Linux'a Geçmek İstiyorum

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Fotoğraf linkine anca ulaşabildim, sanırım iletiyi yazarken problem oldu...

Şimdi, ilk sette yazanlar Windows'a ait: current ve resume object aynı.

Bu durumda, tekrar Ubuntu usb'si ile açıp sonra ubuntu kurduğun bölüm için GRUB ile yeni bir boot loader düzenlemesi yapman gerek.*

Bu konuda daha basit bir çözüm yolu bilenler lütfen yazsınlar. Şu an kanalize olamadım.

*ingilizce

Canlı cd ile makinanıza tekrar grub2 kurulumu yapmak istiyorsanız öncelikle sisteminizin sabit disk üzerindeki yerini öğrenmelisiniz.
PHP:
sudo fdisk -l
Örneğimizde, bu alanın /dev/sda5 olduğunu kabul edelim.

Bölümümüzü sisteme bağlayalım:

PHP:
sudo mount /dev/sda5 /mnt

Diğer bölümleri de sisteme ekleyelim:

PHP:
sudo mount --bind /dev /mnt/dev
sudo mount --bind /dev/pts  /mnt/dev/pts
sudo mount --bind /proc /mnt/proc
sudo mount --bind /sys  /mnt/sys

Chroot ile kök dizinimizi değiştirelim:

PHP:
sudo chroot /mnt

Artık grub2'mizi tekrar mbr üzerine yazabiliriz:

PHP:
grub-install /dev/sda

Yazılıp yazılmadığını kontrol edin:

PHP:
grub-install --recheck /dev/sda

Şayet hata vermediyse, işlem tamamdır.

Control+D tuşu ile chroot uygulamasından çıkıyoruz. Sırasıyla aşağıdaki komutları vererek sistemi yeniden başlatabilirsiniz:

PHP:
sudo umount /mnt/dev/pts
sudo umount /mnt/dev
sudo umount /mnt/proc
sudo umount /mnt/sys
sudo umount /mnt
sudo reboot

Alıntıdır.Yeniden Grub2 Kurulumu

- - - Güncellendi - - -

Ayrıca Ubuntu'yu silmek isteyen arkadaşlar için.

Herhangi bir Windows CD'si kullanmadan bilgisayarınızda mevcut olan Windows üzerinden (XP - Vista - 7 olması farketmez) Grub'u silip Windows'un kendi önyükleme yazılımını yüklemek için sırasıyla aşağıdaki adımları takip ediniz.
1. Bilgisayarınızı Windows ile açınız (veya diskinizi Windows açılan bir sisteme takabilirsiniz). Daha sonra MbrFix.exe adlı yazılımı C:\ dizinine indirin.

2. Yönetici haklarına sahip bir kullanıcı olarak Windows'un komut satırı aracını açın. Bunun için;

• Windows XP'de yöneticiyken Başlat>Çalıştır yolundan cmd komutunu verin.
  • Windows Vista ve Windows 7 için Başlat menüsündeki arama kutucuğuna cmd yazın, karşınıza gelen seçeneği çalıştırmadan sağ tıklayıp "Yönetici olarak çalıştır" seçeneğine tıklayın.
NOT: Windows 7'de arama kutucuğunda "cmd" diye aratıp gelen seçeneğe sağ tıkladığınızda açılan menüde "Yönetici olarak çalıştır" seçeneği bulunacaktır. Eğer "cmd" olarak aratmak yerine menüde doğrudan Windows'un "Çalıştır" aracını aratıp ona sağ tıklarsanız açılan menüde "Yönetici olarak çalıştır" seçeneği bulunmayacaktır.
3. Windows'un komut satırı aracını bu şekilde açtıktan sonra sırasıyla aşağıdaki komutları verin.

