Liseyi açıktan okumak mantıklı mı?

@ErenSgr sevindim. Okul hayatınızda başarılar. 🙏 Bu konuyu okuyacak arkadaşlar için de bir not bırakmak isterim. Sadece okulla kısıtlı kalmayın, kendinizi sürekli geliştirin ve bir şeyler öğrenme peşinde olun.

Çocukları okula, yüz yüze eğitime sevdirmek için önce ders sistemini, sınav sistemini kısaca eğitim sistemini adam akıllı yapsınlar. Başka ülkeler de 50 tane ders yok. Çocuk meslek olarak ne olmayı istiyorsa ona göre eğitiliyor. Ondan sonra tabii sıfırı çeker veya okula gitmek istemez. Hangi birine çalışacak?

Kendini geliştirip yaptığın projelerle kendi paranı bile kazanabilirsin. Mantıklı bir şey tabii ki kendine çok vaktin kalıyor. Bende senin gibi düşünüyorum ama Unity değil de direk yazılım üzerine. İyi Sosyal'ler.
Bende öyle düşünüyorum, harçlık kazanmak için bile vaktim olacak. Sağ olun hocam iyi forumlar.
Kısaca şunu diyeyim kendimde gecen ay geçmiş biri olarak bende 10 sınıftım bana göre kesinlikle en iyisi açık lise sınavlara girdim gecen sınavlar Full test 20 soru var 9 doğru yaparsan otomatik geciyorsun 20 sorudan 9 doğru yapamam diyorsanız girmeyin fakat acayip kolay bir şey 9 doğru yapmak hem kendine zaman ayırabiliyorsun hem de sabah 8 de kalkıp uykulu uykulu ders dinleme sorunu yok istersen ders çalış istersen başka bir şeyyle ilgilen bundan rahatı yok açık liseye geçtiğimde sınavlar konusunda endişeliydim ama sonra sınava girince bunda yapılmayacak ne var dedim sıkıntı yaşıyacağınızı sanmıyorum.
Sınavlarıma ve derslerime çalışan biriyim, bu konuda endişem yok.
Verimli geçirebildiğin sürece okuldan daha yapıcı olabilir, nihayetinde hedefinle alakalı muhtemelen bir eğitim almıyorsun şu an. Evde kendi başıma hazırlanarak girdiğim sınavlarda her zaman kendi beklentimin de üzerinde puanlar aldım biraz da kişiye göre değişiyor.
Okulda yazılım öğrenmek için bilgisayar seçmiştim fakat hocanın yaptığı tek şey ekrana "Hello World!" Yazdırmak. Evden çalışıp bu eksiği kapatmak istiyorum.
Açıktan okumak daha mantıklı aslında. Fakat doğru zamanda bitirebileceğine inanmalısın, ona göre ders çalışmalısın. Diğer türlü 7-8 senede bitmez. Fakat bazı derslerden muaf olabiliyorsun 3 kere veremezsen. Dil Anlatım, Edebiyat gibi derslerden muaf olunmuyor diye biliyorum. Hem çalışıp, para kazanmak ve hem de okumak isteyen kişiler için açık öğretim mantıklı bir seçim.
Tam olarak istediğim şey bu. Kendimi geliştirirken hem para kazanmak hem ders çalışmak istiyorum.

@Elftaşı lise kategorisinde açılan 10 konunun 4 tanesi zaten açık lise hakkında oluyor. Öğretmenlere denecek bir şey yok, eğitim sistemimiz iyi değil maalesef. Şimdiki nesilde zaten sürekli araştırma peşinde, bir şeye körü körüne inanmıyorlar. Ben bu huylarını seviyorum.

