Linux'a geçmek

GTK versiyonları öğrenince, her Linux'u birbirine tasarım olarak benzetebilirsiniz diye biliyorum.
O yüzden hafif, performanslı ve güncelleme desteği olan Linux seçmenizi tavsiye ederim.

Ben Elementary OS'u öneririm.
Ben de eOS öneririm, ama eOS'a geçmeden önce Mint gibi basit biri dağıtımı denese daha iyi olabilir.

@Kerem00 hocamın dediği gibi yavaş iner.

Ama ISO dosyasının boyutu Windows'a göre küçük olduğu için yine daha hızlı olur :)
Doğru indirme yapmak önemli. SHA256 değeri bozulursa, hata alacaktır kurulumda.

O yüzden IDM ile indirirken, tek parça indirmeli. 2, 4 ve 8 parçalara bölerek indirilmemeli.
Torrent kullanmalı ve ya yüksek hızlı interneti varsa direk tarayıcıdan indirmeli.

Oncelikle hangi dagitimi denemek istiyorsunuz? Buna gore gorunus acisindan farkliliklar olacaktir. Alisma suresinin ortalama bir hafta oldugunu dusunuyorum. Kullanacaginiz programlari kurmak için terminali kullanmaniz gerekiyor. Bunun için artidan bir bilgiye gerek oldugunu sanmiyorum cunku indireceginiz uygulamalarin internet sitelerinde hangi Linux dagitimina gore nasil bir yol izlenmeli ve terminale hangi komutlar girilmesi gerektigi adim adim aciklaniyor. Tabi bunun yaninda uygulama magazasi da var. Ancak cesitlilik mevcut degil. Benim size onerim baslangici için Linux Mint kurmaniz yonunde olur.
@orXzaz hahahah, geldi Windows fanboyu.

Linux'i daha yeni duydum beleş beğeni kazandırıyorum size.

...ve ya yüksek hızlı interneti varsa direkt tarayıcıdan indirmeli.
Pek de internet hızı ile alakalı değil. Karşı sunucu sınırlıyor. GNU/Linux dağıtımları ücretsiz olduğu için fazla bir maddi kazançları yok, bu yüzden de sitelerinde yüksek hızlı indirme sunamıyorlar. Torrentin amacı zaten sunucu yükünü azaltmak.

Pek de internet hızı ile alakalı değil. Karşı sunucu sınırlıyor. GNU/Linux dağıtımları ücretsiz olduğu için fazla bir maddi kazançları yok, bu yüzden de sitelerinde yüksek hızlı indirme sunamıyorlar. Torrentin amacı zaten sunucu yükünü azaltmak.

Okulda saniye başı 3-4 MB inerken, evde 200-300 KB iniyor saniye başı. Bu yüzden yazdım.

Torrent ile indirilmişse kullanılan torrent programından "Sağ tık -> Dosyaları kontrol et" yapmakta da fayda var, çünkü çok nadiren de olsa bozuk inebiliyor.
Olabilir hocam, açıkçası Torrent kullanmadığım için hatalar hakkında pek bir bilgim olduğu söylenemez.
İndirecek arkadaşlar bunu da dikkate almalı.

Geri
Yukarı