Linux'a geçilmeli mi?

500 GB SSD kullanıyorum ben de. Zamanla SSD'ye daha fazla yer ayırarak geçtim. Pek fazla oyun yüklemediğim için depolama sorunum yok zaten. Dual boot kullanıyorum ben de. Ucundan başlamanı öneriyorum.

Senin ihtiyaçlarını ben ve ya başkası bilemez. Mesela oyun oynuyor musun? oynuyorsan ona göre platform seçmen gerekir. Mesela Cyperpunk gibi oyunları oynuyorsan (proton olduğunu ve dual boot olduğunu biliyorum.) tamamen Windows'dan vazgeçmek saçma ve ya Adobe uygulamalarını kullanıyorsanda linux tercih etmek saçma. Tamamen gündelik kullanıma uygun bir işletim sistemi ya da bana ileride + olsun istiyorsan linux seç. Bence Dual Boot yap ihtiyacına göre değiştirirsin. Linux'a yeni başlıyacaksan :
  • Debian tabanlı Linux dağıtımlarını tercih edebilirsin ; Ubuntu(türevleri Kubuntu,Lubuntu), Linux Mint, DeepOS, Linux Lite, Zorin OS.
  • 1 Tık daha ileri olan işletim sistemi Arch'da tercih edebilirsin ; Manjora, Arch, Fedora
(Sadece yazılım için kullanıcaksan 50-100 GB arası yeterli olacaktır.)
Merhaba tekrar ben :D bir takım şeyleri eklemeyi unuttum.

Şimdi yazılım öğrenmek istiyorsun ama seçtiğin bir dal var mı? Mesela Windows için uygulama geliştireceksen Linux'a geçmen saçma ve ya IOS'a uygulama geliştireceksen yine Linux'a geçmen saçma. Bence ; Server ile alakalı konular(koruma, sızma VS.) Android programlama, Web site tasarımı(HTML, CSS, PHP VS.) ve bu tip konular için Linux'a geçebilirsin. Tabi ki bunlar ile sınırlı değil internette ufak bir araştırma ile daha farklı diller VS. yolunu çizebilirsin.

Son düzenleme:
Hocam, PowerPoint yerine LibreOffice var. PowerPoint ile neredeyse aynı olduğu için sıkıntı yaşamazsınız. EBA canlı ders için, Zoom kurmanız ve tarayıcı eklentisi kurmanız gerekiyor. Bunların dışında geçmemeniz için sebep yok. Diğer arkadaşların dediği gibi Dual Boot yapabilirsiniz. Yazılım için Linux'a geçmek gibi bir zorunluluk yok ama, o işler içinde geçebilirsiniz. Oyun için Steam, Lutris, PlayOnLinux ve Wine gibi programlar kullanabilirsiniz.

Hocam, ben yazılımcı olmak istiyorum. "Zamanı gelince" Linux kullanmayı öğreneceğim. Ben hem oyunumu oynayan hem ders için işlerime bakan, işte EBA canlı ders, PowerPoint vb. uygulamalar kullanan birisiyim. Sizce direkt Linux'a mı geçmeliyim? Yoksa Windows'ta kalıp sanal PC'den işimi mi görmeliyim? Neden?
Yazılımcı olmak için GNU/Linux´a geçmeye gerek yok. Her sistemde program yazmak ve çalışmak mümkün. Teknik açıdan öte GNU/Linux´a geçmek felsefi bir konu. Özgür yazılım ve açık kaynak dünyasını ne kadar benimsediğiniz ile ilgili. Bunun dışındaki bütün konular teknik detaylardır. Hepsi bir şekilde çözülür. EBA canlı ders normalde GNU/Linux´da çalışmaz fakat çok kolay bir hack ile girmek mümkün. Oyun konusunda ağırlık Windows platformunda. Bu nedenle oynadığınız oyuna bağlı. PowerPoint için WPS Office kullanılabilir. Sitesinde yazdığına göre “Microsoft® PowerPoint ile %100 Uyumlu”. Bunun dışında Office Online da ücretsiz olarak kullanılabilir.

GNU/Linux´a geçip geçmeme kararı size ait. Eğer sadece öğrenmek istiyorsanız geçmenize gerek yok. WSL ile artık sanal makineye bile kurmadan GNU/Linux programlarını çalıştırabilirsiniz. WSL´in nefesinin yetmediği yerler olursa da sanal makine kullanırsınız.

Yazılımcı olmak için GNU/Linux´a geçmeye gerek yok. Her sistemde program yazmak ve çalışmak mümkün. Teknik açıdan öte GNU/Linux´a geçmek felsefi bir konu. Özgür yazılım ve açık kaynak dünyasını ne kadar benimsediğiniz ile ilgili. Bunun dışındaki bütün konular teknik detaylardır. Hepsi bir şekilde çözülür. EBA canlı ders normalde GNU/Linux´da çalışmaz fakat çok kolay bir hack ile girmek mümkün. Oyun konusunda ağırlık Windows platformunda. Bu nedenle oynadığınız oyuna bağlı. PowerPoint için WPS Office kullanılabilir. Sitesinde yazdığına göre “Microsoft® PowerPoint ile %100 Uyumlu”. Bunun dışında Office Online da ücretsiz olarak kullanılabilir.

GNU/Linux´a geçip geçmeme kararı size ait. Eğer sadece öğrenmek istiyorsanız geçmenize gerek yok. WSL ile artık sanal makineye bile kurmadan GNU/Linux programlarını çalıştırabilirsiniz. WSL´in nefesinin yetmediği yerler olursa da sanal makine kullanırsınız.
Bu detaylı bilgi için çok teşekkür ederim. Ufkum açıldı. Var ol :).

Geri
Yukarı