Lisede İstiklâl Marşı töreninden kaçmak

Milliyetçilik insanın içinde olur, orada insanları haftada 2 kere zorla tutmanın hiçbir anlamı yok. Herkes milliyetçi olmak zorunda da değil. Disiplin falan gereksiz, boş şeyler; "Az bile." diyerek konu sahibinin üstüne gitmeyin.
Milliyetçilik hakkında dediklerine katılıyorum. Ama haftada iki kere sadece 1 dakikanı ayırıp İstiklal Marşı okumak için aşırı milliyetçiye olmaya gerek yok. Bu ülkede yaşayan her insanın sorumluluğudur bu.

Ha, eğer öğretmenler bu törende öğrencileri dakikalarca ayakta bekletip onların zamanını çalıyorsa ve konu sahibi o yüzden kaçtıysa birazcık hak verebilirim. Ama bu süre müdürün yaptığı konuşma ile genellikle olsa olsa 2-3dk olur. Onu da bekle bir zahmet.

Bu ülkenin uğruna gencecik insanlar canlarını hiçe sayarak savaş meydanlarına koştu. Paşam eve 5 dakika geç kalacaksa kalsın. Öğrenecekler saygı duymayı. Herkes milliyetçi olmak zorunda değil ama ülkeyi kurtaranlara karşı saygılı olmalı. Törenden kaçmak saygısızlığın daniskasıdır.
Pardon da, saygıyı kalbinle duyarsın. Vatanın için çalışarak, her daim aklında tutarak duyarsın. Sadece formaliteden yapılan bir törende aklına geliyorsa o gencecik ruhlara duyman gereken saygı, hiç duyma daha iyi; daha az hakaret etmiş olursun, bundan emin ol.

9. sınıf öğrencisiyim. Cuma günü okul çıkışı İstiklâl Marşı'ndan kaçtım. Neden kaçtım ben de bilmiyorum, boşluğuma geldi. Pişmanım, yakalandım. Numaram alındı, pazartesi günü rehber hocası çağırdı, dilekçe yazdı. Sisteme işledi dedi. Dediklerimin aynısını kendilerine bildirdim. Aldığım ceza ne olur?
Ne olduğunu bilemeyiz %90 genelde hocalar eğer ilk seferinse veya göze batmıyorsan korkutma amaçlı, "Sisteme geçti.", "Tutanak tuttum." gibi seni kandırırlar fakat sen imza atmadığın sürece mümkün değil diye biliyorum. (düzeltebilirsiniz yanlış diyorsam.)

Milliyetçilik insanın içinde olur, orada insanları haftada 2 kere zorla tutmanın hiçbir anlamı yok. Herkes milliyetçi olmak zorunda da değil. Disiplin falan gereksiz, boş şeyler; "Az bile." diyerek konu sahibinin üstüne gitmeyin.
Ben bunun milliyetçilik ile ilgisi olduğunu düşünmüyorum. Tam tersi olmayan her insan bu vatanın evladıdır. Ve saygı duymak adına orada beklemek zorundadır.

Dostum. Bittin sen.
Bundan emin olamazsın çünkü bir sürü olasılık var. Burada hocanın nasıl bir kişi olabileceğine ve arkadaşın o hocanın gözünde o olay öncesi nasıl bir öğrenci olarak gözüktüğü falan yani bir sürü ihtimal var ve arkadaş yeterli bilgi vermemiş yani böyle kesin bir yargıya varmanın bir mantığı, anlamı yok.

Geri
Yukarı