Linux nedir?

Linux açık kaynaklı bir işletim sistemi. Birden fazla Linux, Arch, Ubuntu tabanlı işletim sistemleri bulabilirsin. Genel olarak Siber Güvenlik alanında kullanılmakta, günlük kullanımlar içinde kullanabilirsiniz ama bazı programları ve uygulamaları kullanamayabilirsiniz. Onları kullanabilmek için Wine programı ile çalıştırabilirsiniz.

Yanlışım varsa şimdiden affola.

GNU/Linux genel olarak siber güvenlik alanında kullanılıyor diyemeyiz. Genel olarak serverler için kullanılıyor demek daha doğru. Ayrıca çok fazla alanda da kullanılıyor;

GNU/Linux genel olarak siber güvenlik alanında kullanılıyor diyemeyiz. Genel olarak serverler için kullanılıyor demek daha doğru. Ayrıca çok fazla alanda da kullanılıyor;

Daha çok siber güvenlik alanında gördüğümden dolayı öyle yazmıştım.

Sağ olun hocalarım, peki ben bu Linux ile bir şeyler yapabilir miyim?

Linux ile bir şey yeni olduğun için belki yapamayabilirsin ama GNU/Linux distrolarını sanal makineda deneyebilirsin. Linux'u Windows'dan ayıran özellik Linux'un kernel, Windows ise işletim sistemi olmasıdır. (Alpine adlı distro sadece GNU olmadan kurularak işletim sistemi olarak kullanılabiliyor ama genel olarak GNU/Linux diye tabir kullanılması GNU freedom şirketi tarafından doğru bulunuyor.)
Pisi Linux dediğiniz şey bir distrodur. Windows gibi içerisinde çeşitli programlar ile kurulur ama GNU/Linux olduğundan dolayı çoğu uygulamaları bildiğim kadarıyla özgür yazılımlardır. Genel olarak da çoğu GNU/linux özgür yazılımlar ile yüklü olarak gelir.
GNU/Linux'un Windows'tan iyi olmasının sebebi, özgür olmasıdır. Windows'un arkasında bizim ne yaptığımızı kontrol eden bazı kodlar olabilir. Kapalı kaynak olduğu için olamaz diyemeyiz. Şahsen büyük ihtimalle var. Edward Snowden 2013 yılında yayınladığı belgeler ile de NSA'in her an bizi izlediğini de doğrulayabiliyoruz. - Yani Windows üzerinden bizleri izlemeleri Linux oranla çok daha kolaydır. -

Daha çok siber güvenlik alanında gördüğümden dolayı öyle yazmıştım.

O zaman cümlenize "bence" eklerseniz daha doğru olur. Bence insanları yanlış bilgilendirmek istemezsiniz diye düşünüyorum.

Linux, aslında GNU/Linux; ama biz Linux diyerek anlatalım, kafa karıştırmasın.

İşin temeline inelim. Linux dediğimiz şey aslında bir işletim sistemidir. Kökü UNIX felsefesine yani işletim sistemlerinin atası olan yazılıma dayanır. Linux, Linus Torvalds tarafından başlatılan, GNU yazılımları ile oluşturulan, bugün binlerce yazımlıcının geliştirilimesine katkı sunduğu devasa bir işletim sistemidir. Hayatın her alanında kendisine yer bulmuştur. Sadece bilgisayar düşünmeyin bunu.

Linux ile aklınıza gelecek her şeyi yapabilirsiniz. Çok geniş bir alana hitap eder. Bizim Debian, Ubuntu, Mint, CentOS gibi bahsettiğimiz sürümler de Linux çekirdeğini kullanarak özelleştirilmiş işletim sistemleri dağıtımıdır. Linux çekirdeği açıktır, istediğiniz gibi geliştirebilirsiniz, kendi yapılarınzı oluşturup, özelleştirip kendi dağıtımlarınızı yayımmlayabilirsiniz. Ya da diğer dağıtmların temelinde daha da özelleştirebilirsiniz.

Gelelim GNU/Linux ve Linux ayrımına. Linux bir çekirdektir, bu kodlar GNU'nun derleyici kütüphaneleriyle makine diline döndürülür. GNU/Linux işletim sisteminin merkezinde GNU yazılımları ve kütüphaneleri vardır. Bu yüzden GNU/Linux denir.

Linux bir çekirdektir, işletim sistemi değildir. Tıpkı NT gibi.
Mesala: Windows NT çekirdeğini kullanırken, Ubuntu ise Linux çekirdeğini kullanır.
En çok bilinen Linux çekirdekli işletim sistemi Android'dir.
Linux çekirdeği tamamen açıktır ve sen istersen Linux temelli bir işletim sistemi yazabilirsin.
GNU/Linux, Linux çekirdeğine sahip, açıkkaynaklı yazılımlar kullanan işletim sistemine denir.
Linux dağıtımları ise Linux çekirdeğini kullanan açık kaynaklı işletim sistemlerine denir.
Örneğin:
Android, Debian, Ubuntu, Pisi Linux, Pardus, Elementary, Mint, Fedora, Solus, MeeGo (Nokia), ChromeOS, LineageOS, RemixOS, FirefoxOS, HarmonyOS, ColorOS.

Linux sanılanın aksine çok basittir. Ve kullanım alanı çok geniştir. Telefondan tut bilgisayara, sunucudan tut Televizyona kadar her yerde Linux vardır.

Linux her şeydir evlat.

Kendime göre söyleyecek olursam;

Kısıtlama olmayan, özgür olduğun bir sistemdir. Bu sistem bir şirket tarafından seni yönetecek şekilde tasarlanmadı. Senin bir sistemin olsun diye tasarlandı. Kendin dilediğin şekilde herhangi bir yerinde oynama yapabilirsin.

Oyun, program kısmına girmeyelim gerçekten. Programların elbette çoğu Linux destekliyordur fakat Linux destekli olmayan bir uygulama olduğunda sistemi kötülemek saçma. Windows gibi bir sistem değil çünkü. Yeri geldiğinde alternatif uygulama kullanmasını bileceksin.

Ama dediğim gibi, özgür bir sistemdir.

Android, HarmonyOS, ColorOS, RemixOS,FirefoxOS,LinageOS GNU/Linux degildir.
Symbian direk Linux degil onu nereden cikardiniz?
Onlar GNU değil ki zaten, Linux çekirdeğini kullanıyorlar. Orada Linux Dağıtımlarına örnek verdim.
Symbian yerine MeeGo yazacaktım. MeeGo Linux tabanlı ve ikisi de Nokia'nın olduğu için karıştırdım.

Geri
Yukarı