@Teacher80 kendim zaten ELL mezunuyum, formasyon diyorsanız onu aldım ancak atanamadım. Atanamadığıma da bir yönden seviniyorum aslında. Ek olarak çözüm önerisi tonlarca sayabilirim ama dinleyen olmayacağı için gerek yok ve okullardaki öğretmen işinin o kadar ehli ki açık liseye geçmek isteyen öğrenci sayısı o yüzden tavan yaptı zaten ya da ne bileyim özel kurum gibi yerlere tonlarca para döküyorlar. İşini adamakıllı yapan öğretmenlerimize lafım yok, onu da belirteyim. Duygusal da hareket etmiyorum, iyi günler.
Şunu rahatlıkla söyleyebilirim ki eğitim formasyonuyla alakanız yok. Yaparak yaşayarak öğrenmeden bahsettim. Eğitim bilimlerine ait hiç bir fikriniz yok. Yazıma bir eğitimci böyle yazmaz. Atıflarda bulunurdu. Ben şuyum diye yazmak kolay ama eğitim formasyonuyla uzaktan yakından alakanız yok. Nasıl ki doktorum diyen ama tıp muhabbetinden kaçan biri olur, aynı şeyler sizde de geçerli.
Haklı çıkmak için olmadığınız biri gibi davranmayınız.

@Teacher80 hocam düzeltilecek çok şey var, onlardan da birçok sefer bahsettim zaten. Burada bahsedilince de o şeyler düzeltilmiyor, onu da belirtmek isterim. Çevremden de bana danışmaya gelen oluyor, hocam şöyle böyle falan falan diyor. Okuldaki aldığım eğitimin verimsiz olduğunu düşünüyorum diyor. Bu adam başta okula karşı küstürülmüş, bu adama ne deseniz zaten okula karşı bir küskünlüğü olacak. Ek olarak YKS barajı da zaten kaldırıldı, biliyorsunuz. Galatasaray lisesi vs gibi liselere gidilmediği sürece diğer liseler de +5, -5 aşağı yukarı aynı. Bunu siz de çok iyi biliyorsunuz.

Ek olarak yazımda da zaten belirttim. Örgün eğitim okuyacağım diyenleri de zorla açık liseye zaten geçtirmiyorum ama okullardaki eğitimin yetersiz olduğu da bir gerçek. Burada suçu sizde bulmuyorum, eğitim sistemiyle alakalı. Keşke eğitim sistemi düzelse de çocuklar açık liseye geçmek istemese. Ben ne diyebilirim? Burada dediğim gibi suç iki tarafta da değil ancak ortada açık lise gibi bir fırsat varken onu değerlendirmek isteyenlere de tabii ki yardımcı olacağım.

Açıktan okumak daha mantıklı aslında. Fakat doğru zamanda bitirebileceğine inanmalısın, ona göre ders çalışmalısın. Diğer türlü 7-8 senede bitmez. Fakat bazı derslerden muaf olabiliyorsun 3 kere veremezsen. Dil Anlatım, Edebiyat gibi derslerden muaf olunmuyor diye biliyorum. Hem çalışıp, para kazanmak ve hem de okumak isteyen kişiler için açık öğretim mantıklı bir seçim.
Zorunlu derslerden muaf olamıyorsun. Örneğin matematik, edebiyat, din kültürü. Hala din kültürü dersi neden zorunlu merak ediyorum açıkçası.
Yanıtlara bir bakayım dedim tartışma dönmüş😀. @ErenSgr hocam uzun lafın kısası, yüz yüze eğitimden memnun değilsen ki değilsin vaktini çok harcıyor, açık öğretimde başarılar zorluk çekeceğini düşünmüyorum.

Zorunlu derslerden muaf olamıyorsun. Örneğin matematik, edebiyat, din kültürü. Hala din kültürü dersi neden zorunlu merak ediyorum açıkçası.
Yanıtlara bir bakayım dedim tartışma dönmüş😀. @ErenSgr hocam uzun lafın kısası, yüz yüze eğitimden memnun değilsen ki değilsin vaktini çok harcıyor, açık öğretimde başarılar zorluk çekeceğini düşünmüyorum.
Sağ olun hocam, güven verdiniz açıkçası. İstediğim iş için vakit gerekiyor ve okul buna engel oluyordu. İyi forumlar...

Yeni konular

Geri
Yukarı