Linux vs Windows

Dedikleriniz ilgimi çekti. Bir Linux'u deneyeceğim. Ama geçerken dosya kaybı oluyor mu?
Linux'a geçmem belki iyi olabilir. En son Chrome'dan Edge'e geçtim. Edge daha stabil geldi.

Linux diye bir işletim sistemi yok. O bir çekirdek, dağıtım olarak Manjaro öneririm. Nereye kurabileceğiniz seçebilirsiniz yeni konu açın mümkünse.

Böyle bir şeyi nerede yazmışım? Steam'de oyun oynamak istediğimde protonla çektiğim dertlerim buradan mısıra yol. Technopat'ta da konu açmıştım. Milyon farklı şey yükledim bir tane oyunu açabilmek için. Tek konu bu da değil. DaVinci Resolve kullanmak istedim. Mp4 lisansından dolayı GNU/Linux dağıtımlarında mp4 videoları çalıştıramıyormuş. Bütün oyun kayıtlarım Mp4 olduğu içi düzenleyemedim. Önce MP4'den mov mkv gibi formatlara dönüştürüp sonrasında editlemem gerekti. Bu süreçte kalite kaybı olmadan dönüştürme yapmak için 4 farklı yazılım denedim. Her birinin farkı ayarları, farklı yolları vardı. Klavye, fare, ekran kartı hiç birinin yazılımını Linux'ta kullanamıyorum. Ekran kartına overclock yapabilmem için config dosyasıyla oynamam gerekiyor. Çift ekran kartı kullandığımda iki ekran kartınında ayarlarıyla oynayabilmem için birine dummy plug takmam gerekiyor. Linux iyi bir işletim sistemi buna lafım yok. Fakat herkese göreymiş, dünyanın en iyi şeymiş gibi saçmalıklarınızı kendinize saklayın.

Dostum sus ve Çöpdows'unu kullan. Seni zorlayan yok. Sıktın artık tartışmak istemiyorum.

Linux diye bir işletim sistemi yok. O bir çekirdek.
Şunu da bırak. İtici ve çok bilmiş gözüküyorsun. Linux based OS diye mi gezelim etrafta? GNU/Linux distros mu diyelim?

Dostum sus ve Çöpdows'unu kullan. Seni zorlayan yok. Sıktın artık tartışmak istemiyorum.
Üsluba bak. :) Anlamsız bir şeyler anlatmaya çalışmak belli ki. İnsan gibi davrananda kabahat.

İnternette Linux'ta Call of Duty MW'ın çalıştığı videolar var bence bir araştırın.

Yani modern warface çalıştırmam mümkün mü? Mümkünse dualbot yapacağım.

@THE WATCHER o oyunları bilmiyorum ama bu oyunu deniyorum. Eğer işe yararsa veya yaramazsa bilgilendiririm. Şu an Pardus'tayım. Bu arada Linux'a illa tam geçmek zorunda değilsin. Çift başlatmalı olarak da kurabilirsin.
Eki Görüntüle 1538714

Olursa söyle listenin tamamı çalışıyorsa bye bye Windows.

Normalde öyle deniyor tüm dünyada ama sen bilirsin. 😄
1665248645699.png

Bakın. Bu iş bu kadar zor değil. Linux sadece çekirdek için kullanılan isim değil. Pek çok kişinin de Linux'un bir OS'den ziyade çekirdek olduğunu bildiğine inanıyorum. Ancak uzun uzun Linux tabanlı dağıtımlar diye yazmaktansa Linux diye konuşmak daha kolay ve tüm dünyada çoğunlukla insanlar sadece Linux diye veya belirli bir distrodan bahsederken görürsün. Genelleme yaparken Linux distros yada Linux derler. Kalkıpta uzun uzun açıklamazlar. Şunu açıklama ihtiyacı duyacağımı hiç düşünmemiştim. Gerçekten yorucu.

Linux kullananlar neden Windows'u sevmiyor. Windows daha iyi, daha kolay daha stabil bir işletim sistemi değil mi?
Linux buglarla dolu, içi boş bir sistem değil mi?

Yukarıdaki düşünce benim düşüncem değil. Bir forumdaki genel hakim düşüncedir. Sorum şu siz buna katılıyor musunuz?
Linux kullananlara sorum Linux'u nasıl savunursunuz?