PHP:
c:
cd \
mbrfix /drive 0 fixmbr
Son komutu verdiğinizde işlemi onaylamak ya da vazgeçmek için Y ya da N tuşlarından birini seçmenizi isteyen İngilizce bir ibare çıkacaktır, burada y tuşuna basın ve arından Enter tuşuna tıklayarak işlemi tamamlayın.
Üstte "0" olarak yazılan yer, bilgisayarınıza bağlı sabit disk sayısına göre değişebilir. Üstteki komutta, sistemde takılı 1 adet disk olduğu varsayılmış ve "/drive 0" parametresi ile ilk diske işlem yapılmıştır, eğer birden çok disk takılı ise hangi diske işlem yapacağınızı görmek için şu komut ile disk bölümlerini listeleyebilir ve hangi diske işlem yapacağınıza karar verebilirsiniz;

PHP:
mbrfix /drive 0 listpartitions
mbrfix /drive 1 listpartitions
mbrfix /drive 2 listpartitions
...

Alıntıdır.Grub'u silip Windows önyükleyicisini kurmak - Ubuntu Türkiye Wiki

Son düzenleyen: Moderatör:
Günaydın, dün gece kafayı veremedim, sen güzel bulmuşsun eline sağlık.

Konu başlığını Linux / Windows boot ve GRUB2 ayarları gibi bir şeye değiştirilirse arayan daha rahat ulaşır, faydalı.

Merhaba şuan windows 7 işletim sistemini kullanıyorum , ancak kendimi linuxta da geliştirmek istiyorum.Bu yüzden virtual box ile slax sürümünü kurdum ancak virtual box ile girdiğimden bi hayli yavaştı. USB üzerinden boot ettim ve sistemi açtım. USB belleğim 5 okuma 3 yazma hızı olduğundan pek verim aldığım söğlenemez. Sizce ne yapmalıyım ? Dual boot mu yapmalıyım? Yoksa virtual box ile devammı edeyim ? Yoksa güzel bir USB bellek alıp(3.0 destekli ancak bilgisayarım 2.0 destekliyor ama gende 2.0 flash lara göre hızlı çalışıyormuş sanırım) öğrenmeye başlamalıyım. Windows dan vazgeçmek istemiyorum ilk geçiş aşamasında , zamanla alışırsam tek sistem kurarım belki. Önerilerinizi bekliyorum birde hangi Linux dağıtımını kullanmamı önerirsiniz.

• Core 2 Duo P9700 işlemci 2,53GHz
  • 4GB DDR2 800Mhz bellek
  • 320 HDD
  • 1GB Nvidia Geforce 9600 Ekran kartı(512 Ayrılmış bellek)

Dostum ben yillar once farkli sistemleride kesfedip windowsa bagimli kalmamak icin direk windowsu kaldirdim. Ve Ubuntu 7.10 surumuyle baslamistim. Ve gayette memnun kaldim. Su an senin sistemin icin Linux Mint öneririm. Linux mint'de ubuntu'nun uzerine gelistiriliyor. Bana gore, daha guncel daha stabil.
Hem kurulumuda kolay. Canli CD olarak calistirip donanim uyumluluklarinida gorebiliyorsun. Senin icin kesinlikle Linux Mint!

Linux'a Hoş geldin.

Dostum ben yıllar önce farklı sistemleri de keşfedip Windows'a bağımlı kalmamak için direk Windows'u kaldırdım. Ve Ubuntu 7.10 sürümüyle başlamıştım. Ve gayette memnun kaldım. Şu an senin sistemin için Linux Mint öneririm. Linux mint'de ubuntu'nun üzerine geliştiriliyor. Bana göre, daha güncel daha stabil.
Hem kurulumu da kolay. Canlı CD olarak çalıştırıp donanım uyumluluklarını da görebiliyorsun. Senin için kesinlikle Linux Mint!

Linux'a Hoş geldin.

Tavsiyen için teşekkür ederim. Şuan Pardus kullanıyorum. Mint daha mı iyidir ? Pardus birkaç sorun dışında beni üzmedi henüz. Mint 15 KDE sürümünü indiriyorum sizce nasıldır ?

İyi bir GNU/Linuxçu olabilmek için c, c++, python dillerinden en az birini bilmen gerekiyor ve tabi ki de terminale hükmetmen gerekiyor. Unutma GNU/Linux sana tavşan deliğini gösterir..(Kırmızı Hap:)

Mint 15 KDE daha iyidir görsellik bakımından.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı