Lisede sözel sınıfı yok mu?

efetkz

Centipat
Daha fazla  
Selamünaleykim.
Anadolu lisesinde 10. sınıf öğrencisiyim ve sözelciyim. Bugün alan seçimi için hoca dosya attı ve şöyle yazdı:

Sayısal sececekler: Matematik, fizik, kimya, biyoloji.
Eşit ağırlık sececekler: Matematik; tarih, coğrafya.
Dil sececekler de seçmeli İngilizce, yabancı diller, edebiyatı sececekler.

Sonra hocaya yazdım: Hocam şimdi alan seçimini yapacaktım da, ben sözelciyim ama sözel alanı yok gördüğüm kadarıyla. Bu konu hakkında bir bilginiz var mı?
Gelen cevap: Eşit ağırlık sec.
Ben de: Hocam ama ben sözel seçmek istiyorum; açılmadı mı yani sözel alanı? Eğer açılmadıysa ne yapabilirim acaba?
Hoca da: Eşit ağırlıkta sadece matematik var, diğerleri zaten sözel. Sözel sınıf yok zaten, artık üniversite sınavında sözel diye bir şey kalmadı.

Nasıl yani böyle bir şey mi var? Kalktı mı sözel alanı, eğer kalkmadıysa ne yapabilirim?

Selamünaleykim.
Anadolu lisesinde 10. sınıf öğrencisiyim ve sözelciyim. Bugün alan seçimi için hoca dosya attı ve şöyle yazdı:

Sayısal sececekler: Matematik, fizik, kimya, biyoloji.
Eşit ağırlık sececekler: Matematik; tarih, coğrafya.
Dil sececekler de seçmeli İngilizce, yabancı diller, edebiyatı sececekler.

Sonra hocaya yazdım: Hocam şimdi alan seçimini yapacaktım da, ben sözelciyim ama sözel alanı yok gördüğüm kadarıyla. Bu konu hakkında bir bilginiz var mı?
Gelen cevap: Eşit ağırlık sec.
Ben de: Hocam ama ben sözel seçmek istiyorum; açılmadı mı yani sözel alanı? Eğer açılmadıysa ne yapabilirim acaba?
Hoca da: Eşit ağırlıkta sadece matematik var, diğerleri zaten sözel. Sözel sınıf yok zaten, artık üniversite sınavında sözel diye bir şey kalmadı.

Nasıl yani böyle bir şey mi var? Kalktı mı sözel alanı, eğer kalkmadıysa ne yapabilirim?
Kardeşim merak etme, sözel okuyacaksın zaten. Eşit ağırlık seç, hiç polemiğe girme.
İnternetten sözel derslere rahatça çalışırsın, hocanız maalesef bilgisiz.

Sayısal dersleri bile internetten çalışıp anlayabilirsiniz.
Elektroliz (21.06.2021).PNG

Eğer yeteri kadar kişi sözel alan seçmediyse ( eşit ağırlık demiyorum sözel) sınıfı açmayabiliyorlar. Eğer öyleyse okul değiştirmekten başka çareniz yok. ( Benim zamanında öyleydi 2017) .

Yeteri kadar kişi (benim zamanımda 10'du) kişi seçerse her alan açılıyor. Yönetmelik böyle.
Arkadaşlarını örgütleyebilirsen açtırabilirsin. Zamanında öyle dil sınıfı açtırmıştım okuluma. Çünkü ilk hafta başka alanlara geçiş yapılabiliyor. Normalde başka alan seçecek kişiler olarak dil seçip sınıfı açtırdık. Gerekli sayı olmasına rağmen açmazlarsa ilçe Milli Eğitim Müdürlüğüne yazarsın.

Ya da hiç uğraşmayıp eşit ağırlık okursun ama matematik ortalamanı düşürür. Ve normalde o matematik yerine görmen gereken dersleri görmemiş olursun. Atıyorum haftada 5 saat coğrafya yerine 3 saat görürsün.

Liselerde genellikle sözel sınıf açılmıyor öğrenciler seçmediği için. Eğer 10 kişiyi ikna edebilirsen o zaman açılabilir. Ayrıca üniversite sınavında sözel kısım duruyor bir yere gittiği yok. AYT sınavında Sosyal 1 ile Sosyal 2 kısımlarını çözüyorsunuz.

Açıkcası ben zamanında çok çabaladım sözel sınıf açılması için ama sonuç alamadım. Bol şanslar. :)

Geri
Yukarı