Lise çok zor

İlköğretim öğretmenlerine bu sebepten çok kızıyorum. Öğrencileri rahatlığa alıştırıp, zorluğa alıştırmayıp bedavadan not veriyor ve sonrasında da öğrenci başarılı öğrenci olduğunu, yapabildiğini düşünüyor fakat hakkı olmayan notu almamış oluyor ve sonra liseye geçince de ortaokulda başarılı öğrenciydim, lisede niye yapamıyorum diyor.

Bir de bunun lise versiyonu var. Bedavadan not dağıtan lise öğretmenleri de var ve öğrenci de aynı şekilde rahatlığa alışıyor. Bir şekilde üniversite kazanıp üniversiteye gidince derslerin çoğunluğundan başarısız oluyor ve tekrardan öğrencinin depresyona girmesine sebep oluyor. Günü gününe dersinize çalışın ve uğraşın, hakkınız olan notu alın. Bir bakmışsınız ki notlarınız yavaş yavaş yükselmeye başlayacak ancak bunun için de günlük çalışmalısınız.

Olayları toparladım şu an gayet iyi gidiyor durumlar fakat size sormak istediğim bir soru var.

Belli bir şey aklında bir düşünce var ve benim dediklerime bakmadan direk "öğrenciler ortaokulda ben başarılıydım oysaki " gibisinden bir algı ortaya koymuşsunuz fakat dediğim gibi ben sonuç olarak %100 bir kesimden %6'lık bir dilime girmiş birisiyim bu çok iyi olduğum anlamına gelmez fakat yine de bir başarı oranımız var demektir. Sokakta ağzından salya akıp benim matematik fena diyen bir şey değiliz geçmişte devletin yaptığı ortak bir sınavdan belirli bir başarı oranımız var ve buna karşı neden böyle oldu diye bir sitem etmiştim fakat siz karşıyı düşünmeden bir yorum yapmışsınız. Elbet te benim eksiklerim vardır ama ben yapamadığımı düşünen birisi değilim ki bunun kanıtı geçmişimde var bunu söyledim. Sizin aklınızda kendini iyi sanan çocuklar profili diye bir olay oluşmuş bence.

Hakkı olmayan notu almamış oluyor demek karşıyı ister istemez tetikliyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı