MacBook Air M1 pil döngüsü nasıl olmalı?

Hocam montereye güncelledim evet ama daha önce de Big Sur kullanıyordum yine aynıydı 11.2.2 de de aynıydı 11.6.1 de de aynıydı pil süresi Big Sur sürümünde millet 15 saat pil süresi arıyorken ben 9 10 saat alıyordum son çare monterey güncelleyim dedim durum yine ayni.
Temiz kurulum yapın o zaman.

Sizde hangi model vardi, hangi sürüm yüklüdü hocam sizdeki pil süresi nedir?
Ben 8/256'lık M1 Macbook Air kullanıyorum, geçenlerde 10 saatlik kullanımım sonrası şarjım %40-45 civarındaydı. Şu an Big Sur 11.6 yüklü bende, Monterey'in ilk sürümü olduğu için güncellemedim daha. 12.1 çıktığında güncellemeyi düşünüyorum.

Ben 8/256'lık M1 MacBook Air kullanıyorum, geçenlerde 10 saatlik kullanımım sonrası şarjım %40-45 civarındaydı. Şu an Big Sur 11.6 yüklü bende, Monterey'in ilk sürümü olduğu için güncellemedim daha. 12.1 çıktığında güncellemeyi düşünüyorum.

Hocam bende 8/512 M1 MacBook Air modeli var 10 saat tarayacida kullansam şarjım 0 lanir sizin %40 45 kalmış bende Big Sur kullanmıştım ama durum aynıydı cihazi kullanıyorum performansından memnunumda tek sıkıntım pil süresi cihazınızin pil devri kac gözüküyor sistemde sizin genelde pilde mi şarja takilimi kullanıyorsunuz.

Hocam bende 8/512 M1 MacBook Air modeli var 10 saat tarayacida kullansam şarjım 0 lanir sizin %40 45 kalmış bende Big Sur kullanmıştım ama durum aynıydı cihazi kullanıyorum performansından memnunumda tek sıkıntım pil süresi cihazınızin pil devri kac gözüküyor sistemde sizin genelde pilde mi şarja takilimi kullanıyorsunuz.
Cihazı genelde prize takılı kullanıyorum, 7-8 ayda 34 devire ulaştım ve maksimum pil kapasitem de hala %100 gözüküyor.

Cihazı genelde prize takılı kullanıyorum, 7-8 ayda 34 devire ulaştım ve maksimum pil kapasitem de hala %100 gözüküyor.

Hocam 10 saatlik kullanım sonrası %40 45şarj nasıl kalıyor o kısmı anlayamadim Full ekran açık islem yaparak mı bu sekilde oldu yoksa 1 2 saat kullanıp uyku moduna alıp ara ara mi kullandınız.

Hocam 10 saatlik kullanım sonrası %40 45şarj nasıl kalıyor o kısmı anlayamadim Full ekran açık islem yaparak mı bu sekilde oldu yoksa 1 2 saat kullanıp uyku moduna alıp ara ara mi kullandınız.
Ekran süresi olarak 10 saat aldım. %30-40 parlaklıkta ve Safari-Spotify-Zoom-Whatsapp kullanmıştım genel olarak.

%40'ı yanlışlıkla mı yazdınız bilmiyorum ama örneğiniz nispeten doğru. Mantık şu: Pil yüzdesi kaybı ne zaman %100 olursa 1 devir artmış oluyor. Yani tam dolu bir piliniz var %80'e düştü diyelim kaybınız %20, bu olay 5 kere tekrarlanırsa 1 devir artmış olur. Ya da bir kullanımda %80'e düştü şart ettiniz kaybınız %20, şarja taktınız %100 oldu daha sonra kullandınız %50'ye düştü kaybınız %50 daha sonra şarj ettiniz tekrar %100 oldu ve tekrar kullandınız %70'e düştü kaybınız %30 bunların toplamı %100 pil kaybı yani 1 devir eder.
Cihazınız fişe takılı durduğunda ise %100 şarjda pilin üzerinden 0.25 ile 0.30 watt geçerek pilin canlı tutulması sağlanır.

