Linux nedir?

XEfe.Bey

Hectopat
Makaleler
2
Selamlar, forumda Linux ile bilgi sahibi üyeler var. Linux hakkında merak ettiklerim var. Linux sadece bir işletim sistemi mi yoksa başka şeyler yapabileceğimiz açık kaynak kodlu bir yazılım mı? Linux'u Windows'dan ayıran özellik nedir? Pisi Linux diye bir şey duydum, ikisi aynı mı?

Son düzenleyen: Moderatör:
Linux açık kaynaklı bir işletim sistemi. Birden fazla Linux, Arch, Ubuntu tabanlı işletim sistemleri bulabilirsin. Genel olarak serverler için kullanılıyor. Ayrıca çok fazla alanda da kullanılıyor ama bazı programları ve uygulamaları kullanamayabilirsiniz. Onları kullanabilmek için Wine programı ile çalıştırabilirsiniz.

Yanlışım varsa şimdiden affola. (düzenlenmiştir.)

Son düzenleme:
Linux bir çekirdektir Gnu/Linux asıl işletim sistemidir ama biz kısace Linux diyoruz. Pisi Linux ise Gnu/Linux dağıtımıdır. Pisi Linux haricinde Ubuntu, Linux Mint gibi bir çok dağıtım bulunmaktadır.

Windows'la GNU/Linux'u ayıran şey demişsiniz. En basiti Linux kerneli ile NT kerneli birbirinden apayrıdır. Sürücü yapıları vs.

Linux sadece bir işletim sistemi mi yoksa başka şeyler yapabileceğimiz açık kaynak kodlu bir yazılım mı?
Linux bir kernel. İşletim sistemi ve donanım arasındaki çağrıları ileten sürücü yazılımda diyebiliriz. GNU yazılımları ile GNU/Linux işletim sistemlerini oluşturur. Açık kaynaklı bir kernel olduğu için kişiler istedikleri gibi İS'yi inşa edebilirler. Bu yüzden yüzlerce GNU/Linux dağıtımı var.

Linux bir kernel. İşletim sistemi ve donanım arasındaki çağrıları ileten sürücü yazılımda diyebiliriz. GNU yazılımları ile GNU/Linux işletim sistemlerini oluşturur. Açık kaynaklı bir kernel olduğu için kişiler istedikleri gibi İS'yi inşa edebilirler. Bu yüzden yüzlerce GNU/Linux dağıtımı var.
Yüzlerce demek ayıp olur :)

Windows bir işletim sistemidir. Linux ise OS sanatıdır. Onu kullanmak herkesin harcı değil. Hakeza ben, kullanamamıştım.

Kısacası Linux bir çekirdektir. Terminale ne verirseniz bunu çekirdeğe iletir ve çekirdek sizin isteğinizi yerine getirir. Dağıtımlar ise Linux'u kullanan ya grafiksel ya da kullanımsal kolaylıklar sağlayan yapımlar oluyor. Gönüllüler tarafından yapılan açık kaynaklı yapımlar. Aslında hepsinin mantığı tek bir noktaya bağlanıyor.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı