Lisede İstiklâl Marşı töreninden kaçmak

Ben ortaokul 7.sınıf öğrencisiyim. Yaşım 13 henüz küçüğüm. Bizim okulda çıkışta izdiham olmasın diye son teneffüste yapıyorlar istiklal marşı törenini. Bugün 5 kişi olarak aşağıya inmedik. 5 kişi olduğumuz için tabi ki yakalandık. Neyseki ortakulda disiplin cezası yok (yanlış biliyor olabilirim), tutanak tuttular. Aşağı inmesek bile sınıfta marşımızı okuduk. Yapmamızın herhangi bir nedeni yok, sadece inmedik o kadar. Fakat inmek neden bu kadar önemli? Sonuçta biz yine de marşımızı okuduk, önemli olan bu değil mi? Aşağıda müdür bir sürü boş boş açıklama yapıyor ve hiçbirşey söylemese bile boş boş bekliyoruz. Bunun anlamı ne? Üstelik merdivende de bir izdiham oluşuyor.

Milliyetçilik diye bağırıp durmayın. Milliyetçilik bu değil. Törenin hiçbir anlamı olduğunu sanmıyorum. Oradaki çocukların hiçbiri zaten istedikleri için orada değiller, tören de hakkıyla yapılmıyor. Atatürke, vatanıma milletime çok büyük saygı duyuyorum fakat asıl milliyetçilik, vatanseverlik ve milli değerlere saygı duymak böyle sadece yapmak için yapılan şeylere katılım göstermek değil, gerçekten okuyup vatana millete hayırlı olmaktır.

Üstelik şunu da söyleyeyim: Sürekli bize atatürk, istiklal marşı, vatan millet sakarya diye bağırıp duran sözde "müzik" öğretmenimiz marşta oturuyor, telefona bakıyor, kafasına göre takılıyor. Asıl milli değerlere hakaret etmek bu değil mi? İddia ederim ben o kadından daha atatürkçüyüm.

Böyle törenler zorlama şekilde yapılıyor ve bu gibi şeyler bizde olumlu değil olumsuz bir etki yaratıyor. İstiklal Marşı bu vatanın kurtuluşunu simgeleyen destansı bir marş olmaktan çıkıp, haftada iki gün zorunlu olarak 10 dakika bekleyip 1 dakikasında okuyup gittiğimiz bir metine dönüşüyor.
Asıl vatanseverlik ve saygı kalptedir.

Bize tutanak tutan öğretmenimiz de İstiklal Marşında saygı duruşunda durmuyor, marşı bile okumuyor.

Bu törene katılmamak gerçekten vatana ihanet mi şimdi?

O nicknameinde ki karakterden nefret ediyorum. Bu arada sorun çıkacağını sanmam.
Ben de pek sevmem. Bu arada ortaokuldayım tutanak tutuldu imza attık hoca "disiplin kuruluna sevk edilmesini siteyeceğim" falan dedi ama pek dinlemedim birşey olmaz herhalde. İlk kez yaptım (öncekinde yakalanmamıştım). Okulda aldığımız cezaları falan görebildiğimiz biryer var mı ve sizce birşey olur mu?

Konuyla alakasız fakat bir soru daha sormak istyorum:
Ortaokulda tutulan tutanağı çalmanın cezası ne olur? Normalde bugün yapacaktım ama nasip olmadı. Seneye yapmayı düşünüyorum hatıra olur ileride bakıp gülerim diye. Ayrı konu da açacağım fakat buraya da bir sorayım dedim.

Geri
Yukarı