Lucid (lusid) rüya?

Shynie

Hectopat
Makaleler
2
Öncelikle merhaba, yine sizlere danışmak istediğim bir konu var;
Lucid rüya.
Nasıl görebilirim diye sormayacağım zararları beni korkutuyor.
Araştırmalar yaptığımda muhteşem olduğu gibi zararlı da olabileceğini de okudum, yapmak istiyorum ama gözüme tehlikeli de göründü,
  1. Rüyanın kontrolden çıkabileceği,
  2. Dış dünyadan sıkılmak.
  3. Girersem çıkamamam.
  4. Rüyada olup olmadığını anlamamak.
Korkutanlar arasında.

Kendimce bir şey düşündüğümde otomatikman istemediğim şeyler oluyor mesela örnek;
Yürüyen birini hayal ediyorum ve yer aniden yıkılıyor sanki beynim bende izinsiz değiştiriyor, fakat bu sadece bir “hayal” olduğu için pek etkilenmiyorum fakat bu hissedebildiğim bir yerde olursa o zaman kötü.
  1. Olarak da dış dünya'dan sıkılmak var, hep orada kalıp kafayı yemek istemiyorum.
  2. Çıkamamak. Enn çok korkutan bu, okuduğum bir yerde 54 yaşına kadar bile yaşanılabilir çocuğunuz vs olabilir dedi, orada sıkışıp kalmak korkutucu.
  3. Ve son olarak rüyada olup olmadığını anlamamak, bundan da korkuyorum gerçek hayatla rüya karışıtırılmamalı. Görüşlerim bunlardı, yapmamalı mıyım veyahut sorun olmaz mı, deneyimleriniz varsa paylaşırsanız sevinirim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Ben Superman'lik yapıyordum.
Küçükken yapabiliyordum. Hayal gücüyle alakalı sanırım. Şuan rüya bile görmüyorum. Sadece kabuslar. Kabus gördüğümü anladığımda bir şekilde uyanıyorum. Kendimi uyandırabiliyorum. Yapamazsam bir şekilde kendimi öldürüyordum uyanmak için. Rüyada olduğunuzu anlamak çok basit. Etrafınızdaki nesneler veya mekan yeterince düzgün olmuyor. Kusurlu oluyor. Bunları değiştirmek mümkün mü bilmiyorum ama en azından uyanabiliyorum.

Oyuncuların çoğunun normal rüyalarını kontrol edebildiğini biliyor musunuz?
Ben de bunlardan biriyim istediğimi yapıyorum. Rüyada olduğumu anlıyorum, bu sayede rahat oluyorum. Mesela yolda yürürken zıplamak istedim deniyorum olmazsa zihnimi zorluyorum ve oluyor ama kısa sürüyor maalesef.

Bende dün akşam şöyle bir durum oluştu. Uzun zamandır erişemediğim istediğim bir şey var. Rüyamda tamda bunun için mükemmel ortam sağlanmış. Ve cidden rüyanın içindeyim gibi hissediyordum. Uyanmak istemedim. Sonra bir tıkırtı ile uyandım. Sonra dedimki rüya bitmemeli bitemez daha çok diyerek uyudum. Ve devamını gördüm. Tam olarak lusid rüya değil. Ama istediğim şeyi gördüm. Hala etkisinden çıkamadım. Nasıl gerçek değildi diyorum kendi kendime. Gerçek hayatta olsa cidden cennet diye tanımlardım. 2. Görüşümde rüyada olduğumu biliyordum. Çünkü aynısını zaten 1 kere görmüştüm.

Öncelikle merhaba, yine sizlere danışmak istediğim bir konu var;
Lucid rüya.
Nasıl görebilirim diye sormayacağım zararları beni korkutuyor.
Araştırmalar yaptığımda muhteşem olduğu gibi zararlı da olabileceğini de okudum, yapmak istiyorum ama gözüme tehlikeli de göründü,
  1. Rüyanın kontrolden çıkabileceği,
  2. Dış dünyadan sıkılmak.
  3. Girersem çıkamamam.
  4. Rüyada olup olmadığını anlamamak.
Korkutanlar arasında.

