Linux'da eksik olduğunu düşündüğünüz şeyler neler?

otomatik onarım yok.

İyi güzel ama ben bu onarımların Windows'da işe yaradığını hayatım boyunca bir kere bile görmedim... Ne zaman denesem şu mesaj:

"Otomatik onarma bilgisayarınızı onaramadı."

Onarsa şaşardım zaten. Zibilyon kere her defasında denemişimdir bir gün işe yarayacağını umarak. Yok olmuyor. Şimdi biz bunun düzgün çalışanını getirelim, cidden onarsın diyorsanız o olabilir.

Katılıyorum.

Linux'un varsa eksiği tek şu olabilir bence:
Kernel düzeyinde Overclock gibi Windows üzerinde programlarla yapılan şeyleri kendisi en azından terminal üzerinden desteklemesi çok iyi olurdu. MSR Tools diye bir şey vardı işe yarıyor mu bilmiyorum, inceleme fırsatım olmadı ama eğer değilse en azından Kernel Boot Parameters yardımıyla Overclock yapmaya yardımcı olurlarsa çok güzel olur. Örnek:
Kernel Boot Parameters: ...linux_overclocking=on...voltage_mode=static...voltage=1.2... gibi gibi. Biraz zor ama en azından kaliteli bir yöntem bana çok iyi olur.
MSR-Tools ile overclock yapabilirsin ama mesakkatli is.

Katılıyorum.

Linux'un varsa eksiği tek şu olabilir bence:
Kernel düzeyinde Overclock gibi Windows üzerinde programlarla yapılan şeyleri kendisi en azından terminal üzerinden desteklemesi çok iyi olurdu. MSR Tools diye bir şey vardı işe yarıyor mu bilmiyorum, inceleme fırsatım olmadı ama eğer değilse en azından Kernel Boot Parameters yardımıyla Overclock yapmaya yardımcı olurlarsa çok güzel olur. Örnek:
Kernel Boot Parameters: ...linux_overclocking=on...voltage_mode=static...voltage=1.2... gibi gibi. Biraz zor ama en azından kaliteli bir yöntem bana çok iyi olur.

Suradan baslayabilirsin ama Disclaimeri oku yanlis MSR ile oynarsan sakata gelebilirsin. Islemciden islemciye degisir adresler ve yaptigi seyler. Ben mesul olmak istemem.

İyi güzel ama ben bu onarımların Windows'da işe yaradığını hayatım boyunca bir kere bile görmedim... Ne zaman denesem şu mesaj:

"Otomatik onarma bilgisayarınızı onaramadı."

Onarsa şaşardım zaten. Zibilyon kere her defasında denemişimdir bir gün işe yarayacağını umarak. Yok olmuyor. Şimdi biz bunun düzgün çalışanını getirelim, cidden onarsın diyorsanız o olabilir.
Oluşması muhtemel sorunları, ortalığı daha da dağıtmadan çözmeye çalışıyor. Sebep -> eylem -> sonuç olarak çalışıyor kabaca. Eski sürümlerinde görebilirsiniz hatta.
1690198830971.png

Hata tespit ve düzeltme detayları
Ana sorun bulundu. Önyükleme yöneticisi OS yükleyiciyi bulamadı. Dosya düzeltme yapılıyor. Başarılı...

Şimdi bu nasıl Linux'a portlanır? Atıyorum 20 yıldır sabit bir sorun vardır ve çözümü, en azından 3-5 çözümü bellidir. Bir programa bunu girersin ve X olunca sırasıyla Y ve Z'yi dener. Basit bir şey aslında.

Linux kitlesi ezberinden, yeni başlayanlar da sorunu internete yazıp, gördüklerini de terminale girmeye alışık sadece.

Eski sürümlerinde görebilirsiniz hatta.

Evet en çok Windows 7 zamanında kullandım bu tool'u. Benim şanssızlığım mıdır bilmiyorum, düzgün bir şekilde çalışmadı asla.

Aslında konuya yaklaştığımız ton aynı sizinle, özünde hayatımızın kolaylaşması.

Bir çok yönden geliştirilebilir. Dağıtımın, Dümdüz Arch'dan farkı, kullanıcıya bir şeyler sunması zaten. Kurtarma menüsünde atıyorum neden sistem geri yükleme yok? Dahil edilebilir. Arayüzü iyileştirilebilir. BIOS bile fare algılayabilir seviyeye geldi, bu gerici ekran da ne?
Kullanıcı bir backup aldığında menüye böyle bir seçenek gelmesi iyi olur.
Bence TUI olaması daha mantıklı. X sunucusunun bozuk olduğu bir durumda sıkıntı çıkabilir.

Suradan baslayabilirsin ama Disclaimeri oku yanlis MSR ile oynarsan sakata gelebilirsin. Islemciden islemciye degisir adresler ve yaptigi seyler. Ben mesul olmak istemem.
Baktım da epey komplikeymiş. Beklediğimden de kat ve kat komplike. BIOS üzerinde umarım vardır yeni aldığım cihazda Overclocking.

Yeni konular

Geri
Yukarı