Linux'un artıları

Söylediklerin kısmen doğru. Şöyle ki evet daha stabil. Ama maalesef birçok konuda yetersiz. Oyun desteği yetersiz. Yazılım desteği yetersiz. Sürücü desteği yetersiz. Dolayısıyla kısıtlı bir alanda hüküm sürersiniz. Bu arada Linux'ta olupta Windows'ta olmayan bir şey yoktur. Muhakkak o işlemi size sunan bir yazılım yapılmıştır.
Artıları evet daha stabil bir işletim sistemi. Dolayısıyla düşük donanımda dahi daha iyi performans alırsınız. Eğer kodlama yapıyorsanız veya bilgisayarda işiniz internete girmek film izlemek ya da nette gezmekse tercih etmekte sıkıntı yok. Ama fazlasıysa sizi yorar.
Güvenlik konusuna gelince aslında Windows'tan iyi olduğu görecelidir. Siz balık tutmak istediğinizde en çok balık nerede varsa orada mı şansınız denersiniz yoksa suyu gördüğünüz yerden direk oltanızı atar mısınız? Büyün mesele aslında bu.

Windows'da yok demedi zaten. Linux'daki karşılığının ücretsiz olduğunu çoğunun ücret istemediğini söyledi.
Bu bir artı değil ki. Aynı programlar Windows'da da ücret istemiyor. Arkadaş Windows kullanacaksak sanki Microsoft Office'i kullanmamız zorunluymuş gibi yazmış.

Linux'ta disk birleştirme yok, disk temizleme yok, virüs tarama yok, hatta Microsoft bile Azure sisteminde Linux kullanıyor.

Linux sponsorları arasında yine Microsoft da bulunuyor.
Linux Foundation - Wikipedia
Hocam bunları çok denedim olmuyor. :(
Önce bataryayı da çıkardın mı? Bir dakika bekle o zaman. Hiçbir elektrik akımı olmadığı zaman BIOS varsayılan ayarlara düşer.

Son düzenleyen: Moderatör:
Linux'ta disk birleştirme yok, disk temizleme yok, virüs tarama yok, hatta Microsoft bile Azure sisteminde Linux kullanıyor.

Linux sponsorları arasında yine Microsoft da bulunuyor.
Linux Foundation - Wikipedia

Önce bataryayı da çıkardın mı? Bir dakika bekle o zaman. Hiçbir elektrik akımı olmadığı zaman BIOS varsayılan ayarlara düşer.
Hocam merak etmeyin hepsini denedim :(

Son düzenleyen: Moderatör:
Her başlık için yorum yapamayacağım ama bildiklerim şunlar. GNU/Linux'a virüs bulaşma ihtimali daha az değildir. Dünya topluluğunun büyük kısmı Windows kullandığı için kötü niyet arz eden herhangi bir kişi Windows'a adapte virüs üretmektedir. Güvenlik konusunda da aynı şeyler var. Açık kaynak kodludur evet ama bunun için minimum C dili bilmek gerekmektedir. Ben şahsım olarak GNU/Linux severim ama bu söyledikleriniz sadece önsöz.
Linux, Windows'tan daha popüler olsa bile tasarımı ve felsefesi gereği Windows'tan her zaman daha güvenli olacaktır. Linux'un kodu açık kaynaklıdır, bir bug Kernel'de uzun bir süre boyunca bulunmaz. Siz C bilmeseniz bile günde binlerce geliştirici dağıtımları ve Kernelleri devamlı elden geçiriyorlar, bu yüzden de devamlı güncelleme geliyor. Fakat Windows'ta kod sadece Microsoft'un elinde ve bir bug Windows 2000'den beri geliyor olabilir çünkü kısıtlı bir bakış açısı altında kod inceleniyor.

Virüs konusunda da aynı şey geçerli. Linux programlarının çoğu yönetici (root) izni ile çalışmaz. Fakat Windows'ta neredeyse kurduğum her program çalışmadan önce "Bu programa yönetici izni vermek istiyor musunuz?" diye soruyor. Artık yönetici izni vermek o kadar doğal bir durum ki isteyen her programa uyarıya bakmaksızın evet diyen kullanıcılar bile vardır.

Bunun dışında sosyal mühendislik ile virüs sokmayı karşılaştıramazsınız. Bu yöntemle yayılan virüsler işletim sisteminin suçu değildir tamamiyle kullanıcının suçudur. İşletim sistemi size soruyor bunu çalıştırmak istiyor musunuz diye, siz onay verirseniz burada ne size Windows yardımcı olabilir ne de Linux.

Geri
Yukarı