MacBook Air 2020 i3 alınır mı?

Ahmet beyle aynı fikirdeyim. İşlemci ne kadar güçlü olursa olsun yazılımların uyumluluk süreci stabiliteyi uzun süre boyunca baltalayabilir. Şu an yaşadığımız zaman da belli, işi şansa bırakmak bendimce büyük ahmaklık olur.
Şu an stabiliteyi artırmak üzere M1 çipine uyumlu olacak şekilde programlanmaya başladı bile birçok yazılım, bu programları yine Apple'ın Rosetta olarak adlandırdığı sistemin yaptığı emülasyon yoluyla kullanmaya devam edebiliyorsunuz ve yine çok eksik bir performans sergilemiyorlar. Dolayısıyla bir sıkıntı yaşansa bile işi şansa değil sadece zamana bırakmış olursunuz çünkü stabilize hale geldikten sonra bu işlemci asıl performansına ulaşacak.
Ki büyük YouTuber'ların da incelemiş ve deneyimlemiş olduğu üzere sonuçta uygulamaların hepsi emülasyon yoluyla çalışmıyor, geri kalan optimize uygulamalarda ise muhteşem bir performans söz konusu. Özellikle batarya konusunda da bir önceki nesle göre büyük bir iyileştirme var.

Eğer cihazı elinize aldığınız andan itibaren ticari amaçlarla devam edeceğiniz bir kullanım söz konusu değilse, yani size herhangi maddi bir zarar bulunduracak bir süreçte değilseniz normal bir kullanıcı olarak "bence" tercih edilmesi gereken kesinlikle M1 modelidir.

Bazıları 2010 yılından kalmış başka markaların yaşadığı ucuza sattığı malzemeden kısılmış dandik bilgisayarların sorunlarının günümüzde olabileceğini savunuyor yahu zaten onu tasarlayan adam gerilimleri gelen akımı vs. hesaplayarak o işlemci içindeki transistörlerin verimli çalışmasını sağlıyor. Testlerden geçiyor bu cihazlar.

Bazıları 2010 yılından kalmış başka markaların yaşadığı ucuza sattığı malzemeden kısılmış dandik bilgisayarların sorunlarının günümüzde olabileceğini savunuyor yahu zaten onu tasarlayan adam gerilimleri gelen akımı vs. hesaplayarak o işlemci içindeki transistörlerin verimli çalışmasını sağlıyor. Testlerden geçiyor bu cihazlar.

IPhone'lar aynı testlerden geçmiyor mu geçiyor ama yine de kronik arızalar çıkabiliyor tamam fanboyluk yapımayı seviyor olabilirsiniz ama elektronikte her zaman riskler vardır tarafsız bakmak gerekir kendi paranızı riskede atabilirsiniz ben konu sahibine gerekli uyarıyı yaptım uyar veya uymaz kendi bileceği iş.

Elektronikte hata payı her zaman vardır ama fanboyluk yapıldığı kadar zıttını da çok yapıyorlar maalesef. Bu cihazlar türlü kontrol işlemlerinden geçiyor, kaldı ki Apple işlemci üretmeyi de çok iyi biliyor. Her sene mobil olarak en güçlü işlemcilerden olan ürünler koyuyorlar ortaya. Neden bu kadar endişe anlamadım.

Ben kesin sıkıntı olur gibi bir söylemde bulunmuyorum ama bazıları firmanın ortağıymış gibi sanki ürünü kendi tasarlamış gibi yok Apple yapmayı bilmiyor mu yok test etmişlerdir gibi söylemlerde bulunuyor yeri geldiğinde haftada 40 arızalı notebook tamir eden biri olarak ben bu kadar kesin konuşamıyorum.

M1 işlemcili Air'a daha belki o uygulama gelmedi Çünkü ARM işlemcisine optimize etmek çok zordur Bu bayağı sürecektir tahminimce.
Uygulama gelmedi diye bir şey pek mümkün değil, programlar optimize edilene kadar emülasyonla çalışacak programlar. Ki günlük kullanıcının kullanacağı programlar da emülasyonla dahi çalışmayacak kuytu köşe programlar değildir diye düşünüyorum. Programlar tamamen optimize edilene kadar yine kullanılabilecek.

Uygulama gelmedi diye bir şey pek mümkün değil, programlar optimize edilene kadar emülasyonla çalışacak programlar. Ki günlük kullanıcının kullanacağı programlar da emülasyonla dahi çalışmayacak kuytu köşe programlar değildir diye düşünüyorum. Programlar tamamen optimize edilene kadar yine kullanılabilecek.

Onu bir araştırmanızı öneriyorum yanlış yönlendirmeyelim.

Onu bir araştırmanızı öneriyorum yanlış yönlendirmeyelim.
Siz de bir araştırırsanız ne demek istediğimi anlarsınız, ARM tabanlı olmayan uygulamaları emülatör mantığıyla Intel işlemcili bir bilgisayarda çalışır gibi çalıştıracak sistem "Rosetta 2".
Uygulamalar optimize edilene kadar kurtarıcı niteliğinde. Optimize edilmiş hali kadar hızlı çalışmayacaklar tabii ki ama günlük kullanıcıyı etkilemeyecektir eğer ticari amaçlarla saniyelere ve yetişecek projelere oynamıyorsanız.

Ben kesin sıkıntı olur gibi bir söylemde bulunmuyorum ama bazıları firmanın ortağıymış gibi sanki ürünü kendi tasarlamış gibi yok Apple yapmayı bilmiyor mu yok test etmişlerdir gibi söylemlerde bulunuyor yeri geldiğinde haftada 40 arızalı notebook tamir eden biri olarak ben bu kadar kesin konuşamıyorum.

Samsung Note 7 gibi her cihazı kronik pil sorunlu olup geri toplatmak var. Bir de binlerce üretilmiş ürün içerisinden sadece bir komponenti arızlanan makine var bu ikisi ayrı arıza olur olmaz değil. Sizin dediğinizde bu. Bu mantığa kalır isek hiç cihaz almayalım nasıl olsa elektronik şans işi bir yeri arızlanabilir bu yerler arıza yapmasa siz nasıl ekmek yiğeceksiniz?

Bu komponentlerde belirli bir yıldan sonra işlevlerini yavaş yavaş kaybetmeye başlıyor ve arızalanabiliyor. Hepsi uzun yıllar arızasız çalışacağız diye garanti veriyor mu hayır.

Yeni konular

Geri
Yukarı