Linux'a geçmek

Ubuntu veya Mint tam olarak neler yani Windows 10, 11 gibi farklı sürümler mi yoksa arayüz mü? Cahilliğime verin.
Bir agac dusun, her dalini farkli takimlar tasarliyor. Ubuntu, Debian'i taban almis ornegin Mint de Ubuntu'yu taban almis. Debian ornegin sifirdan gelistirilmisken Pardus Debian tabanli oluyor. Temel farklar init sistemleri (giriste buna pek onem vermene gerek yok), varsayilan masaustu ortami (bunu da her distroda kafana gore secebilirsin kurunca), paket yoneticileri ve ek programlari secimini yapmana yardim edebilir.

Bunu da kullanabilirsin amaclarini seciyorsun dagitim oneriyor.

Merhaba ben lise öğrencisiyim ve bu yaz yazılım öğrenmeye başlamayı düşünüyorum. Linux'a geçmek istiyorum ama çok bilgisizim. Linux kullanmak nasıl öğrenilir Udemy veya YouTube'dan rehber izlemeli miyim? Önerileriniz neler? Bir de sistemim laptop GTX1060, i5 8. nesil, 16 GB RAM 128 GB SSD 1 terabayt HDD. Bu arada Kubuntu, Mint, dağıtıcı vb. bunlar neler bilmiyorum.
Size tavsiyem, halihazırda kurulu olan windows işletim sisteminin yanına ek olarak kali linux kurun. Sisteminiz haliyle yetiyor zaten ve kullanması kolay.

@Acı Rakı biraz araştırdım ve mint başlangıç için öneriliyor sonradan değiştirmek zorunda kalır mıyım? Siber güvenlik konusunda gelişmek istiyorum
Size tavsiyem, halihazırda kurulu olan Windows işletim sisteminin yanına ek olarak Kali Linux kurun. Sisteminiz haliyle yetiyor zaten ve kullanması kolay.

Bunun için HDD'mi ikiye bölüp yarısına mı kurmam gerekiyor. Aynı sistemde hem Windows hem Linux olduğunda laptop açma tuşuna basarsam hangisi başlayacak 😂

@Acı Rakı biraz araştırdım ve Mint başlangıç için öneriliyor sonradan değiştirmek zorunda kalır mıyım? Siber güvenlik konusunda gelişmek istiyorum.

Bunun için HDD'mi ikiye bölüp yarısına mı kurmam gerekiyor. Aynı sistemde hem Windows hem Linux olduğunda laptop açma tuşuna basarsam hangisi başlayacak 😂

Dual boot ile 2 işletim sistemini aynı anda kullanabilirsin açılışta sana soracak zaten.
@Acı Rakı biraz araştırdım ve mint başlangıç için öneriliyor sonradan değiştirmek zorunda kalır mıyım? Siber güvenlik konusunda gelişmek istiyorum

yada sanal makine kur

Aynı sistemde hem Windows hem Linux olduğunda laptop açma tuşuna basarsam hangisi başlayacak 😂
Ya otomatik olarak Windows açılır normal olarak başlar ya da Boot menüsüne atar sizi ve ikiye böldüğünüz diskin bölümlerinden birini seçmenizi ister. Muhtemelen diğer bütün açılışlar da seçtiğiniz bölüme göre açılır.

İşletim sisteminizi HDD üzerinden mi kullanıyorsunuz? Linux Mint XFCE indirmenizi tavsiye ederim. Linux Mint üçe ayrılır. Hepsi neredeyse aynıdır. Arayüzleri farklıdır. Linux Mint XFCE bunların en hafifidir. Instagram ve Instagram Lite gibi. Sisteminizi zorlamamak adına Linux Mint XFCE kurmanızı öneririm.

Bir agac dusun, her dalini farkli takimlar tasarliyor. Ubuntu, Debian'i taban almis ornegin Mint de Ubuntu'yu taban almis. Debian ornegin sifirdan gelistirilmisken Pardus Debian tabanli oluyor. Temel farklar init sistemleri (giriste buna pek onem vermene gerek yok), varsayilan masaustu ortami (bunu da her distroda kafana gore secebilirsin kurunca), paket yoneticileri ve ek programlari secimini yapmana yardim edebilir.

Bunu da kullanabilirsin amaclarini seciyorsun dagitim oneriyor.
Mint önerdi.

Size kolay bir yöntem söyleyeyim. HDD'yi istediğiniz biçimde boyutlandırın( kali linux bölümüne minimum 30 GB verin) sonra boot menüsünden legacy seçeneğini seçin( muhtemelen windows işletim sisteminiz uefi bölümüne kuruludur) ardından kuruluma başlayın.
Dikkat!!! Kurmadan önce kurulum videosu izlemenizi tavsiye ederim veyahut bilen birinden yardım alın.

Yeni konular

Geri
Yukarı