Linux'un özgür kaynak kodlu bir çekirdek olmadığını ve 2 farklı Linux versiyonu olduğunu biliyor muydunuz?

"Özgür bir GNU/Linux dağıtımı yapmak sadece çeşitli özgür olmayan programları ortadan kaldırmakla ilgili değildir. Günümüzde Linux'un normal sürümünde özgür olmayan programlar da bulunmaktadır. Bu programların sistem başladığında G/Ç aygıtlarına yüklenmesi amaçlanmıştır ve uzun sayı serileri olarak Linux'un “kaynak kodu”na dâhil edilmiştir. Bu nedenle özgür GNU/Linux dağıtımlarının sürdürülmesi artık Linux'un özgür bir sürümünün de sürdürülmesini gerektirir."

- Richard Stallman

Kaynak:

Son düzenleme:
"Özgür bir GNU/Linux dağıtımı yapmak sadece çeşitli özgür olmayan programları ortadan kaldırmakla ilgili değildir. Günümüzde Linux'un normal sürümünde özgür olmayan programlar da bulunmaktadır. Bu programların sistem başladığında G/Ç aygıtlarına yüklenmesi amaçlanmıştır ve uzun sayı serileri olarak Linux'un “kaynak kodu”na dâhil edilmiştir. Bu nedenle özgür GNU/Linux dağıtımlarının sürdürülmesi artık Linux'un özgür bir sürümünün de sürdürülmesini gerektirir."

- Richard Stallman

Kaynak:
Üreticiler açık kaynaklı sürücüler yayınlamadıkça bu sorun maalesef devam edecek.

Programlama bilmiyorum ama bahsi geçen şeyin binary olduğunu düşünmüyorum. Bahsi geçen şeyin Özgür olmayan libraryler, sürücüler, codec'ler olduğunu düşünüyorum.
Öyle olursa görülebilir olur, bence ikili sayılardır. Yani derlenmiştir, böylece tersine mühendislik dışında görülemez olmuştur.

Linux kaynak kodları GPL-2 ile lisanslanmış özgür bir yazılımdır. Fakat bazı donanımların özelliklerinden yararlanabilmek için ikili dosya biçiminde firmware dosyaları gerekebilir. Bu dosyalar Linux'un kaynak kodlarına dahil edilmemiştir, bunlar çekirdek kaynak kodlarından ayrı dosyalardır.

Linux çekirdeğinin kaynak kodlarının bir yansısı şuradadır ve görüleceği üzere doğrudan firmware dosyaları içermez. kernel/git/torvalds/linux.git - Linux kernel source tree

Firmware dosyaları, doğrudan çekirdek alanı dışındaki farklı bir alandan takip edilir. kernel/git/firmware/linux-firmware.git - Repository of firmware blobs for use with the Linux kernel

Çekirdekteki bazı modüllerin düzgün çalışabilmesi için bu ikili dosyalara ihtiyaç vardır. Linux Libre dediğiniz şey, orjinal projeden non-free firmware çıkarılmış halinden başka bir şey değildir. Yani ortada iki farklı çekirdek yok.

Eğer sisteminizde bu tür firmware dosyası gerektirmeyen aygıtlar varsa, Libre Linux varyantını kullanabilirsin. Zaten dağıtımlarda firmware dosyaları ayrı paketler olarak gelir, non-free firmware dosyalarını içeren paketleri silersen, elde edeceğin şey Libre çekirdekten çok farklı değildir.

Linux çekirdeği özgür olmayan kütüphane, sürücü ve kodek içermez, bunlar firmware dosyalarından çok daha farklı bir şeydir. Bununla birlikte Nvidia, Broadcom gibi bazı aygıtların non-free sürücüleri derlenerek çekirdeğe eklenebilir. Bunun Linux kaynak kodu ile bir ilgisi yoktur.

Programlama bilmiyorum ama bahsi geçen şeyin binary olduğunu düşünmüyorum. Bahsi geçen şeyin Özgür olmayan libraryler, sürücüler, Codec'ler olduğunu düşünüyorum.

Yanlisin olabilir kanki NVIDIA (su an durumunu bilmiyorum NVIDIA'nim) disinda neredeyse tum suruculeri acik kaynakladir.
AMD Pro suruculeri de kapali olabilir.

Sonuc olarak istedigin ortami saglayan, yine GNU/Linux'tur.

Ben Java kullanıyorum ve librarylerini inceleyebiliyorum. GNU'nun da Library'si aciktir bence.

Yeni konular

Geri
Yukarı