Madenci sorunsalı

Konu kelimenin İngilizce kökenli olduğu zaten bariz. "Mining" ya da "miner" olarak dilde etkisi de mevcut lakin İngilizce sözlükte karşılık bulmuş olması herhangi bir cevap barındırmıyor.
Kelime dediğin şey insanların bir şeyi isimlendirmesinden başka bir şey değil. Aynı kelimenin birden fazla anlamı olduğu oluyor. Yabancılarda bu işi yapan kimseden ben miner'ım şeklinde bir şey duymadım. Hep ben mining yapıyorum, mining rig'e sahibim şeklinde duydum.

Sorunsal demişsiniz. Bence söylediklerim cevap niteliği taşıyordu. Taşımıyorsa bunu kabul edin. Kömür çıkaran adam bir yerlerini yırtarken diğerleri yattığı yerden para kazanıyor ve gözlemlediğim kadarıyla siz bunu yediremiyorsunuz.

Kelime dediğin şey insanların bir şeyi isimlendirmesinden başka bir şey değil. Aynı kelimenin birden fazla anlamı olduğu oluyor. Yabancılarda bu işi yapan kimseden ben miner'ım şeklinde bir şey duymadım. Hep ben mining yapıyorum, mining rig'e sahibim şeklinde duydum.

Sorunsal demişsiniz. Bence söylediklerim cevap niteliği taşıyordu. Taşımıyorsa bunu kabul edin. Kömür çıkaran adam bir yerlerini yırtarken diğerleri yattığı yerden para kazanıyor ve gözlemlediğim kadarıyla siz bunu yediremiyorsunuz.

Konuyu en sonunda bir şey yedirip yedirmeme noktasına getirmeniz manidar ve bir o kadar da anlamsız. Kabul edilmiş üzerine yapılan bir karşıtlığa karşı, sözlük manası üzerinden açıklamaya yeltenmek konunun özüne bakmadan yüzeysel bir cevap arayışından başka bir şey değildir. Üzerine bir de gereksiz agresiflik, bu bilgisayar çalıştırma işi ile iştirakiniz olduğunu düşündürmektedir.

Bunu diyenin, kendine "Jan Valjean" mahlasını kadir görmesi de ayrı bir muamma. Hayat içinde, düşünceye dair; insanın elinde, manadan öte bir şey yoktur. Dil dediğiniz de anlam ile doğrudan bağlıdır. O vakit, dil hakkındaki düşünce de doğrudan anlam ile alakalıdır. Felsefe dediğiniz de zaten anlam arayışından sebeptir.
Ne alaka? Sen ates tanrisi misin mesela? Bu kadar buyuk bir bosu hayatimda gormemistim yahu. Evet anlam arayisi felsefe ile birliktedir fakat sizin sorunuz cok basit. Biri e-madenci digeri de normal madenci. Kelime ayrimi uzerine sadece. Filozof mu sandiniz kendinizi?

Biri e-madenci digeri de normal madenci. Kelime ayrimi uzerine sadece. Filozof mu sandiniz kendinizi?

Ortada herhangi bir kazma eylemi yokken ve olay sadece matematiksel hesaplamalarla alakalı iken madencide diretmek saçma geliyor ve bu, şu konu içinde aldığım tepkiler ile daha da pekişiyor. Filozofluk bir durum ya da böyle bir iddiam da yok, her soru soran ya da felsefe hakkında görüş belirten filozof mu oluyor?

Ne alaka? Sen ates tanrisi misin mesela?

Hayır, kendime cehennemi hak görmem ile alakalı bir durum.

Son düzenleme:
Ortada herhangi bir kazma eylemi yokken ve olay sadece matematiksel hesaplamalarla alakalı iken madencide diretmek saçma geliyor ve bu, şu konu içinde aldığım tepkiler ile daha da pekişiyor. Filozofluk bir durum ya da böyle bir iddiam da yok, her soru soran ya da felsefe hakkında görüş belirten filozof mu oluyor?

