıca diğer oyun hizmetleri için de Lutris, Heroic gibi hizmetler de mevcut

Linux işletim sistemi çekirdeğidir. Pek çok dağıtım mevcut ve son kullanıcı için Windows kadar kullanışlı olmayabilir.

Geri
Yukarı