Lise Bölüm Seçimi

SabriKeser

Hectopat
Yer
Aksaray
Daha fazla  
Merhabalar. Devlet okulunda okuyorum. Fen lisesi kadar olmasa bile çok iyi Anadolu lisesinde okuyorum. Matematik ve fizikten ölesiye nefret ediyorum ve yapamıyorum ne kadar çalışsam bile. Dile bir yatkınlığım var. İngilizceyi çok seviyorum ve Japonca az çok temel seviyede olan konuşmaları anlıyorum. Seçim yaparken sözel mi seçmeliyim yoksa dil için ayrı bir bölüm var mı?

Okulunda açılan sınıflara göre değişmekle beraber üniversite sınavında seçebileceğin 4 ana dal var; dil, sayısal, eşit ağırlık, sözel.
Bizim okulda dil ve sözel sınıfları yoktu dilciler eşit ağırlığa gidip kendileri hazırlanıyordu matematikleri iyi olduğu için TYT puanları onları ileri atıyordu bayağı.

Hocam eğer dil bölümünü seçerseniz "zaten İngilizce basit rahat rahat dersimi dinler geçerim" algısına kapılmayın çünkü ben böyle bir algıya kapıldım ve dil seçtim. Seçtiğim için asla pişman değilim ama grammer konularında çok zorlanıyorum. Sözel olarak tarihe ilgim var ama sözel bölümde de beni tatmin eden dallar olmadığı için seçmedim.

Dil seçmeni öneririm gerçekten sayısaldan nefret ediyorsan. Çok iyi iş imkanları yakalayabilirsin kendini geliştirirsen. Ama sayısal da yaparsan üniversite sınavında rakiplerinin çok önüne geçebilirsin matematik sayesinde. Bu da daha iyi bir üniversite demek.

Okulunda açılan sınıflara göre değişmekle beraber üniversite sınavında seçebileceğin 4 ana dal var; dil, sayısal, eşit ağırlık, sözel.
Bizim okulda dil ve sözel sınıfları yoktu dilciler eşit ağırlığa gidip kendileri hazırlanıyordu matematikleri iyi olduğu için TYT puanları onları ileri atıyordu bayağı.
Dil ile sözelin farkı ne?

Geri
Yukarı