Lise mezunu olarak yazılımda iş kazanabilir miyim?

• Konuyu başlatan Xed
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 52
  • Görüntüleme 16B
Üniversite, ek olanaklar dışında salt ders olarak bakılırsa alacağınız ücretli kurslardan farklı değildir. Okumanızı tavsiye ederim fakat aksi durumda bu sektörde aç bırakmaz.

Ankarada vektörel bilişim adında bir kursla konuştum düz fiyatları 10.200TL %50 İndirim varmış 5.100TL düşüyor yüz yüze konuşmayı tercih ederek telefonda fazla konuşmadan bilmem gerekenleri sordum. Kursun sonunda iş imkanı ve sertifikalar veriliyormuş yani anladığım kadarıyla bana dedikleri kurs sonunda işsiz kalmıyormuşuz gidip iyice bi görmek gerekir pek inanamadım konuşup tüm detayları yazacağım buraya merak eden arkadaşlarda faydalanır.

Yıllarını vermene gerek yok temel için, sıfır net bile yapsan seneye ki sınava 480 gün var, 480 günde sıfırdan çok rahat ilk 40-60 bindeki mühendislik fakültelerine girebilirsin. Tâbi ki senin kararın bu da.

Yıllarını vermene gerek yok temel için, sıfır net bile yapsan seneye ki sınava 480 gün var, 480 günde sıfırdan çok rahat ilk 40-60 bindeki mühendislik fakültelerine girebilirsin. Tâbi ki senin kararın bu da.
Şuan bu kursu almam bir sonraki sınavda üniversite de bana yardımcı olur mu peki.

İş bulabilirsiniz fakat iyi olmanız gerekiyor. İki farklı iş başvurusunu ele alalım.

Birinci başvuran iyi bir üniversitede alakalı bir bölüm okumuş, dile az çok hakim birisi olsun. Üç beş tane de proje yapmış olsun.

İkinci başvuran kişi üniversite okumamış ama kendini geliştirmiş, hatta üniversite okuyanların bile yararlanacağı kaynaklar, makaleler hazırlamış, zibilyon tane proje yapmış, dilin altını üstüne getirmiş, çok komplike işlerin altından rahatça kalkmış biri olsun. Şirketinizin geliştirmekte olduğu bir projenin bütün gereksinimlerini karşılayan zehir gibi bir adam olsun.

Siz hangisini işe alırdınız?

Üniversite okumamayı, üniversitede anlatılanları göz ardı etmek ile karıştırmayın. Bir insan üniversite okumadan üniversitedeki bilgilerden daha fazlasına sahip olabilir. Bu sizin araştırma yeteneğiniz ile alakalı. Bugün tekrar 18 yaşımda olsaydım üniversite okumazdım. Elbette üniversitede kazanacağınız bazı disiplinler var, görüşler var fakat bunlar için günümüzde üniversite çok da şart değil. Üniversitede alınan bir dersin 10 kat daha iyisini internetten edinmek mümkün. Hele ki ortalama bir üniversiteye gidecekseniz, hocalarınız derste slayt açıp size okuma yazma öğretmeye kalkacaksa hiç gitmeyin.

Her şey kendinizi yetiştirmeniz ile alakalı arkadaşlar. Bu işlerin yaşı, okulu, dili, dini, ırkı yoktur.

10 senedir sektordeyim, uni olmadan is bulursun ama bazi pozisyonlara imkansiz alinmazsin. Kimse lise mezunu birini CTO yapmaz.

Bazi sirketlere hic bir zaman giremeyeceksin, uni mezunu olmayan adami IK eler direkt. Islere basvuracaksin ama bu sirketlerden kimse seni aramayacak.

Okul olmadigi icin akademik ve mezun network un de olmayacak.

Yurt disina kabul edilmeyeceksin. Exceptional bir sey yapmadigin surece hic bir EU ulkesi ya da US sirketi lise mezunu gocmene sponsor olmaz. ( Kalifiye gocmen degilsin )

Muhendislik ve matematik altyapin olmadigi icin belli konularda yazilim gelistiremeyeceksin.

1000 tane kurs bir tane universite etmez.

Tum bunlar isiginda yine de azmedersen is bulursun cunku piyasada muhendis olmadan da yapilabilecek bir ton kodlama isi var, iyi kotu bir yere gelebilirsin.

Giris seviye islere ve ne istediklerine bak, ona gore yol haritani ciz.

Universiteye girecek kadar matematik - fen yapamayan birisi bana gore zaten yazilim gelistirme konusunda ilerleyemez. Yasin yetiyorsa okulunu oku. Yasin buyukse alayli olup yolunu ciz.