Döneminde Linux Mint Cinnamon kullanan biri olarak söylüyorum. Linux benim gözümde devrim niteliğinde bir işletim sistemi. İşletim sistemi ister kurarsınız isterseniz özellikleri nasıl diye de inceleyipte kurabilirsiniz böyle bir imkanda var. Kurulum ücretsiz, kullanacağınız her türlü bileşen ücretsiz. Dayatmaya yok. İsterseniz uygulamaları elle isterseniz konsol ile kurabilirsiniz. İstediğiniz özelleştirme yapabilirsiniz. Windows programları kullanmak isteyen olursa Wine ile kullanabilir.

Evet bu çok güzel. Açık kaynak kod ve ücretsiz oluşu. Benim için dezavantaj noktası sadece oyunlarda bir miktar sıkıntı yaşadım oydu.

Gelelim Windows'a kurulum aşamaları belalı özellikle Windows 8.1 için söylüyorum defalarca kurulum aşamasında mavi ekran aldım. Ürün anahtarı alınmalı *ki ucuza internette bulunuyor*, Office programları yine ürün anahtarı gerekiyor, dayatma olarak önüme sürekli OneDrive, Skype, telephone, haberler geliyor sürekli arkada çalışıyor, Windows 10 eski sistemlerin belası. Her açılışta çok geç açılıyordu hantal bana göre. Windows kapalı bir işletim sistemi arka planda çalışan birçok şey olabiliyor lüzumlu lüzumsuz.

Kısaca şunu söyleyeceğim, Linux ücretsiz olarak bize rahat kurulum, isteğe bağlı kullanım ve birçok özelleştirme sunarken, Windows bize meşakkatli bir kullanım sunuyor.

Döneminde Linux Mint Cinnamon kullanan biri olarak söylüyorum. Linux benim gözümde devrim niteliğinde bir işletim sistemi. İşletim sistemi ister kurarsınız isterseniz özellikleri nasıl diye de inceleyipte kurabilirsiniz böyle bir imkanda var. Kurulum ücretsiz, kullanacağınız her türlü bileşen ücretsiz. Dayatmaya yok. İsterseniz uygulamaları elle isterseniz konsol ile kurabilirsiniz. İstediğiniz özelleştirme yapabilirsiniz. Windows programları kullanmak isteyen olursa Wine ile kullanabilir.

Evet bu çok güzel. Açık kaynak kod ve ücretsiz oluşu. Benim için dezavantaj noktası sadece oyunlarda bir miktar sıkıntı yaşadım oydu.

Gelelim Windows'a kurulum aşamaları belalı özellikle Windows 8.1 için söylüyorum defalarca kurulum aşamasında mavi ekran aldım. Ürün anahtarı alınmalı *ki ucuza internette bulunuyor*, Office programları yine ürün anahtarı gerekiyor, dayatma olarak önüme sürekli OneDrive, Skype, telephone, haberler geliyor sürekli arkada çalışıyor, Windows 10 eski sistemlerin belası. Her açılışta çok geç açılıyordu hantal bana göre. Windows kapalı bir işletim sistemi arka planda çalışan birçok şey olabiliyor lüzumlu lüzumsuz.

Kısaca şunu söyleyeceğim, Linux ücretsiz olarak bize rahat kurulum, isteğe bağlı kullanım ve birçok özelleştirme sunarken, Windows bize meşakkatli bir kullanım sunuyor.

Hocam keşke insanlar bunu anlasa. Ellerindeki hazineyi göz göre göre kullanmıyorlar.

Hocam keşke insanlar bunu anlasa. Ellerindeki hazineyi göz göre göre kullanmıyorlar.

Hocam insanlara laf anlatmak zor. Ben kendi fikirlerimi sundum. Herkes istediğini kullanmakta özgür. Linux'un neler vaat edip yaptıkları ortada. Hiç boşuna fanboyluk yapamam. Bana rahatlık sunan bir sistem varken kendimi niye zahmete sokayım. En basiti Windows'ta oyun kuruyorum D diske. Oyun bitiyor kaldırıyorum. Ama bir göreyim C diskte ve kayıt defterinde kalıntı var. Biraz bela Windows. Microsoft pazar payı sağlam. İnsanların çoğu ön yargılı. Birçok kişi alışkanlık, ön yargıdan ve güzel bir sisteme sahip olmasından dolayı hala Windows kullanıyor. Şayet 10 ve 11 olsun güzel sistem yoksa heba oluyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı