Linux'da eksik olduğunu düşündüğünüz şeyler neler?

Isletim sisteminin bu konuda yapacagi bir sey yok isi de degil. Windows muhendisleri her Windows yazilimina destek vererek mi Windows'a uyumlu yapiyorlar? Hayir tabiki. Bu isi gelistirici yapar.

Burada bir Linux suçlaması vesaire yok. Başlıktaki soruya cevap niteliğinde. Linux'te günün sonunda eksik mi? Eksik. Başlıkta da sorulan şey bu. Kimin neyi getirdiği ile ilgilenmiyorum. İhtiyacıma cevap vermiyorsa konu kapanmıştır.

Linux kullandığım vakitlerde Premier Pro görememiştim, epey lazım bana. Çok uzun süreler alıştığım için de bulunduğum ortamı değiştiremem, işletim sistemi benim isteklerime cevap vermeli program desteği bağlamında. Ben ona zorla ayak uyduracaksam hayatımı kolaylaştırmıyor demektir.
Vampir şirketler Linux desteği sunmazlar. Kapalı kaynak olduklarından bir başkası da sunamaz. Pazar payına göre emeklerini paraya dönüştürmekten başka bir şey düşünmezler. Mac OS ile Windows pazar payını %10 ve %90'lık yuvarlak bir dilim ile bölmüşken aradaki kırıntılara yani Linux kullanıcılarına en fazla websitelerine Windows kurun butonu yazarlar.

Herneyse, resmi destek Adobe vampirine kalsa da @Karşıt Madde Adobe Photoshop'u sorunsuz çalıştırmayı başarmıştı Linux sisteminde. Ne yazık ki anlatamadan aramıza veda etti.

Alternatiflerinin gelişmesi dileğiyle.

Burada bir Linux suçlaması vesaire yok. Başlıktaki soruya cevap niteliğinde. Linux'te günün sonunda eksik mi? Eksik. Başlıkta da sorulan şey bu. Kimin neyi getirdiği ile ilgilenmiyorum. İhtiyacıma cevap vermiyorsa konu kapanmıştır.
Yavas hocam. Bana ne suclamandan ya da neyle ilgilendiginden Linux Turkiye sorumlusu degilim ben.

Evet, konu Linux'un eksikleri. Ama bu Premier Pro'nun eksigi. Ki gayet dogaldir da bir firma goz gore gore zarar edecek degildir.

Linux tarafinda milyonlarca kullanicisi olan ama ayni sekilde degmeyecegi icin Windows'a destek vermeyen Linux uygulamalari da var. Bu Windows'un mu eksikligi ve gidermesi gereken bir sorun yoksa uygulamanin eksigi ve uygulama gelistiricileri tarafindan giderilmesi gerekilen bir sorundur?

Bu Windows'un mu eksikligi ve gidermesi gereken bir sorun yoksa uygulamanin eksigi ve uygulama gelistiricileri tarafindan giderilmesi gerekilen bir sorundur?

Burada sanırım olaya farklı bir bakış açısı ile yaklaştık. Ondan sebep karışıklık oldu. Yoksa özünde haklısınız. Siz uygulama geliştirici çervesinden, ben de son kullanıcı bakış açısı ile bakıyorum. Çünkü nasıl ki Spotify'ı her gün açıp hiçbir şey olmamış gibi kullanabiliyorsam ve bunun nedenselliğini sorgulama ihtiyacı bile duymuyorsam, aynı şeyi kullandığım diğer araçlarda da görmek istiyorum.

Anladım demek istediğinizi ama problem yok. Ben direkt başlık odaklı cevap verdim.

Bu arada agresif değildim, yanlış anlaşılmasın...

En nihayetinde yazdiginiz her şey Linux'un degil yazilim ve donanim sirketlerinin eksikleri, Bir donanim firmasi yaptigi donanimin Spec'lerini acmazsa bu donanim icin sürücü yazilmasi cok zorlasiyor. Kendileri de yapmiyorlar bize de izin vermiyorlar. Ben bunda Linux'un bir eksigini gormuyorum açıkçası. Bazi bilaller bunu anlamakta gucluk cekip Linux'u karalamaya calisiyor cahilliklerine veriyorum.

Kurtarma seçeneklerinin tamamiyle uzman kişileri hedef alması.

Diğer işletim sistemlerinde olduğu gibi, ki buna PlayStation bile dahil, otomatik onarım yok. Windows'da olduğu gibi tercihe bağlı terminal açabileceğimiz, onun dışında temel şeylerin yine click engineering ile yapılabileceği bir kurtarma arayüzü fena olmazdı.

Kurtarma seçeneklerinin tamamiyle uzman kişileri hedef alması.

Diğer işletim sistemlerinde olduğu gibi, ki buna PlayStation bile dahil, otomatik onarım yok. Windows'da olduğu gibi tercihe bağlı terminal açabileceğimiz, onun dışında temel şeylerin yine click engineering ile yapılabileceği bir kurtarma arayüzü fena olmazdı.
Ubuntu'nun kurtarma arayüzü gayet güzel aslında. TUI bir arayüzü var.

Ubuntu'nun kurtarma arayüzü gayet güzel aslında. TUI bir arayüzü var.
Bir çok yönden geliştirilebilir. Dağıtımın, Dümdüz Arch'dan farkı, kullanıcıya bir şeyler sunması zaten. Kurtarma menüsünde atıyorum neden sistem geri yükleme yok? Dahil edilebilir. Arayüzü iyileştirilebilir. BIOS bile fare algılayabilir seviyeye geldi, bu gerici ekran da ne?

En nihayetinde yazdiginiz her şey Linux'un degil yazilim ve donanim sirketlerinin eksikleri, Bir donanim firmasi yaptigi donanimin Spec'lerini acmazsa bu donanim icin sürücü yazilmasi cok zorlasiyor. Kendileri de yapmiyorlar bize de izin vermiyorlar. Ben bunda Linux'un bir eksigini gormuyorum açıkçası. Bazi bilaller bunu anlamakta gucluk cekip Linux'u karalamaya calisiyor cahilliklerine veriyorum.
Katılıyorum.

Linux'un varsa eksiği tek şu olabilir bence:
Kernel düzeyinde Overclock gibi Windows üzerinde programlarla yapılan şeyleri kendisi en azından terminal üzerinden desteklemesi çok iyi olurdu. MSR Tools diye bir şey vardı işe yarıyor mu bilmiyorum, inceleme fırsatım olmadı ama eğer değilse en azından Kernel Boot Parameters yardımıyla Overclock yapmaya yardımcı olurlarsa çok güzel olur. Örnek:
Kernel Boot Parameters: ...linux_overclocking=on...voltage_mode=static...voltage=1.2... gibi gibi. Biraz zor ama en azından kaliteli bir yöntem bana çok iyi olur.

Geri
Yukarı