Lisede din dersinden muaf olunur mu?

Bu din dersi öcü değil arkadaşlar bilginize yemez yani sizi en azından bir şeyler öğrenir cahil kalmazsiniz her ne kadar Müslüman olmasanizda.
Din dersi din dersi olsa tamam da. Çoğu din hocası 20 yaşında müfredat dışında hiçbir şey bilmeyen başörtülü kadın din hocaları.

Arkadaşlar, aziz romalılar. Din kültürü ve ahlak bilgisi dersinden muaf olmak diye bir şey yok bu olay kaç defa mahkemeye verilmiş ve Danıştay tarafından reddedilmiştir. Çünkü hocanın işleyiş tarzını bir daha bırakırsak din kültürü ve ahlak bilgisi dersi bütün dinlerin ve dinsizliği müfredatında bulunduran genel bir derstir yani İslami bir ders değildir. Öğrenci sadece Kuran-ı Kerim gibi seçmeli derslerden muaf olmak için başvuru yapabilir.

Edit: Ayrıca 2 cümle ezberleyip 100 alınan bir dersten muaf olmak eğitiminiz için zararlı bir şey çünkü eğer o dersten muaf olursanız kolay bir şekilde alacağınız 90-100 nota sahip kredilerden mahrum kalacaksınız ve OBP puanınız düşecek.
Bütün dinleri bulunduruyor denemez. Bulunduruyor fakat değiştirilmiş falan diyerek hakaret ede ede anlatıyorlar. Ateist ya da Agnostik olsa din hocası oturup dinlerim 4 saat. En azından tarafsız oluyor.

Bütün dinleri bulunduruyor denemez. Bulunduruyor fakat değiştirilmiş falan diyerek hakaret ede ede anlatıyorlar. Ateist ya da Agnostik olsa din hocası oturup dinlerim 4 saat. En azından tarafsız oluyor.
Yukarıda yazmışım tekrar yazayım " hocanın işleyiş tarzını bir daha bırakırsak". Tabi haklısınız orası ayrı.

Teknolojiye bilime merakınız ilginiz olduğu kadar dine tarihe örf adet geleneklere karşıda ilginiz olsa böyle bir forum açılmazdı... içinizdeki boşluk sizi boğmaya başladığı zaman dine sarılacaksınız yada denize atlayacaksınız akıl var fikir var okumak araştırmak zor değil senin bir görevin sınavın var bu hayatta. cennet ucuz değil cehennem luzümsuz değil .

Ne, tüm dinleri kapsıyor mu? Güldürmeyin beni, yaptığımız tek şey Arapça sureler ezberlemek.

Ben fen lisesindeyim 2 derslik dinde biz daha spesifik konular hakkında konuşuyoruz felsefesede de öyle mesela hoca giriyor kağıt dağıtıyor herkese sonra diyor ki ben ateistim bana Allah'ı kanıtla diye sonra bir gün kaldırıyor tahtaya bilim din arasında ki ilişkiyi ve felsefe din benzerliğini açıklatıyor sonra yine geliyor şu an neden İslam alemi daha güçsüz açıkla diye böyle daha güzel konular hakkında sorgulayarak öğreniyoruz ve böyle daha güzel ben ortaokuldayken falan sadece süre ezberlemekten başka bir şey değil tabii ki ama neyin ne olduğunu bilmeden ezberliyorsun şimdi ise sorgulayarak öğreniyoruz hem felsefe de hem de dinde rahatlatıcı ve eğlenceli geçiyor bana göre ılgın yoksa bile zaten 2 ders dinle geç.

Bende muaf olmak istiyorum atestim ortaokul
6.sınıfım çok saçma bir mantık hatta seneye Arapça dersleri olacak

Canım kardeşlerim orada ne yazmışım ? Öğretmenin işleyişinden bağımsız, 2023 yılındayız elinizin altında internet var gidin din kültürü ve ahlak bilgisi müfredatına, hedeflenen kazanımlara bakın. O ders bütün dinlerden bahsedilmesi gereken bir ders ama eğer hocanız öyle işlemiyorsa bu dersten muaf olmanızı değil dersi işleyen hocanın işleyişini düzeltmesini gerektiren bir durum.

Geri
Yukarı