Linux'da eksik olduğunu düşündüğünüz şeyler neler?

Aygıt yöneticisi eksikliği olduğunu düşünüyorum. Windows'da aygıtları görüntülemek ve sürücülerini yönetmek, gerekiyorsa kapatıp açmak ve sistemden ayırmak tek program üzerinden yapılabilen bir eylem.
Linux pek oralı değil. Ne grafik arayüzü var, ne de tek komutu. Aşağıdaki komutları, yazmayı unuttuğum varsa fazlasını, kontrol etmeyi tek çatı altına toplayacak bir aygıt yöneticisi gerekli.

Kod:
lsmod, insmod, modprobe, lspci, lsusb, lshw
KDE Plasma masaustu ortaminin ayarlarinda bu var.

Kolay olmaması, terminalden komut yazarak işlem yapmaktan bahsetmiyorum o konuda bir sorun yok. Fakat Windows'ta sorunsuzca yaptığım işler için saatlerce araştırma yapıp sürekli sorunlarla karşılaşıyorum.

Belki Windows'a çok alıştığım içindir.

Onun nedeni konfor alanınızdan çıkıp yeni bir işletim sistemine geçmenizden kaynaklı hocam. Linux Mint falan bu süreci oldukça kolay hale getiriyor.

Linux kullandığım vakitlerde Premier Pro görememiştim, epey lazım bana. Çok uzun süreler alıştığım için de bulunduğum ortamı değiştiremem, işletim sistemi benim isteklerime cevap vermeli program desteği bağlamında. Ben ona zorla ayak uyduracaksam hayatımı kolaylaştırmıyor demektir.

Bu konu altında, Linux kullanırken eksikliğini hissettiğiniz, kullanımınızı kolaylaştıracak veya karşısında bu varken bunda böyle olması olmamış dediğiniz şeyleri toparlayalım. Gerçekleştirmek için elimden geleni yapacağım.

Konu altında uzun tartışmalar yaratmaktan olabildiğince uzak ve tek kelimelik yorumlar yazmaktan kaçınarak fikir belirtelim. Öneriniz eğer zaten var ise (+) artılayarak yukarıda gözükmesini sağlayabilirsiniz.

Dağıtımların, sunmakta başarısız olduğu şeyleri toparlamak istiyorum. Benim de fikirlerim var, konudan ayrı olması adına ilk yorumdan itibaren yazacağım.

Uygulama desteği konusu çok kötü. O olmasa Linux'a geçeceğim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Linux kullandığım vakitlerde Premier Pro görememiştim, epey lazım bana. Çok uzun süreler alıştığım için de bulunduğum ortamı değiştiremem, işletim sistemi benim isteklerime cevap vermeli program desteği bağlamında. Ben ona zorla ayak uyduracaksam hayatımı kolaylaştırmıyor demektir.
Linux'un bu konuda ne yapmasi gerekiyor?

Linux kullandığım vakitlerde Premiere Pro görememiştim, epey lazım bana. Çok uzun süreler alıştığım için de bulunduğum ortamı değiştiremem, işletim sistemi benim isteklerime cevap vermeli program desteği bağlamında. Ben ona zorla ayak uyduracaksam hayatımı kolaylaştırmıyor demektir.

Çoğu sahipli yazılımın alternatifleri mevcut olsa da her zaman kullanıcının isteklerine karşılık verebilen yazılımlar olmuyor bunlar.

Linux'un bu konuda ne yapmasi gerekiyor?

Bilmem. Konunun uzmanıysanız buyrun, bana nasıl Premier Pro desteğinin gelebileceğinden bahsedin. Çünkü desteği yok. Çünkü bana lazım, günün sonunda lazım olan programı kullanamıyorum.

Çoğu sahipli yazılımın alternatifleri mevcut olsa da her zaman kullanıcının isteklerine karşılık verebilen yazılımlar olmuyor bunlar.

Evet Premier Pro'nun alternatiflerinin çoğu da bana yetersiz geldiği için sıkıntı burada. Üzerine ortam değiştirmek de yorucu bir süreç.

Bilmem. Konunun uzmanıysanız buyrun, bana nasıl Premier Pro desteğinin gelebileceğinden bahsedin. Çünkü desteği yok.
Isletim sisteminin bu konuda yapacagi bir sey yok isi de degil. Windows muhendisleri her Windows yazilimina destek vererek mi Windows'a uyumlu yapiyorlar? Hayir tabiki. Bu isi gelistirici yapar.

Yeni konular

Geri
Yukarı