Linux'a yeni geçenler için öneriler

Odrisli

Hectopat
Makaleler
1
Yer
Edirne Keşan
Daha fazla  
Merhaba, bugün 500 mesaja ulaşıp millipat oldum, ve bunun için bir Linux rehberi hazırladım. Bu rehber Linux'a geçmek isteyenler ve Linux'a yeni geçenler içindir.

Windows kullanıcısıyım fakat Linux'a geçmek istiyorum, ne özellikleri var?

Evet bayağı özellikleri var, yazılımsal olarak; daha basit ve güzel ara yüzü olan Linux dağıtımları vardır. Linux yazılım için en iyi işletim sistemidir. Terminalde, Windows'a göre daha çok özellik vardır.
Yazılımsal özellikleri az fakat donanımsal özellikler daha iyidir, donanımsal olarak; 2 GB RAM yeterlidir çünkü arayüzü sadedir ve hizmetler yok denilecek kadar azdır bu yüzden masaüstünde çok az RAM tüketir. Örnek olarak, Lubuntu 300 MB, Kubuntu 500 MB gibi az RAM tüketirler ve bu oyun performansınızı çok etkiler yani daha çok FPS alırsınız. İşlemciniz ve ekran kartınız asla zorlanmaz bu yüzden mavi ekran olasılığınız çok azdır.

Ben Linux'a geçmek istiyorum fakat nasıl geçeceğimi bilmiyorum.

Test etme şansınız vardır çünkü USB'den start Linux dediğinizde yükleme yapmadan arayüzü görebilirsiniz ve yüklemeyi deneme de yapabilirsiniz. Yanında Memtest86'da var.

5be2cc3620044ff4f6b1f88279accee82efff83d.png

Linux ile Windows, Dual Boot yapılabilir mi?
Evet yapılabilir, hem de çok kolay.

Tarayıcı nasıl yükleyebilirim?

Yanında Firefox geliyor oradan Chrome, Opera ve benzeri tarayıcılar indirebilirsiniz.

Linux'ta oyun oynayabilir miyim?
Evet fakat oyun yapımcıları Linux'a oyun yapmıyorlar. Minecraft gibi oyunları oynayabilirsiniz, diğer oyunları Wine ile oynayabilirsiniz.

Evet bu konu daha başlangıç diğer Linux dağıtımlarını da sırayla inceleyeceğiz. Sorularınız olursa etiketlemeniz yeterli, ben Linux Mint kendinize iyi bakın hoşça kalın.

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba, bugün 500 mesaja ulaşıp millipat oldum, ve bunun için bir Linux rehberi hazırladım. Bu rehber Linux'a geçmek isteyenler ve Linux'a yeni geçenler içindir.

Windows kullanıcısıyım fakat Linux'a geçmek istiyorum, ne özellikleri var?

Evet bayağı özellikleri var, yazılımsal olarak; daha basit ve güzel ara yüzü olan Linux dağıtımları vardır. Linux yazılım için en iyi işletim sistemidir. Terminalde, Windows'a göre daha çok özellik vardır.
Yazılımsal özellikleri az fakat donanımsal özellikler daha iyidir, donanımsal olarak; 2 GB RAM yeterlidir çünkü arayüzü sadedir ve hizmetler yok denilecek kadar azdır bu yüzden masaüstünde çok az RAM tüketir. Örnek olarak, Lubuntu 300 MB, Kubuntu 500 MB gibi az RAM tüketirler ve bu oyun performansınızı çok etkiler yani daha çok FPS alırsınız. İşlemciniz ve ekran kartınız asla zorlanmaz bu yüzden mavi ekran olasılığınız çok azdır.

Ben Linux'a geçmek istiyorum fakat nasıl geçeceğimi bilmiyorum.

Test etme şansınız vardır çünkü USB'den start Linux dediğinizde yükleme yapmadan arayüzü görebilirsiniz ve yüklemeyi deneme de yapabilirsiniz. Yanında Memtest86'da var.

Eki Görüntüle 716732

Linux ile Windows, Dual Boot yapılabilir mi?
Evet yapılabilir, hem de çok kolay.

Tarayıcı nasıl yükleyebilirim?
Yanında Firefox geliyor oradan Chrome, Opera ve benzeri tarayıcılar indirebilirsiniz.

Linux'ta oyun oynayabilir miyim?
Evet fakat oyun yapımcıları Linux'a oyun yapmıyorlar. Minecraft gibi oyunları oynayabilirsiniz, diğer oyunları Wine ile oynayabilirsiniz.

Evet bu konu daha başlangıç diğer Linux dağıtımlarını da sırayla inceleyeceğiz. Sorularınız olursa etiketlemeniz yeterli, ben Linux Mint kendinize iyi bakın hoşça kalın.
Wine oyunlarda performansı düşürmüyor değil mi?

Ek olarak da Steam protonla da oynanıyor.
Oyun performansı Windows'un çok üstünde.

Karşılaştığınız hataları düzeltmek için en büyük yardımcınız internet olacaktır ve maalesef türkçe kaynak da oldukça az,ingilizce bilmek linux kullanmak isteyen birine çok yarar sağlayacaktır.
Oyun konusunda tecrübelerimi biraz paylaşmam gerekirse:
Bazı oyunlar linux'a da sunuluyor örneğin Paradox oyunlarının çoğu linux'da var.
Korsan oyun oynayamazsınız linux sistemde özel olarak linux için de kırılmış olması gerekir.
Linux sistemde oyun oynamak için Lutris programını öneririm içinde Wine ve Proton barındıran bir uygulama.

Yeni konular

Geri
Yukarı