Hayır, kendime cehennemi hak görmem ile alakalı bir durum.
Heh dostum tamam simdi oldu. Bence siz konu icinde cok eksik anlattiniz. Konuyu Turkce'ye vurabilecegimiz kadar eksik hem de. Asil demek istediginiz sey su: "Ikisi de madenci adiyla anilmamalidir. Harcadiklari emek olcusunde ikisinin de sanki ayni isi yapiyormus gibi algilanmasini dogru bulmuyorum." Eger boyle dusunuyorsaniz fazla uc sanki hocam. Toplumun agiz aliskanligi ile ilgili bir durum tabii ki de iki alan ayni emegi sergilemiyor.

Biri, evinde oturup parası minvalinde kurduğu elektronik cihazın işlemesi üzerinden kendine yarar sağlar. Diğeri ise gün içinde saati anlaşmasına bağlı, yeraltında kazma ya da kürekle toz soluyarak odaklandığı metayı çıkarmaya çalışır. Bunların ikisi de "madenci" sıfatı ile değerlendırilebilir mi?

Bence evet.

Bana gore besleme cekenin de, kuantum calisanin da profesor sayilmasi daha buyuk bir problem. Birisi ilahiyat profesoru, digeri fizik. Ikisi de "profesor".

Riskli gebelik analizi yapan insan da doktor, "Baldiz 14 yasi gecerse evlenilebilir" diye fetva veren de "doktor".

Tarihsel anlam problemlerine göre hehangi bir algı üzerine düşünmek, her daim felsefenin alanındadır ve "bana göre" ayrımı çok da felsefi bir yaklaşım değildir. Bu minvalde; çağın, kavramları anlamsızlaştırması üzerine düşünsel faaliyetler de felsefidir.

Ya hu o kazma işlemini yapan programı yazmak emeksiz mi oluyor? Gökten mi iniyor o program her bilgisayara?

İlk mesajımda cevapladım zaten. Ortada bir kazma işlemi bile yok. Söz gelişi öyle deniyor. Bunlar yalnızca basit birer kelime anlamından ibaret. Bana göre felsefe ile çok alakalı değil. Sen illa ki bağlantı kurmak istiyorsan kurabilirsin. "Bana göre" söylemini kullanmakta da sakınca yok. Bundan bile felsefik anlam çıkarabilirsin eğer istersen. Çünkü zaten felsefede "benim düşünceme göre" deme özgürlüğün var. Bilimsel olarak anlamlandırırken ise yok.

@bitwise Konumuzun, ilahiyatla bir alakası yok. Ya da kıyas olarak benzeştiğini düşünüyorsanız benzemediği de aşikar "profesör" akademik konudaki uzmanlıkla alakalı bir ünvan ve ilahiyat ya da teoloji akademik bir olgu ise bu ünvanın kullanılmasında bir beis yok gibi. Verdiğiniz örnek bile, manipulatif ve bağlam ile alakasi olmayan bir gariplik.

Son düzenleme:
İkisi de aynı. Kelime anlamı ikisinde de fark gösteriyor ama ikisi de madenci oluyor. Buradaki sorun bazı kelimelerin bazı durumları karşılamaması veya bazı olayları karşılayarak çelişki yaratması.

@bitwise Konumuzun, ilahiyatla bir alakası yok. Ya da kıyas olarak benzeştiğini düşünüyorsanız benzemediği de aşikar "profesör" akademik konudaki uzmanlıkla alakalı bir ünvan ve ilahiyat ya da teoloji akademik bir olgu ise bu ünvanın kullanılmasında bir beis yok gibi. Verdiğiniz örnek bile, manipulatif ve bağlam ile alakasi olmayan bir gariplik.

Bana gore de komur madeninde calisan madencinin yaptigi is ile hash mining calisan duzenegin yaptigi seyler arasindaki benzerlik asikar.

Gayet de ayni seye dayanarak ornek verdim, batinca sana manipulatif olmus demek ki.

yeraltında kazma ya da kürekle toz soluyarak odaklandığı

Seklinde birinin yaptigi isin daha zor sartlarda gerceklestiginden arguman uretmissin kendine.

Benzer arguman fizik profesoru icin de uretilebilir.

Turkiye'de fizik profesoru olmanin ilahiyat profesoru olmaktan daha zor olmadigini iddia edeceksen de bos yere tartismayalim.

Daha zor sartlarda olmasina ragmen ikisine de profesor diyorsan, evinde klimali ortamda mining yapan arkadasin da bir cesit madenci oldugunu kabul etmis oluyorsun.

Geri
Yukarı