Linuxa geçmeli miyim?

ElSivas

Hectopat
Makaleler
4
Linuxa geçmeli miyim? Avantajları nedir dezavantajları nedir?

Windows 10 kullanıyorum ve PC aşırı yavaş sadece ekran kartı iyi.

PC sistem özellikleri şöyle:

AMD R7 240 ekran kartı.
Intel Pentium CPU G2030t 2, 60GHz.
500GB HDD.

Yanlış bilgi
Güncel oyun oynuyorsanız geçmenizi önermem. Kendim birkaç ay Ubuntu dağıtımını kullandım Windows'tan geçtiğim için biraz değişik geldi. En ufak bir şey kurmak istersen bile Terminal kullanmak zorundasın. Bence Windows 7-8-8.1 geçmeniz sizin için daha iyi olacaktır. Ya da SSD alıp Windows'u SSD'ye kurarsanız sıkıntı olmaz.

Son düzenleyen: Moderatör:
Öncelikle Linux'ta Singleplayer oyunlar çok rahatça oynanıyor bunu belirteyim. Hayatında 2-3 kere Linux kategorisine yazmış olanları dinleme. Bazı Multiplayer oyunlarda sıkıntı çıkarabiliyor örneğin bazı oyunların Anti Cheat'i Linux için ayarlanmamış olduğu için. Epic Games oyunlarını Heroic Games Launcher ile oynayabilirsin. Başlangıç olarak sana Linux Mint öneririm istediğin masaüstü ortamını seçersin. Crack oyun bile oynayabiliyorsunuz bir abimiz sayesinde forum kuralları gereği bu cracker'i size bahsedemeyeceğim ama beni bir yerden bulursanız söylerim. :D

Zorunlu olarak kullanmanız gereken programlar geçeceğiniz distroyu destekliyorsa geçmenizi öneririm. Fakat bildiğiniz gibi Linux'ta Windows'ta olan hazır ayarların çoğu yok, bazı ayarları terminalde kod yazarak ayarlamanız gerekiyor. Bu yüzden başlangıç dostu olan bir distro kullanmanızı öneririm. Ayrıca ".iso" dosyasını usbye yazdırmakta zorlanabilirsiniz, uyarmadan geçmeyelim. Size birkaç Linux distrosu önereceğim;

Amacınız yüksek performans olduğu için Ubuntu kullanmanızı önermem, aslında o kadar fazla ram vs. kullanmıyor ama daha iyi seçenekler olduğunu düşünüyorum
Linux Mint'i hiç kullanmadım fakat birçok kaynaktan araştırdım, önerebilirim.
Tek yerli işletim sistemimiz olan Pardus'u deneyebilirsiniz, açık konuşayım sadece VM üzerinden Ubuntu'yu denedim, fakat bu distroları farklı kaynaklardan araştırdım.

Linux Mint Xfce bakın derim, cok rahat kullanırsınız.

Fakat bildiğiniz gibi Linux'ta Windows'ta olan hazır ayarların çoğu yok, bazı ayarları terminalde kod yazarak ayarlamanız gerekiyor.

Hayir, Linux Mint gibi son kullanıcı distrolarinda boyle işler yok. Ek olarak Linux kullanacksaniz terminalden korkmayın. Göründüğü kadar karmaşık değil.

En ufak bir şey kurmak istersen bile terminal kullanmak zorundasın.

Hayır değil, Linux Mint'in dahili uygulama mağazası sayesinde tek tıkla kurabilir.

HDD ile Windows 10 kullanma windowa 10 SSD üzerine kurulmuş bir sistem. Windows 8.1 geçmek o bilgisayari rahatlatir. Oyun oynayacak isen Linux geçme.

Linux'ta oyun oynanıyor, eğer Valorant PUBG ve R6 oynamıyorsa Linux'tan rahatı yok bu sistemde. PUBG ve R6'yı bu sistem kaldırmayacağına göre tek Valorant kaldı.

Eğer oyun oynamıyorsan Linux'a geçebilirsin.

Linux'ta oyun oynanıyor, Single Player oyunların %99'u Windows'dan daha rahat. Multi Player'larda da sorunlar çözülüyor yavaştan.
Linux kategorisinde 2-3 mesajı bulunan, Linux hakkında doğru düzgün tecrübeye sahip olmayan malum mavi microzort ürünü işletim sisteminin kullanıcıları mümkünse burada sahneyi tecrübeli Linux kullanıcılarına bırakın.

Hayatında 2-3 kere Linux kategorisine yazmış olanları dinleme.

Kesinlikle.

Son düzenleme:
Geçebilirsin, her türlü işini görür.

Linux Mint Xfce bakın derim, cok rahat kullanırsınız.

Hayir, Linux Mint gibi son kullanıcı distrolarinda boyle işler yok. Ek olarak Linux kullanacksaniz terminalden korkmayın. Göründüğü kadar karmaşık değil.

Hayır değil, Linux Mint'in dahili uygulama mağazası sayesinde tek tıkla kurabilir.

Linux'ta oyun oynanıyor, eğer Valorant PUBG ve R6 oynamıyorsa Linux'tan rahatı yok bu sistemde. PUBG ve R6'yı bu sistem kaldırmayacağına göre tek Valorant kaldı.

Linux'ta oyun oynanıyor, Single Player oyunların %99'u Windows'dan daha rahat. Multi Player'larda da sorunlar çözülüyor yavaştan.
Linux kategorisinde 2-3 mesajı bulunan, Linux hakkında doğru düzgün tecrübeye sahip olmayan malum mavi microzort ürünü işletim sisteminin kullanıcıları mümkünse burada sahneyi tecrübeli Linux kullanıcılarına bırakın.

Kesinlikle.
Ben test ettim linux cs:go oynar ken aldiğim 30 ile 40 arasiydi windows 8.1 50 ile 64 arasiydi. Evet oyun oynaniyor ama çok fazla oyun desteği yok diye biliyorum.
Not:Ben linux eski sürümlerinde test ettim yeni sürümlerinde oyun performanso arttıysa bilgim olmaması normal.

Yeni konular

Geri
Yukarı