Windows vs Linux

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
İyi akşamlar dün Discord'da bir soru sordum Windows vs Linux diye ben de dahil 4 5 kişi Windows dedi ama yaklaşık 15 kişi Linux dedi. Neden diye sorduğumda ise Linux Windows'a bin basar dedi. Benim de kafama takıldı sizce hangisi daha iyi Windows mu Linux mu?
İkisi de kendi kullanım alanlarında iyi bence.
Linux çok daha kapsamlı. Masaüstü sistemlerde de sunucu sistemlerde de kullanılır. İsviçre çakısı gibidir.

Windows'un son kullanıcıya yönelik harika bir işletim sistemi olduğunu atlamak büyük ayıp olur. Siyah veya beyaz olmamak lazım. Linux için eskiden olsa işler biraz daha zordu ancak linux'de de artık son kullanıcıya yönelik harika dağıtımlar var tabii ki başında Ubuntu geliyor devamında popos'dur mint'dır gidiyor.

Bence günümüzde bu sistemlerden birinin diğerinden daha iyi olduğunu söylemek doğru değil. Her tarafın kendince avantajlı, dezavantajlı olduğu yerler var ve bunlar hep eşit seviyede tek bir istisna var ki Windows için büyük avantaj o da tabii ki oyunlar üzerindeki performansı ancak ben söylemeyi seviyorum ki oyun oynamayan bir insan Linux dağıtımlarında hiçbir şeyin eksikliğini çekmez, her türlü Windows ile yarışır belki bir çok alanda da geçer. (Linuxde oyun oynanabiliyor, performans olarak Windows önde bunu kaçırmamak lazım)
Burada bütçe, tasarım ve daha özgürlükçü olup olmama zevklerinize göre geriye hangisini tercih edeceğiniz kalıyor, tamamen size kalmış kriterler üzerinden. Yeni bir keşif yapmak istemezseniz, konfor alanınız olan Windows'da kalırsınız. Bir de mesela işinde zorunlu MS-Office ürünleri kullanan insanlar bunlara olan bağımlılığı yüzünden Windows'da kalmayı tercih edebilirler kendilerine ek iş çıkarmamak için. Tabi spesifik bir programa bağımlığınız yoksa bunların da alternatifleri kolayca bulunuyor ki keza ben Windows üzerinde dahi kullanıyorum farklı işletim sistemlerini de destekleyen OpenOffice programını.

Yani durum bundan ibaret, Windows'un kalitesini dama atılmaz. Windows kaliteli bir işletim sistemi evet ama onun yanında da en az onun kadar kaliteli olan bir sürü farklı dağıtım var, tercih kullanıcıda bitiyor. Windows'un ezici popülerliliğinin bana göre sebebi bilgisayar donanımlarında hazır yüklü ve lisanslı gelmesinden kaynaklı. (Bir de parasını ödetiyorlar zorla) Böyle olmasaydı ezici bir şekilde yukarlarıda olmazdı evet belki de yine en popüleri olurdu ama bu kadar yüksek değil.

Linux'a hakaret edenin tez kellesini alırız(!)
Şaka bir yana Linux bir çok konuda Windows'tan önde.
1- Güvenlik:
Windows genel olarak yılalr boyu daha popüler olmasından dolayı piyasada gördüğümüz çoğu virüs Windows'a yönelik yazılmıştır.
2- Open Source:
Linux çekirdeği ve diğer özgür yazılımlar açık kaynak olduğu için topluluk tarafından geliştiriliyor ve hatalar erkenden bulunup düzeltilebiliyor.
3- Stabillik:
Windows NT çekirdeği gerçekten stabil değil. 2006 yılından kalma çekirdek kullanıyorlar ve bence artık günümüzdeki OS'leri ayakta tutacak güçte değil.
4- Seçenek:
Linux'ta 100'lerce dağıtım arasından istediğinizi seçip dilediğiniz gibi düzenleyebilirsiniz. Windows'ta hem tek seçenek hem de özelleştirme çok kısıtlı.

• Muhteşem
İfadeler: 202
İyi akşamlar dün Discord'da bir soru sordum Windows vs Linux diye ben de dahil 4 5 kişi Windows dedi ama yaklaşık 15 kişi Linux dedi. Neden diye sorduğumda ise Linux Windows'a bin basar dedi. Benim de kafama takıldı sizce hangisi daha iyi Windows mu Linux mu?
Linux daha stabil bir işletim sistemi. Windows'un tercih edilme nedeni ise birçok oyunun rahatlıkla oynanabilmesi. Oyun ve ofis işleri için windows, yazılım ya da oyun dışı işler için linux.

Versus yapmak tıpkı Ronaldo mu Messi mi sorusu gibi.
Tabii ki Linux.

Son düzenleyen: Moderatör:
Oncelikle oyun icin Windows diyorum fakat diger konularda tabii ki de Linux.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı