Linux'a geçilir mi?

Öncelikle aktif macOS deneyimim olduğunu belirtmek isterim. Beni Linux kullanmayı düşündüren şey gizlilik ve daha özgür kişiselleştirme imkanı olması oldu. Ben bilgisayarımı genelde YouTube'da gezmek için kullanıyorum oyun olarak ara sıra GTA Vice City ve Minecraft oynamayı tercih ediyorum. Ve aktif olarak Camtasia ve Action programlarını video editi ve oyun kaydı almak için kullanıyorum. Ve clıpstudio programından çizim yapıyorum. Bilgisayarım Windows'ta donmaya takılmaya başladı. Sizce Linux tercih etmeli miyim, etmeliysem hangi dağıtımı kullanmalıyım?

Sistem özelliklerim:
i5 9400F.
XFX RX 570 8 GB.
8 GB RAM.
480 GB SSD.
Excalibur e600.
GTA Vice City ve Minecraft'ı Linux'ta rahat bir şekilde oynayabilirsin. Camtasia ve Action yerine DaVinci Resolve ve OBS kullanabilirsin. Clip Studio yerine ise Krita kullanabilirsin. Hem bunlar daha iyi hem de ücretsiz.

Linux'a geçmeni öneririm. Öneri olarak 3 tane dağıtım önerebilirim: Linux Mint Cinnamon, Manjaro Plasma ve Fedora 37 KDE Plasma. Şahsi önerim Fedora olacaktır. Hem daha stabil, hem de sisteminde en performanslı çalışacak dağıtım. Fedora'nın GNOME sürümü hoşuna giderse onu da indirebilirsin. Başta KDE önermemin sebebi Windows'a daha çok benzemesi. Şahsen daha modern olduğu için GNOME kullanıyorum. Eğer Linux hakkında herhangi bir sorunla karşılaşırsan beni etiketleyebilirsin.

Minecraft'ın Linux için desteği var, eğer desteklenmeyen oyunlar var ise Wine ile de onları halledebilirsin.

Tavsiye ettiğiniz rehber var mı?
Hocam oyun için Linux ise buyurun:

MacOS kullanıyormuşsunuz. GNOME masaüstü ortamını kullanan bir dağıtımı öneririm, hızlı alışırsınız.

GNOME, Windows tarzı masaüstü ortamlarından daha kullanışlı ama Windows'tan geçince GNOME'a alışması biraz daha zor olduğu için diğer masaüstü ortamları öneriliyor genelde.

Dağıtım olarak Fedora Workstation önerebilirim.

Son düzenleme:
Ubuntu o kadar kullanılacak bir dağıtım değil, hele de Linux Mint varken. Linux Mint'te de Ubuntu'da aldığınızdan az destek almazsınız, merak etmeyin.
Hocam Linux Mint'de zaten Ubuntu tabanlı. Ubuntu'nun Cinnemon kullanan versiyonu.
Gnome arayüzü daha kolay olduğu için ben gelende son kullanıcıya Ubuntu öneriyorum. Ama dediğiniz gibi Linux Mint'de güzel bir dağıtım ancak arayüzü çok kötü olduğu için ve son kullanıcıda Masaüstü Ortamı kurmakla uğraşamayacağı için Ubuntu daha iyidir.

Hocam Linux Mint'de zaten Ubuntu tabanlı. Ubuntu'nun Cinnemon kullanan versiyonu.
Gnome arayüzü daha kolay olduğu için ben gelende son kullanıcıya Ubuntu öneriyorum. Ama dediğiniz gibi Linux Mint'de güzel bir dağıtım ancak arayüzü çok kötü olduğu için ve son kullanıcıda Masaüstü Ortamı kurmakla uğraşamayacağı için Ubuntu daha iyidir.
Mint yeşilinden tiksiniyorum. Sırf ondan fobimle Cinnamon kurmuyorum sisteme.
Ubuntu bana göre de son kullanıcı için en rahat dağıtım hatta ara ara bana da ubuntu kur melekleri geliyor.

Aynen kardeşim aynen, Snap, telemetri ve. Bunlar hiç önem teşkil etmiyor değil mi? Ubuntu taban olduğu için mint önerdim zaten. Arayüzü çok kötü olduğundan dolayı mı? Arayüz ikisinde de yapılabilir şeyler. Arayüzü, yani kullandığı desktop için dağıtım yargılayanı ilk kez görüyorum. İki komutla mint te de ubuntu da da kurarsınız Gnome de, ne istersenizde. Bu ubuntunun bir artısı değil, linux kullacak insan da iki komut yazabilsin bi zahmet.

macOS kullanıyormuşsunuz. GNOME masaüstü ortamını kullanan bir dağıtımı öneririm, hızlı alışırsınız.

GNOME, Windows tarzı masaüstü ortamlarından daha kullanışlı ama Windows'tan geçince GNOME'a alışması biraz daha zor olduğu için diğer masaüstü ortamları öneriliyor genelde.

Dağıtım olarak Fedora workstation önerebilirim.

Çok teşekkürler size ve yanıtlayan herkese. Ben Manjaro KDE tercih ettim ama her anlamda gayet memnunum şu an, iyi sosyaller herkese.

Geri
Yukarı