Gelelim pilin depolanması meselesine, piller maalesef rafta dursa dahi ömür kaybedecek türde ürünlerdir. En büyük düşmanı aşırı sıcaktır. Yapabileceğiniz tek şey %20 ile %80 arasında şarjı muhafaza etmektir. Kullanılmadığı zamanda 0 derecede %40 dolulukta saklanması gerekir.
Eğer bu işlere çok takıntılıysanız bilgisayarım şarjdayken bile %100 değil benim belirlediğim bir limit arasında kalsın istiyorsanız AppHouseKitchen – Mac Software for the Gourmet bu uygulamayı inceleyebilirsiniz (hiçbir koşulda sorumluluk kabul etmiyorum) bu uygulama macOS batarya yönetimi ayarını manuel olarak yapmanıza imkan sağlıyor kendi seçeceğiniz yüzdede sabit kalmakta. Eki Görüntüle 993379 bu şekilde bende kullanmaktayım.
Bunun haricinde macOS varsayılan batarya sağlık seçeneği de kullanım alışkanlıklarına göre %80'e limitleme yapıyor.

Bana soracak olursanız cihazı uzun süre kullanma gibi bir niyetiniz varsa ikinci elde satarken kozmetik durumu, pil devri gibi şeyleri dert etmeyecekseniz canınız nasıl isterse öyle kullanın bunlar çok narin cihazlar değil. Fabrikadan çıktığı haliyle birçok kullanıcının hatasını tölere edebilecek şekilde tasarlanıyor.

Hocam bende limitleme yapmıyor, cihazı 10 Kasım'da aldım 1 Ocak'a kadar sorun yoktu fakat 1 Ocak'tan beri prize takılyken %100 tam dolu haldeyken sizdeki simge gibi priz simgesi çıkıyor ve pil şarj olmuyor durumuna geçiyor ve %100'den 1'er 1'er iniyor %90a kadar sonra tekrar şarj ediyor her gün bu işlemi muhakkak 1 sefer yapıyor diğer kullanıcılarda şarjı otomatik %80e sabitliyor bende neden sabitlemiyorda her gün kendini doldur boşalt yapıyor sebebi nedir sizce.

Macbook M1 öyle sarj edilmez. Döngüye de dert yanılmaz. Sakın uyanıklık yapıp sürekli sarjda kullanmayın. Bedeli var bunların. Yarın batarya sorunu yaşarsanız. 10 saat değil 6-7 ay sonra 4-5 saat almaya başlarsınız.

Yapılması gereken çok basit. 20-90 arası kullanım. Pil seviyeniz 20 nin altına düştü mü şarj edin. Çok düşük batarya iyi değil ömründen yer. Uzun işleriniz varsa 100 e kadar sarj etmekte sorun yok ben genelde 90-95 gibi çekerim. Son sürüm macOS kullanın.

MacBook M1 öyle şarj edilmez. Döngüye de dert yanılmaz. Sakın uyanıklık yapıp sürekli şarjda kullanmayın. Bedeli var bunların. Yarın batarya sorunu yaşarsanız. 10 saat değil 6-7 ay sonra 4-5 saat almaya başlarsınız.

Yapılması gereken çok basit. 20-90 arası kullanım. Pil seviyeniz 20'nin altına düştü mü şarj edin. Çok düşük batarya iyi değil ömründen yer. Uzun işleriniz varsa 100'e kadar şarj etmekte sorun yok ben genelde 90-95 gibi çekerim. Son sürüm macOS kullanın.

Bendeki bu olayın sebebi nedir peki sizce hocam diğer kullanıcılarda prize takılı kullandıklarında otomatik %80e sabitliyor batarya sağlığı bende prize takılı olarak kullanıyorum bende neden bu şekilde sabitlemek yerine her gün %91'e kadar inidirip tekrar %100 yapıyor bunu günde 1 sefer muhakkak yapıyor ve bu işlemde nereden baksan 2 saati geçiyor boşaltıp doldurması.

Yeni konular

Geri
Yukarı