Son düzenleme:
İş bulabilirsiniz fakat iyi olmanız gerekiyor. İki farklı iş başvurusunu ele alalım.

Birinci başvuran iyi bir üniversitede alakalı bir bölüm okumuş, dile az çok hakim birisi olsun. Üç beş tane de proje yapmış olsun.

İkinci başvuran kişi üniversite okumamış ama kendini geliştirmiş, hatta üniversite okuyanların bile yararlanacağı kaynaklar, makaleler hazırlamış, zibilyon tane proje yapmış, dilin altını üstüne getirmiş, çok komplike işlerin altından rahatça kalkmış biri olsun. Şirketinizin geliştirmekte olduğu bir projenin bütün gereksinimlerini karşılayan zehir gibi bir adam olsun.

Siz hangisini işe alırdınız?

Üniversite okumamayı, üniversitede anlatılanları göz ardı etmek ile karıştırmayın. Bir insan üniversite okumadan üniversitedeki bilgilerden daha fazlasına sahip olabilir. Bu sizin araştırma yeteneğiniz ile alakalı. Bugün tekrar 18 yaşımda olsaydım üniversite okumazdım. Elbette üniversitede kazanacağınız bazı disiplinler var, görüşler var fakat bunlar için günümüzde üniversite çok da şart değil. Üniversitede alınan bir dersin 10 kat daha iyisini internetten edinmek mümkün. Hele ki ortalama bir üniversiteye gidecekseniz, hocalarınız derste slayt açıp size okuma yazma öğretmeye kalkacaksa hiç gitmeyin.

Her şey kendinizi yetiştirmeniz ile alakalı arkadaşlar. Bu işlerin yaşı, okulu, dili, dini, ırkı yoktur.
İçimi rahatlatan bi yazı olmuş teşekkür ederim. Fakat bu yazılım olayıyla daha önce sadece SQL olarak ilgilendim başka hiç bir şey bilmiyorum dersem yeridir. Kendimi geliştirmem için ne kadar bir süre gerekir ve iş imkanları ileri düşünecek olursam beni eşimi çocuğumu rahatlatacak bir miktarda maaş ve ferahlık sağlar mı hocam bilgili bir abime benziyorsun bilmediğim için soruyorum teşekkürler.
10 senedir sektordeyim, uni olmadan is bulursun ama bazi pozisyonlara imkansiz alinmazsin. Kimse lise mezunu birini CTO yapmaz.

Bazi sirketlere hic bir zaman giremeyeceksin, uni mezunu olmayan adami IK eler direkt. Islere basvuracaksin ama bu sirketlerden kimse seni aramayacak.

Okul olmadigi icin akademik ve mezun network un de olmayacak.

Yurt disina kabul edilmeyeceksin. Exceptional bir sey yapmadigin surece hic bir EU ulkesi ya da US sirketi lise mezunu gocmene sponsor olmaz. ( Kalifiye gocmen degilsin )

Muhendislik ve matematik altyapin olmadigi icin belli konularda yazilim gelistiremeyeceksin.

1000 tane kurs bir tane universite etmez.

Tum bunlar isiginda yine de azmedersen is bulursun cunku piyasada muhendis olmadan da yapilabilecek bir ton kodlama isi var, iyi kotu bir yere gelebilirsin.

Giris seviye islere ve ne istediklerine bak, ona gore yol haritani ciz.

Universiteye girecek kadar matematik - fen yapamayan birisi bana gore zaten yazilim gelistirme konusunda ilerleyemez. Yasin yetiyorsa okulunu oku. Yasin buyukse alayli olup yolunu ciz.
Evet sayısal olarak kötüyüm dediğim gibi ilk okuldan bu yanı temelim ciddi olarak diplerde oldu bu sırf benim yaptığım serserilik değil ilk okul öğretmenim bir sınıf matematik dersi işliyorsa bizi bedene çıkartan bir tipti anlayacağınız şekilde. Bu yüzden çoğu zamanımı bilgisayarda geçirdim kod işi kolay bir iş değil farkındayım daha rahat bir iş imkanı için üniversitede şart onuda biliyorum fakat yapabileceğim bir şey yok şuandan başlasam kendi tecrübelerimle en az 2 yılımı vermek durumunda kalıcam bu süreçte kimisi bana yazılım öğren hayatın kurtulur diyor kimisi ekmek çıkmaz ordan diyor beni ikilemde bırakan bir yazı yazmışsınız hocam faydalı akılda kalacak cümleler yine de teşekkür ediyorum geri dönüşünüzü bekliyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı