Linux'un yanına Windows nasıl kurulur?

Inusara

Hectopat
Yer
Bursa
Daha fazla  
İyi günler. Eski bir sistemim olduğu için Linux'un OpenSUSE dağıtımını kurmuştum. Şu aralar çok oyun oynayasım geldi ve osu! Live for Speed gibi oyunlara yöneldim. Fakat Lutris, gamemode, Wine kullanmama rağmen oyunlar ya hiç stabilize değildi ya da açılmıyordu. Bundan dolayı OpenSUSE dağıtımının yanına modlanmış Windows 7 ya da 8.1 kurmak istiyorum. Linux'un yanına başka bir işletim sistemi nasıl kurulur bilmiyorum. Yardımlarınızı bekliyorum.

Linux üzerinden diskte yer açın. USB belleğinize Ventoy kurun. USB belleğe hem Windows hem de Linux kurulum imajını kopyalayın. Bilgisayarı Windows'dan başlatıp kurulumunu yapın. Ardından Linux'dan başlatın ve standart mesajdaki eylemleri yapın.

@Inusara, Linux'un yanına Windows nasıl kurulur? sorununu çözmek için önyükleyicini yeniden kurmalısın. Aşağıda GRUB önyükleyicisi için talimatlar bulunmaktadır.

Adımları uygulayabilmek için bir kurulum diskinden Linux'u başlatın.
Anlatım boyunca kullandığım /dev/sda devamındaki sayılar sistemden sisteme değişiklik gösterir. lsblk komutu ile kendi disklerini ve bölümlerini görebilirsin. İhtiyacın olan /, ayırdıysan /boot ve UEFI ise EFI bölümü. Ayırt etmek için şöyle yapabilirsin: EFI bölümü genellikle 500 mb olur. /boot bölümü genellikle 1 veya 2 GB olur. Eğer /boot ayrılmadıysa /'a dahildir.

Root'u /mnt'ye bağlayın. Kök bir LVM veya EVMS aygıtındaysa, aygıt için LVM veya EVMS adını kullanın
Bash:
mount /dev/sda2 /mnt
/boot'u /mnt/boot'a bağlayın.
Bash:
mount /dev/sda1 /mnt/boot
Eğer UEFI kurulum yapılacaksa efi bölümünü de bağlayın.
Bash:
mount /dev/sda2 /mnt/boot/efi
Sistem dosya sistemlerini /mnt altına bağlayın. Böylece chroot altındaki sistem, bilgisayardaki aygıtlara erişebilir.
Bash:
mount --bind /dev /mnt/dev
mount --bind /proc /mnt/proc
mount --bind /sys /mnt/sys
/mnt'ye chroot atın.
Bash:
chroot /mnt
GRUB kurulumunu başlatın.
Bash:
grub-install /dev/sda
Bash:
grub-install --target=x86_64-efi --efi-directory=/boot/efi --bootloader-id=GNULinux
Konfigrasyonu tazeleyip bilgisayarı yeniden başlatabilirsiniz.
Bash:
update-grub
reboot

Linux üzerinden diskte yer açın. USB belleğinize Ventoy kurun. USB belleğe hem Windows hem de Linux kurulum imajını kopyalayın. Bilgisayarı Windows'dan başlatıp kurulumunu yapın. Ardından Linux'dan başlatın ve standart mesajdaki eylemleri yapın.

@Inusara, Linux'un yanına Windows nasıl kurulur? sorununu çözmek için önyükleyicini yeniden kurmalısın. Aşağıda GRUB önyükleyicisi için talimatlar bulunmaktadır.

Adımları uygulayabilmek için bir kurulum diskinden Linux'u başlatın.
Anlatım boyunca kullandığım /dev/sda devamındaki sayılar sistemden sisteme değişiklik gösterir. lsblk komutu ile kendi disklerini ve bölümlerini görebilirsin. İhtiyacın olan /, ayırdıysan /boot ve UEFI ise EFI bölümü. Ayırt etmek için şöyle yapabilirsin: EFI bölümü genellikle 500 mb olur. /boot bölümü genellikle 1 veya 2 GB olur. Eğer /boot ayrılmadıysa /'a dahildir.

Root'u /mnt'ye bağlayın. Kök bir LVM veya EVMS aygıtındaysa, aygıt için LVM veya EVMS adını kullanın
Bash:
mount /dev/sda2 /mnt
/boot'u /mnt/boot'a bağlayın.
Bash:
mount /dev/sda1 /mnt/boot
Eğer UEFI kurulum yapılacaksa efi bölümünü de bağlayın.
Bash:
mount /dev/sda2 /mnt/boot/efi
Sistem dosya sistemlerini /mnt altına bağlayın. Böylece chroot altındaki sistem, bilgisayardaki aygıtlara erişebilir.
Bash:
mount --bind /dev /mnt/dev
mount --bind /proc /mnt/proc
mount --bind /sys /mnt/sys
/mnt'ye chroot atın.
Bash:
chroot /mnt
GRUB kurulumunu başlatın.
Bash:
grub-install /dev/sda
Bash:
grub-install --target=x86_64-efi --efi-directory=/boot/efi --bootloader-id=GNULinux
Konfigrasyonu tazeleyip bilgisayarı yeniden başlatabilirsiniz.
Bash:
update-grub
reboot
Neden grub'u yeniden kurması gerekiyor? os-prober yukleyip sudo update-grub yapsa yeter?

Tamam o zaman. Direkt modlayıp yükleyin Windows'u hocam. Sonra Linux'a gelip os-prober paketini yükleyip sudo update-grub çalıştırın.

Arkadaşlar uzun süren modlama işleminden sonra Windows'u kurdum. Şimdi ise bilgisayar açılırken grub'u görmüyor bilgisayar :D. Usb takılı olunca "Press any button to boot on usb" gibisinden bir cümle çıkıyor o kadar. Bundan sonrası vasat mı sizce kurtarmanın bir yolu var mı?

Geri
Yukarı