Linux'un Geleceği

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Kendisi için en yüksek pazar payını elde etti ama. :)
2020 yılında pazar payında gözle görülür bir büyüme var ve ayrıca GNU/Linux, Linux çekirdeğinin ve masaüstü ortamlarının gelişmesi sayesinde popülarite kazandı. Technopat Sosyal'de bile GNU/Linux'un insanların ilgisini daha fazla çekmeye başladığını görüyorum.

Microsoft bile Linux çekirdeğine katkı sağlıyor ve yatırım yapıyor.

Dell, Lenovo ve HP gibi firmalar bazı dizüstü bilgisayar serilerini GNU/Linux dağıtımlarından biri kurulumuş bir şekilde piyasaya sürüyorlar. Çoğu Lenovo ThinkPad serisi Linux sertifikalı ve GNU/Linux ile tam uyumlu çalışıyor..

Son zamanlarda bir sürü firma GNU/Linux'a ve açık kaynağa katkı sağlıyor.

2020 yılında pazar payında gözle görülür bir büyüme var ve ayrıca GNU/Linux, Linux çekirdeğinin ve masaüstü ortamlarının gelişmesi sayesinde popülarite kazandı. Technopat Sosyal'de bile GNU/Linux'un insanların ilgisini daha fazla çekmeye başladığını görüyorum.

Microsoft bile Linux çekirdeğine katkı sağlıyor ve yatırım yapıyor.

Dell, Lenovo ve HP gibi firmalar bazı dizüstü bilgisayar serilerini GNU/Linux dağıtımlarından biri kurulumuş bir şekilde piyasaya sürüyorlar. Çoğu Lenovo Thinkpad serisi Linux sertifikalı ve GNU/Linux ile tam uyumlu çalışıyor.

Son zamanlarda bir sürü firma GNU/Linux'a ve açık kaynağa katkı sağlıyor.

Microsoft Linux çekirdeğine yatırım yapıyorsa, aynı anda hem Linux hem de Windows terminalini ve programlarını Windows 10'da kullanılmasını sağlamak içindir...

O firmalar da ürünleri daha ucuz olsun diye öyle yapıyorlar, Windows lisansı en az 300₺ fark attırıyor fiyat olarak...

Evet dediğiniz doğru ama halen tam olarak oturmuş değil ki, ben de merak ettim, denedim ve halen daha oturmamış...

Bilgisayarı çoğunlukla oyun aracı olarak kullanan, basit günlük işlerini yapan ama Windows gibi basit bir platformda bile hatalara karşı ne yapacağını genelde bilemeyen kişilere, Linux gibi bir sistemi kullandırmaya kalkarsanız tökezlerler. Çok merak ediyorsanız çevrenizi gözlemleyin, yeterli değil derseniz anket açabilirsiniz forumda. Kimsenin gidip tek tek insanlara Linux hakkında anket yaptığını sanmıyorum. Size böyle bir konuda nesnel veri sunulamaz. Kahin olmaya gerek yok, düşünün biraz! Şu an tek yaptığınız kendinizi tatmin etmeye çalışmak gibi görünüyor. Tamam siz size göre en doğrusunu yaptınız! Başkalarına kanıtlama gibi bir derdiniz olmasın. Size göre güzel ama başkasına göre kötü olabilir. Linux daha dün çıkan bir şey değil ayrıca. Pek çok şekilde insanların kullanması için çabalandı ama genele hitap etmiyor işte. Aksini düşünüyorsanız konu açın ve sistemin neden daha pratik olduğunu gösterin bizler de görelim. Daha da nesnel bir çalışma yapmak isterseniz karşılaştırmalı bir içeriğinizi beklerim. Etiketlersiniz beni bunları yaparsanız. Daha fazla uzatmamak için başka cevap yazmayacağım. Şimdiden konu çok dağılmaya başladı bile. :)

Linuxun büyümesi için tüm windowsun açtığı şeyleri açabilmesi lazım. Bu arada Linux .exe açıyormu?

Ben de kendimi uğraşıp öğrenmeye açık hissettiğim zaman bir Linux dağıtımına geçeceğim. Deep'in OS gibi bir tasarıma sahip olup akıcı ve stabil olmasını istiyorum. Gerçi tasarımını Tweak ile macOS masaüstüne benzetebilirim dediğiniz gibi açık her konuda. Öneriniz varsa güncelleme sıkıntısı çekmeyen ve kaynak kullanımı güzel bir dağıtım istiyorum.

Hocam açık kaynaklıda olsa çinlilere pek güven olmaz. 😅

Linux'un büyümesi için tüm Windows'un açtığı şeyleri açabilmesi lazım. Bu arada Linux .EXE açıyor mu?
GNU/Linux'ta Windows'taki çoğu program bulunur, bulunmasa bile alternatifleri bulunur. GNU/Linux EXE açabilir fakat hepsini düzgün çalıştıramaz. GNU/Linux farklı bir işletim sistemi olduğu için EXE uzantısı yerine başka uzantıları kullanır bu yüzden EXE açıp açmamasını sorgulamak saçmalıktır. GNU/Linux'ta programlar DEB veya RPM uzantılı dosyalar ile kurulur fakat buna bile gerek yoktur. Uygulama mağazalarından istediğinizi indirebilirsiniz, dilerseniz uygulama yüklemek için komut da yazabilirsiniz.

Hocam açık kaynaklı da olsa Çinlilere pek güven olmaz. 😅
Zaten Deepin'in market uygulamasına izleyici gömmüşlerdi fakat açık kaynaklı olduğu için hemen fark edilmişti. Aynı şekilde Deepin'in yıllardır düzeltmediği güvenlik açıkları var.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı