Linux'a nereden başlanır?

Hocam ElementaryOS'dan başlayın kesinlikle. Linux Mint'i önermem ben, arayüzü çok kötü ve son kullanıcı için fazla karışık.
Eki Görüntüle 1710169

Kesinlikle ElementaryOS öneririm. Yeni başlayanlar için en iyi Linux dağıtımı. Çok hafif ve hızlı.
İndirmek için;
Beta bir os, hiçbir stabilitesi yok. Görselliğe aldanmayın.

Mint ile başlayın linux'a.

Herkes farklı bir şey söylüyor diğeri ona öbürü ona karşı çıkıyor : D
Çoğu durumda hepimiz Ubuntu tabanlı dağıtımlar öneririz. Linux Mint, Ubuntu dışına çıkmazsanız sorun yaşamazsınız, fedora tarafında ise biraz dünyanın gerçeklerini öğrenirsiniz :D

Fedora çok güzel dağıtımdır fakat bir kusuru var, tamamen açık kaynak olarak sunulduğu için driver sorunu yaşamanız Ubuntu gibi dağıtımlara göre daha yüksek bir oranda. Bizim Ubuntu tabanını önermemizdeki sebeplerden biri de o. Daha stabil ve kolay.

Nasıl şimdi komut mu kullanıyoruz :d
Windows ta yoktur öyle şeyler pek .d
Hayır kullanman gerekmiyor ve hayır Windowsta da gerektiğinde kullanıyorsun ama başına gelmemiştir.
Çoğu kullanıcı hedefli dağıtımda gerekmiyor fakat komutlar kullanımı hızlandıran şeyler, o sebeple kısmi miktarda bilmeniz işe yarayabilir.

DE buglari çok fazla.
İğrenç bir paket yöneticisi var.
Ubuntu tabanını asla tavsiye etmem. Bir çok kırık noktası var.

Fedora öneririm. Basitliği ve sadeliği için müthiş bir distro.
Hocam kesinlikle Debian ile Fedora kıyaslanamaz bile ama konu sahibi Mint için sormuş. Deb kullandığı için Mint bende Elementary önerdim.
Bu arada açık söyleyeyim, Cinnamon veya XFCE kullananın zevki yoktur. Bu arayüzü beğenen insanın güzellik algısını sorgularım. XFCE ve Cinnamon kadar berbat bir arayüz görmedim. Dediğim gibi 2023'te XP'nin arayüzünü kullanırım Cinnamon kullanmam.

Hocam kesinlikle Debian ile Fedora kıyaslanamaz bile ama konu sahibi Mint için sormuş. Deb kullandığı için Mint bende Elementary önerdim.
Bu arada açık söyleyeyim, Cinnamon veya XFCE kullananın zevki yoktur. Bu arayüzü beğenen insanın güzellik algısını sorgularım. XFCE ve Cinnamon kadar berbat bir arayüz görmedim. Dediğim gibi 2023'te XP'nin arayüzünü kullanırım Cinnamon kullanmam.
Bu Xfce mesela, Linux kullanan neredeyse herkes kendi configini yapar saf yalın hali ile kullanmaz. Amacı bu zaten açık kaynak yalın kullanan azdır. Xfce en fazla özelleştirmeye izin veren Masaüstü ortamlarından. Xp veya hatta Windows 11 yanından geçemez özelleştirmeleriyle onu en fazla kullanılır yapan hızı hafifliği ve aşırı özelleştirmeye açık olmasıdır. çok fazla kullanır bu yüzden kaliteli bir Masaüstü ortamıdır.
Ekran görüntüsü_2022-04-20_00-04-18.jpg

Bu Xfce mesela, Linux kullanan neredeyse herkes kendi configini yapar saf yalın hali ile kullanmaz. Amacı bu zaten açık kaynak yalın kullanan azdır. Xfce en fazla özelleştirmeye izin veren Masaüstü ortamlarından. Xp veya hatta Windows 11 yanından geçemez özelleştirmeleriyle onu en fazla kullanılır yapan hızı hafifliği ve aşırı özelleştirmeye açık olmasıdır. çok fazla kullanır bu yüzden kaliteli bir Masaüstü ortamıdır.Eki Görüntüle 1711289
Özelleştirme derken tam olarak ne yapıyoruz ki işletim sistemine ne ekleriz ? Zaten aradığımız seyler yok mu? Maksimum tasarım degisir herhalde

Özelleştirme derken tam olarak ne yapıyoruz ki işletim sistemine ne ekleriz ? Zaten aradığımız seyler yok mu? Maksimum tasarım degisir herhalde
Sınırı siz belirlersiniz Linuxda herşey değişebilir, Sadece tasarım değil. Tasarım basit hali zaten tasarım sadece linuxa ait değildir. Herşey yazılabilir. başka tabanlar yüklenebilir. Yeni yazılımlar yeni araçlar, isterseniz herşeyi sıfırdan yapabilirsiniz.

Nasıl şimdi komut mu kullanıyoruz :d
Windows ta yoktur öyle şeyler pek .d
Windows'ta da var ama Linux'ta daha yaygın olarak kullanılıyor. Çünkü driver kurmak için, program indirmek için komutları kullanıyoruz. Yazılımcı kafasıyla düşününce Windows'u bırakıp Linux tabanlı bir işletim sistemine geçmek için pek sebep bulamıyorum. Eminim open-source felsefesi, yüksek performans gibi argümanları olanlar buna karşı çıkacaktır ama yine de benim için yazılım ve sunucular dışında pek bir avantajı yok.

Yeni konular

Geri
Yukarı