Linux'a geçtiğinizde neler yaşadınız?

Ubuntu kullanıyorum eğer Adobe programları kullanıyorsanız bayağı sıkıntı yaşarsınız (illustrator ,Photoshop,Dimension) yerine kullanabileceğiniz Gimp ve İnkscape gibi programlara alışmak epey zor olur.

Şimdi buraya gelip Wine Windows uygulamalarını kötü çalıştırıyor yazacaklar ya da yazmış olanlara cevabımı vereyim Windows benden Windows uygulaması çalıştırmam için Framework kurmamı istiyorsa hiç konuşmasınlar çünkü Wine başka bir işletim sisteminin yazılımını çalıştırmaya çalışıyor ve gayet başarılı.

Şimdi buraya gelip Wine Windows uygulamalarını kötü çalıştırıyor yazacaklar ya da yazmış olanlara cevabımı vereyim Windows benden Windows uygulaması çalıştırmam için Framework kurmamı istiyorsa hiç konuşmasınlar çünkü Wine başka bir işletim sisteminin yazılımını çalıştırmaya çalışıyor ve gayet başarılı.
Sonuna kadar katiliyorum.
Windows kendi altyapisi icin yapilan programi acmak icin binbir sey yukletirken Linux'un windows icin yapilan bir uygulamayi acabilmesi bile muhtesem!

Acı. Linux denediğim her ortam donanım olarak çok kötü, eski, yetersiz sistemler olduğu için öncelikli amacım laptopu hayata döndürmek oldu. Hal böyle olunca performans gerektiren hiç bir özellik tam çalışmadı. pdf-office-internet 3lüsünden öteye hiç gidemedim. Ama her kurduğum distro beni google bağımlısı yaptı. Örnek vermek gerekirse Antix kullanıken masaüstü simgeler kayboldu, onları geri getirmek adına 2,5-3 saat harcamışımdır. Hele Antix kurarken... Deniyorum deniyorum olmuyor. Yapamayışımı da anlatamıyorum google a. Çözüm de bulamıyorum. Abartı olmasın Antix yükleme kararı alıp ilk kez yükledikten sonra belki 40 kere daha kurmuşumdur. Başlat çubuğuna simge sürüklenmiyor hadi onu araştır. Bilgisayarıma girip sürücülere bakmaya çalışıyorum olmuyor. Farklı yerlere gönderiyor beni. Tam çıldırmalık. Sonra forumda tavsiye üzerine Mint yükledim, 1 tık daha kullanıcı dostu ama antixe göre birazcık daha hantal. xfce kullanmama rağmen. Şimdilik Asus x101ch minibookumda mint kullanıyorum ara ara. en ufak bir sorunda araştırmalar başlıyor :D

Linux'a gectigimde, aliskanliklarimdan oturu 1 hafta sonra Windows'a donme sureci yasadim 2-3 ay. Gurbete giden yurdum insani misali, gurbet guzel geldi yani Linux :) Adobe kullanmayan ve Windows oyunlari oynamayan birisi niye? Ne icin Windows kullanir? Dusunemiyorum.

Konu Linux'a geçtiğinizde neler yaşadınız olduğu için baştan başlayım. Ben blgisayarıma Linux kurmadan önce bayağı araştırdım. Yan kurmadan önce Windows programlarının çalışmayacağını bilyordum. Manjaro KDE'le başlayınca bilgisayarım evrim geçirdi Turbo açtı. Sonra Mint Cinnamon kurunca KDE'nin yorduğunu fark ettim bir süre Mint kullandıktan sonra bir illete düştüm distrohopping 2, ay distrohopping yaptıktan sonra Manjaro Xfce kullanmaya başladım. Hatalar çıkınca Arch kullanmaya başladım. Sonra 1 ay kadar Fedora Xfce kullandım. Ondan sıkılınca Endavouros'a geçtim hala kullanıyorum. Mutluyum. Yeni başlayanlar için Mint cinnamon öneririm. İyi günler.

Çoğu dağıtımı denedim şu an Dual-boot olarak Elementary kullanıyorum ve her şey güzel, özellikle grafik tasarım programları Linux dağıtımlarında daha stabil çalışıyor.

Herkese cevabı için teşekkür ederim. İnternette ms Office-ni çalıştırma tekniği ararken playonlinux diye bir uygulama veya emulatör buldum. Bunu kullanan oldu mu? Ve
ya Linux'ta MS Office kullanmanın başka yolu var mı? İlaveten başka bir dağıtıma geçmek için Windows'taki gibi format atmak mı gerekli? Yoksa daha kısa bir işlem mi?

Son düzenleyen: Moderatör:
Herkese cevabı için teşekkür ederim. İnternette ms Office-ni çalıştırma tekniği ararken playonlinux diye bir uygulama veya emulatör buldum. Bunu kullanan oldu mu? Ve
ya Linux'ta MS Office kullanmanın başka yolu var mı? İlaveten başka bir dağıtıma geçmek için Windows'taki gibi format atmak mı gerekli? Yoksa daha kısa bir işlem mi?
MS Office yerine OnlyOffice veya OpenOffice kullanırsınız.
PlayOnLinux'u denemedim ama desteklenen çoğu oyunu Proton ile açabilirsiniz. Bu siteye bir göz atın: https://www.protondb.com/
Tabii ki dağıtımdan dağıtıma geçmek için format atmak gerek.

MS Office yerine OnlyOffice veya OpenOffice kullanırsınız.
PlayOnLinux'u denemedim ama desteklenen çoğu oyunu Proton ile açabilirsiniz. Bu siteye bir göz atın: https://www.protondb.com/
Tabii ki dağıtımdan dağıtıma geçmek için format atmak gerek.
PlayOnLinux yerine Lutris tercih ederdim. Daha rahat ayar imkanı sunuyor. PlayOnLinux'un avantajı kurulum kısmında yardımcı oluyor olması. Korsan oynayanlar için ancak avantajı olur, aslında CD ile satılan eski oyunlar veya GOG üzerinden yasal satılan oyunlar üzerine düşünülmüş ancak korsan için de kullanılabilir.

Geri
Yukarı