Liseyi açıktan okumak mantıklı mı?

eyupp1

Femtopat
Daha fazla  
Herkese merhaba, bu sene 9. sınıfı bitirdim. 10. sınıfa geçmem gerekiyor, ama maalesef sınıfta kaldım ve okumakta zorlanıyorum. Maddi ve manevi açıdan zorluklar yaşıyorum. Açıktan okuma fikri aklıma yattı 1 aydır. Dayımla konuştum, birkaç şeyler anlattı lise diplomasını illa almalısın dedi ama hala tam olarak kavrayamadım. Nasıl oluyor biraz olsun beni bilgilendirebilir misiniz?

Son düzenleyen: Moderatör:
Herkese merhaba, bu sene 9. sınıfı bitirdim. 10. sınıfa geçmem gerekiyor, ama maalesef sınıfta kaldım ve okumakta zorlanıyorum. Maddi ve manevi açıdan zorluklar yaşıyorum. Açıktan okuma fikri aklıma yattı 1 aydır. Dayımla konuştum, birkaç şeyler anlattı lise diplomasını illa almalısın dedi ama hala tam olarak kavrayamadım. Nasıl oluyor biraz olsun beni bilgilendirebilir misiniz?

Gerçekten çalışacaksan açık liseye geçmen mantıklı olur.

Sınıfta kaldıysan ve maddi ve manevi zorluklar yaşıyorsan kendini boşuna yorma. Açıktan okuyan insan da diploma sahibi olabiliyor. Bu nedenle tek sorun yaşayabilirsin üniversite için olabilir. Onun dışında mümkün olduğunca çalışırsan son 2 sene kala düzenlersin. Dışarıdan okuyup çalışmak en azından sana maddi kaynak sağlar.

Maddi zorluk yaşıyorum derken adam gibi haftada 5 gün çalışacağım diyorsan açık liseye geç. Okul aileme yük oluyor ben açıktan okuyayım boş takılayım diyorsan okuluna devam et. Açık liseden diploma almak gayet kolay... En kötü başkasına yaptırırsın sınavlarını.

Üniversite beklentin yoksa açıktan oku. Boşuna yorulma.
Üniversite beklentisi olsa da açıktan okumalı. Şu devirde örgün eğitim sistemi; leş, gereksiz, zararlı ve zaman kaybı.

Daha okula gittiğiniz halde sınıfta kalmışsınız hocam yani derslerle sıkıntınız var. Ve evet ne olursa olsun lise diploması şart üniversite diploması olan bile bu ülkede değeri yok kaldı ki lise diplomanız olmazsa hepten yanarsınız. Ayrıca şunu da söylemeliyim ki sizi sadece siz tanırsınız düşünün "acaba açığa geçersem üşenir miyim, çalışır mıyım, yoksa boş beleş zaman mı öldürürüm" diye düşünün. Ancak bana kalırsa okula gidin ve yüz yüze eğitim alın. Notlarınız 90-100 olsa açığa geçin derdim fakat daha siz ilk yıldan sınıfta kalmışsınız. Eğri oturup doğru konuşalım.

Daha okula gittiğiniz halde sınıfta kalmışsınız hocam yani derslerle sıkıntınız var. Ve evet ne olursa olsun lise diploması şart üniversite diploması olan bile bu ülkede değeri yok kaldı ki lise diplomanız olmazsa hepten yanarsınız. Ayrıca şunu da söylemeliyim ki sizi sadece siz tanırsınız düşünün "acaba açığa geçersem üşenir miyim, çalışır mıyım, yoksa boş beleş zaman mı öldürürüm" diye düşünün. Ancak bana kalırsa okula gidin ve yüz yüze eğitim alın. Notlarınız 90-100 olsa açığa geçin derdim fakat daha siz ilk yıldan sınıfta kalmışsınız. Eğri oturup doğru konuşalım.
Sınıfta kalmamın tek etkeni maalesef çalışmamak değil hocam. Liseye geçip okuduğum dönem tedavi görüyordum ve en küçük aksaklık tedaviyi başa sarıyordu. O yüzden yıl sonunda 70 devamsızlığım oldu. Her gitmediğim gün, okuldan soğumama neden oldu. Son aylarda açıldım ama yetmedi, tabii ki. Teşekkür ederim yorumunuz için.

Geri
Yukarı