Linux'a geçtiğinizde neler yaşadınız?

justblack

Decapat
Yer
Bakü
Daha fazla  
Herkese merhaba.
Merak için Linux'a geçip öğrenmek istiyorum. Fakat araştırdığımda gördüm ki, bazı uygulamalarda Linux desteği yok ama alternativleri var. Bu konuda tereddütde kaldım. Bu yüzden böyle bir konu açmak istedim.
Linux'a geçtiğinizde hangi avantaj ve dezavantajlarla karşılaştınız? Pişman oldunuz mu? Alternativ uygulamalar popüler uygulamalara kafa tuta biliyor mu?
Bu arada hangi dağıtımı kullandığınızı ve hangisini önerdiğinizi yazarsanız sevinirim.
Donanım: i5-1135G7/ MX450 2gb/ 16gb/ 500GB SSD.
Şimdiden teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Alternatif uygulamalar arasında işimi görmeyen veya kafa tutamayan uygulama ben bulamadım. Oyunlar hariç eksiksiz bir deneyim sunuyor birçok cihaz için. Oyun içinse DXVK gibi ürünler "sorun kalmadı" denecek kadar iyi bir noktaya taşıyor oyunları. Ben çoğunlukla olumlu deneyimler yaşadım.

Hocam ben Arch kullanıyorum. Uygulama desteği konusunda pek bir sorun yaşamadım. Yaşadığım uygulamaları da Wine ile çalıştırabildim. Oyun konusunda ben külüstürümde hiç denemedim. Ama hala yeterince iyi değil. Ama SteamOS gibi projeler sayesinde gelişiyor.

İlk eski laptopumda sanal makine ile başlamıştım. 2GB RAM ve 1 çekirdek vermiştim. Normal bilgisayarımdan daha hızlı ve stabil çalıştığını görünce büyülenmiştim. Yeni bilgisayarımda oyun kısmında pek rahatlık çekmemiştim. Programlama kısmında pek bir fark hissetmedim açıkçası.

Herkese merhaba.
Merak için Linux'a geçip öğrenmek istiyorum. Fakat araştırdığımda gördüm ki, bazı uygulamalarda Linux desteği yok ama alternativleri var. Bu konuda tereddütde kaldım. Bu yüzden böyle bir konu açmak istedim.
Linux'a geçtiğinizde hangi avantaj ve dezavantajlarla karşılaştınız? Pişman oldunuz mu? Alternativ uygulamalar popüler uygulamalara kafa tuta biliyor mu?
Bu arada hangi dağıtımı kullandığınızı ve hangisini önerdiğinizi yazarsanız sevinirim.
Donanım: i5-1135G7/ MX450 2gb/ 16gb/ 500GB SSD.
Şimdiden teşekkürler.
Hangi uygulamaları kullandığınıza bağlı.
Ben hiç sorun yaşamamıştım program desteği konusunda ve asla pişman olmadım. İyi ki Linux'a geçmişim.

Alternatif uygulama işi hangi programları kullandığına göre değişir. Benim önceden Windows'ta kullanıp da şu an Linux'ta kullanamadığım ve eksikliğini hissettigim bir uygulama yok. Sistemin her şeyine hakim olabilmen çok iyi bir avantaj. Dezavantaj olarak ekleyebileceğim bir şey yok sanırım. Hiç pişman olmadım, hatta geç keşfettiğime pişman oldum gibi. Ben Plasma masaüstü ortamıyla birlikte Arch Linux kullanıyorum. Sistemin her masaüstü ortamı için yeterli. Sistemin yavaş çalışması gibi sorunlar yaşamazsın. Ek olarak başlangıç için Linux Mint, EndeavourOS, ElementaryOS gibi başlangıç dostu ve kolay dağıtımları tavsiye ederim. Ubuntu türevlerine (Kubuntu, Ubuntu Budgie vb.) de bakabilirsin.

Şunu bilin ki çok fazla hata var. Bir dosyayı RAR'dan çıkarmaya bile çok zaman harcamıştım ki yapamamıştım da. Tema yükleyecekken tekrar hata verdi. Oyun performansı çok kötüydü. Tabii oyun bilgisayarından oynamıyorum ama Windows'a göre çok FPS kaybı vardı.

Son düzenleyen: Moderatör:
Hayal kırıklığı yaşadım açıkçası.
(Linux fanboyları üstüme gelmesin.)
Pop_os! Kurdum GNOME eklentileri sorun çıkardı Edge sorun çıkardı oynadığım 2 3 oyun vardı onları indiremedim RAM kullanımı 1.6 GB (Windows'dan bile fazla) pencerelerin otomatik küçülmesi ayrı dert he bir de eklentiden dolayı görev çubuğu ve masaüstü yok olmuştu pop Store olmasa hiçbir uygulama açamayacaktım 2 saat kullandım kalan 46 saat Windows'a geri dönmeye çalıştım orada da sorun çıkardı sağ olsun. Belki ben kullanamadım ya da alışkanlıkdan direk çıktım.

Ne Wine ne de MangoHud adlı program kafa tutacak cinsten değil.
MangoHud nedir dersen, MSI Afterburner'ın Linux alternatifi.
MangoHud'ın kurulumu ve yapılandırılması Afterburner'dan bin kat daha zor geldi bana.
Wine kurmakta o kadar zorlanmadım ama Winetricks var, nasıl kullanılır, ayrı bir boyut.
Linux, Windows kullanmaktan bin kat daha zor benim için. Hala kurmayı veya kullanmayı başaramadığım bir sürü şey var.

Birkaç haftadır Pop!_OS kullanıyorum. Opera tarayıcısını türkçe yapmayı bir türlü başaramadım.

Geri
Yukarı