Kendimce bir şey düşündüğümde otomatikman istemediğim şeyler oluyor mesela örnek;
Yürüyen birini hayal ediyorum ve yer aniden yıkılıyor sanki beynim bende izinsiz değiştiriyor, fakat bu sadece bir “hayal” olduğu için pek etkilenmiyorum fakat bu hissedebildiğim bir yerde olursa o zaman kötü.
  1. Olarak da dış dünya'dan sıkılmak var, hep orada kalıp kafayı yemek istemiyorum.
  2. Çıkamamak. Enn çok korkutan bu, okuduğum bir yerde 54 yaşına kadar bile yaşanılabilir çocuğunuz vs olabilir dedi, orada sıkışıp kalmak korkutucu.
  3. Ve son olarak rüyada olup olmadığını anlamamak, bundan da korkuyorum gerçek hayatla rüya karışıtırılmamalı. Görüşlerim bunlardı, yapmamalı mıyım veyahut sorun olmaz mı, deneyimleriniz varsa paylaşırsanız sevinirim.

Ehiç endişelenmenize gerek yok tüm korkularınızı hızlıca açıklayacağım.
Öncelikle lucid rüya gördüğünüz için dış dünyadan sıkılmasınız sonuçta o yaşadıklarınız gerçek değil ve bunun bilincinde iseniz zaman geçtikce lucid rüyadan sıkılmaya başlayacaksınız. Çıkamamak söz konusu bile değil lucid rüya gören insanlar çıkmaktan çok kalmaya uğraşıyor çünkü zihniniz siz rüyada farkındalık oluşturduğunuz an "aha bak bunun aklı açıldı ben bunu uyandırayım der" bu yüzden lucid rüyadan çıkmama söz konusu değildir zaten çıkamasanız olacak şey şu ki gerçek hayatta sadece 3 4 saniye geçmiş olacak ve siz sabah uyanıp o rüya ne kadar çok uzunsa kısa bir yerini hatırlayacaksınız. Rüyanın kontrolden çıkması lucid rüya gören birçok kişinin başına geliyor fakat korkulacak bir şey yok sonuçta bu bir rüya ve tıpkı diğer görülen kabuslar gibi aklınızda sadece yaşanmamış rüya anısı olarak kalacak ve lucid rüya gördükçe düşüncelerinze ve kabuslarınıza alıştığınız için kolay bir şekilde kontrol edebileceksiniz. Rüyada olup olmadığını anlamak son derece basit sadece eline bak eğer çok endişen varsa her uyandığında veya uyanık olduğunda saatte 1 2 kez bakabilirsin zaten eğer rüyadaysan 5'ten fazla parmağın olduğunu fark etiğin için zihnin rüyayı sonlandırmaya çalışacaktır. Yani lucid rüyanın herhangi bir büyük bir tehlikesi yoktur sadece kendinizi kaptırmamanız gerek o kadar.

Bunu bende yaşadım birçok kez ama bende normal rüya olarak devam ettim.

Bende dün akşam şöyle bir durum oluştu. Uzun zamandır erişemediğim istediğim bir şey var. Rüyamda tam da bunun için mükemmel ortam sağlanmış. Ve cidden rüyanın içindeyim gibi hissediyordum. Uyanmak istemedim. Sonra bir tıkırtı ile uyandım. Sonra dedimki rüya bitmemeli bitemez daha çok diyerek uyudum. Ve devamını gördüm. Tam olarak lusid rüya değil. Ama istediğim şeyi gördüm. Hala etkisinden çıkamadım. Nasıl gerçek değildi diyorum kendi kendime. Gerçek hayatta olsa cidden cennet diye tanımlardım. 2. görüşümde rüyada olduğumu biliyordum. Çünkü aynısını zaten 1 kere görmüştüm.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı